نرخ تبدیل یا کانورژن ریت (Conversion Rate) و روش های بهینه سازی آن

میزان پیشرفت خواندن شما

نرخ تبدیل یا کانورژن ریت (Conversion Rate) و روش های بهینه سازی آن

نرخ تبدیل یا کانورژن ریت (Conversion Rate) و روش های بهینه سازی آن ، نرخ تبدیل چیست؟ آیا اطلاعاتی در این مورد دارید؟ اصلا نرخ تبدیل چه اهمیتی برای کسب و کار شما دارد؟

فرقی نمی کند که صاحب یک کسب و کار کوچک باشید یا اینکه مدیریت یک فروشگاه بزرگ را بر عهده داشته باشید. در هر صورت مهم ترین هدف شما افزایش سودآوری و کسب درآمد بیشتر است. در بازار رقابتی امروز کمتر کسی وجود دارد که نداند طراحی و راه اندازی سایت می تواند به سودآوری کسب و کار وی کمک کند. بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ اهمیت زیادی برای کسب و کارها دارد. در این بازار، افرادی موفق می شوند که درک مناسبی از بازاریابی و فروش داشته باشند. برای فهم بهتر مطلب مثالی برای شما می زنیم. فرض کنید صاحب یک فروشگاه هستید و سایتی را برای کسب و کار خود راه اندازی کرده اید؟ هدف شما از طراحی سایت چه بوده است؟ قطعا شما به دنبال افزایش فروش و درآمدزایی بیشتر هستید. هر روز ممکن است تعداد زیادی کاربر از سایت شما بازدید کنند اما چیزی که برای شما اهمیت دارد، کاربرانی هستند که خرید می کنند. با توجه به این رقم می توانید محاسبه کنید که آیا به سود دلخواه خود رسیده اید یا نه.
یکی از مسائلی که بسیاری از سایت های خرید اینترنتی با آن مواجه هستند، این است که هزینه ی زیادی را برای طراحی و راه اندازی سایت خود صرف می کنند اما با وجود بازدید زیاد سایت، فروش چندانی ندارند!

نرخ تبدیل یا کانورژن ریت (Conversion Rate) چیست؟

نرخ تبدیل یا کانورژن ریت (Conversion Rate) یکی از مفاهیم مهمی است که در دیجیتال مارکتینگ با آن سر و کار دارید. شما از طریق اندازه گیری آن متوجه می شوید که چقدر در امر تبدیل بازدیدکننده به خریدار موفق بوده اید. با توجه به این اندازه گیری مشخص می شود که تا چه حد به اهدافتان رسیده اید. در واقع این نرخ روی سئو وب سایت شما بسیار موثر است.
نرخ تبدیل به شما نشان می دهد که چند درصد کاربرانی که وارد سایت شما شده اند، خواسته و هدف شما را اجرا کرده اند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که نرخ تبدیل فقط برای وب سایت های فروشگاهی محاسبه نمی شود. بلکه این نرخ با توجه به هدف گذاری کسب و کارها محاسبه می گردد. هدف شما می تواند خرید، ثبت نام در سایت، پر کردن فرم، فعال سازی حساب کاربری، دانلود فایل های مختلف (موسیقی، نرم افزار و…)، باز کردن ایمیل های ارسال شده، کلیک روی یک لینک و … باشد. در هر صورت، هر چقدر نرخ تبدیل بالاتر باشد نشان می دهد که کسب و کار شما در اجرای استراتژی بازاریابی موفق تر عمل کرده است.

بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion rate optimization) یا CRO

اکنون که با مفهوم نرخ تبدیل آشنا شدید ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود که بهینه سازی نرخ تبدیل چیست؟ به کلیه اقدامات و فعالیت هایی که موجب افزایش نرخ تبدیل سایت شما شوند، بهینه سازی نرخ تبدیل یا CRO می گویند. این فرایند اهمیت زیادی در دنیای وب دارد. چرا که این اقدامات باعث می شوند تا مخاطبان بیشتری فعالیت دلخواه شما را انجام دهند. برای دستیابی به این هدف لازم است تا تغییراتی در وب سایت خود ایجاد کنید. می توانید این کار را از بهبود ظاهر سایت شروع کنید و در ادامه به سراغ ویرایش مطالب، بهبود عملکرد و … بروید. همواره به خاطر داشته باشید که فرایند CRO بر اساس حدس و گمان و یا سلیقه ی شخصی صورت نمی گیرد بلکه اولویت اصلی در آن، نظر مخاطب سایت است. بنابراین اگر به دنبال افزایش فروش و جذب مشتری هستید حتما باید این بهینه سازی ها را انجام دهید.

چرا باید بهینه سازی نرخ تبدیل را جدی گرفت؟

ممکن است هنوز هم در اهمیت نرخ تبدیل و بهینه سازی آن تردید داشته باشید. گاهی اوقات به این نتیجه می رسید که یک تغییر کوچک و ساده در سایت تاثیر قابل توجهی در بهینه سازی نرخ تبدیل شما خواهد داشت. بنابراین توصیه می کنیم تا از بهینه سازی نرخ تبدیل سایت خود غافل نشوید و همواره به دنبال افزایش و بهبود آن باشید.

1- توسعه کار و پیشرفت بیشتر :

همواره باید برای موفقیت سایت خود تلاش کنید. هرگز نباید تصور کنید که بر بلندای قله ی پیشرفت ایستاده اید و به انتهای آن رسیده اید. چرا که انتهایی برای توسعه و پیشرفت وجود ندارد. حتی اگر حال و روز وب سایت شما خوب است باز هم برای پیشرفت آن تلاش کنید. ممکن است وضعیت سایت شما جالب نباشد، در این صورت هم بعد از بررسی دلایل مشکل، اقدامات لازم جهت رفع آن را انجام دهید. به یاد داشته باشید که همواره راه هایی برای جذب مشتری و فروش بیشتر وجود دارد. پس به تلاش خود ادامه دهید.

2- دستیابی به موفقیت با صرف هزینه کمتر :

حتما می دانید که برای به دست آوردن مشتریان و سود بیشتر می توانید از سئو سایت ، تبلیغات و … استفاده کنید. اما برای تبلیغات پولی نیاز به صرف هزینه ی زیادی است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید از طریق CRO می توانید همان تعداد بازدید را داشته باشید اما با سود بیشتر. بنابراین با کمی کار فنی و کم هزینه می توانید به هدف خود برسید.

3- جذب مشتری با هزینه ی کمتر :

CRO به شما کمک می کند تا سود حاصل از تبلیغات سایت افزایش یابد.

4- یافتن مشتریان هدف :

یکی از نکات مهم در بهینه سازی نرخ تبدیل، پیدا کردن مخاطبان با کیفیت است. این افراد، همان کسانی هستند که با ورود به سایت، اقدامات موردنظر شما را انجام می دهند. به کمک CRO می توانید تعداد بازدیدکنندگان هدف را افزایش دهید.

5- سودآوری بیشتر با استفاده از روش های مقرون به صرفه :

بهینه سازی نرخ تبدیل به شما کمک می کند تا با استفاده از راهکارهای مقرون به صرفه، سود بیشتری به دست آورید و بازگشت سرمایه قابل قبولی داشته باشید.

6- بازگشت سرمایه و جذب مشتری بیشتر :

با استفاده از بهینه سازی نرخ تبدیل می توانید در هزینه ها صرفه جویی کنید. به این ترتیب، درآمد شما افزایش می یابد و پول بیشتری در اختیار خواهید داشت تا دوباره برای پیدا کردن مشتری جدید صرف کنید.

روش های بهینه سازی نرخ تبدیل

بهینه سازی نرخ تبدیل در بازاریابی اینترنتی (دیجیتال مارکتینگ) اهمیت زیادی دارد. همیشه می توان با تغییر در برخی از استراتژی های بازاریابی به نتایج بهتری رسید. برای افزایش نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ باید از روش های بهینه سازی استفاده کرد. در این صورت کسب و کار شما موفق می شود و مشتری بیشتری به دست می آورید.

– بهبود سرعت سایت :

یکی از  مهم ترین نکاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. معمولا کاربران وارد سایت هایی می شوند که به سرعت بارگذاری می شوند. اما زمانی که سایت شما به کندی بارگذاری می شود، کاربر از ورود به آن پشیمان شده و وارد سایت دیگری میگردد. به این ترتیب شما بسیاری از بازدیدکنندگان سایت خود را از دست خواهید داد. معمولا کاربران زمانی حدود 3 ثانیه را صبر می کنند تا صفحات سایت موردنظر بارگذاری شوند. بعد از این مدت در صورت باز نشدن صفحه، از ورود به آن خودداری می کنند و وارد سایت رقبا می شوند.

– بهبود تجربه کاربری یا UX :

این نکته در مورد سایت های فروشگاهی اهمیت بیشتری دارد. هدف کاربران از ورود به این سایت ها خرید محصول می باشد. آنها می خواهند تا هر چه سریع تر به هدف خود برسند. با اعمال تغییراتی می توانید نرخ تبدیل سایت را افزایش دهید.

– ریسپانسیو یا واکنشگرا بودن سایت :

یکی از ویژگی های سایت که تاثیر بسزایی در بهبود نرخ تبدیل دارد، ریسپانسیو بودن سایت است. یعنی سایت شما در تمام دستگاه های الکترونیکی (لپ تاپ، موبایل، تبلت و …) به خوبی نمایش داده شود و با اندازه صفحه مرورگر سازگار باشد. در این حالت کاربر نیازی ندارد تا برای مشاهده ی قسمت های مختلف سایت از اسکرول و زوم استفاده کند.

– عکس و ویدئو :

استفاده از تصاویر، ویدئو، پادکست و … در صفحه وب سایت برای کاربران جالب توجه است. معمولا سایت هایی که فقط حاوی محتوای متنی باشند با استقبال مخاطبان مواجه نمی شوند. اما وب سایت هایی که از عکس و ویدئو استفاده می کنند، بازدیدکننده بیشتری به دست می آورند.

– نظرات و تاییدیه مشتریان :

یکی از مواردی که باعث می شود تا مشتریان بیشتر به وب سایت شما اعتماد کنند، وجود تاییدیه مشتریان قبلی است.

– قرار دادن دکمه فراخوانی :

برای افزایش نرخ تبدیل سایت خود می توانید از دکمه فراخوانی (Call to Action) استفاده کنید. این مورد اهمیت زیادی دارد و اگر در محل مناسبی از سایت قرار گیرد، می تواند به افزایش نرخ تبدیل سایت شما کمک کند.

– امکان جستجوی سریع :

معمولا کاربران برای اینکه بتوانند سریعتر به هدف خود برسند از قابلیت جستجوی سایت استفاده می کنند. هر چقدر این سیستم، قدرتمندتر باشد پیدا کردن محصولات برای مخاطبان راحت تر خواهد بود.

 – تنوع روش های پرداخت :

امکان انتخاب روش پرداخت باعث می شود تا کاربران بیشتر به سایت شما اعتماد کنند. بهتر است شرایطی را فراهم کنید تا مشتریان بتوانند برای پرداخت از روش های مختلفی مانند پرداخت آنلاین، کارت به کارت یا پرداخت در محل استفاده نمایند.

 – به روز رسانی محتوا :

یکی از روش های جذب مخاطب، قرار دادن محتوای جذاب و تازه در سایت است. به این نکته دقت داشته باشید که یک محتوای ارزشمند که بتواند پاسخ سوالات مخاطب را بدهد، نقش مهمی در افزایش بازدید سایت ایفا می کند.

 – پشتیبانی قدرتمند و دائمی :

این عامل تاثیر زیادی در جلب اعتماد مشتریان دارد. شما می توانید شرایطی را ایجاد کنید تا مخاطبان بتوانند با استفاده از چت آنلاین 24 ساعته سوالات خود را مطرح نمایند و بعد از رفع ابهامات موجود، با خیالی آسوده اقدام به خرید کنند.

– دریافت مجوز برای اعتمادسازی :

یکی از روش هایی که می توانید اعتماد کاربران را جلب کنید، قرار دادن مجوزهای فعالیت می باشد. مشاهده ی این مجوزها باعث می شود تا مشتریان به شما اعتماد کنند و راحت تر خرید خود را انجام دهند.

– تخفیفات :

ارائه ی پیشنهادهای ویژه و تخفیفات گزینه ی مناسبی است که می تواند نظر بسیاری از کاربران را جلب کند. با این روش می توانید مشتریان بیشتری به دست آورید.

– تست A/B :

این تست که با نام آزمایش دوگانه هم شناخته می شود برای بهینه سازی نرخ تبدیل انجام می گردد. طی این آزمایش، چندین نسخه از یک صفحه ی وب با هم مقایسه می شوند. نتایج این تست نشان می دهد که نرخ تبدیل کدام صفحه بهتر است. بعد از سنجش تعداد تبدیل ها، نسخه ای که نرخ تبدیل بالاتری دارد، انتخاب می شود. سپس صفحه ی فعلی به صفحه ی موفق تبدیل می گردد. از این به بعد کاربران وارد صفحه ی جدید می شوند و نرخ تبدیل افزایش می یابد.

– اجرای کمپین های ریتارگتینگ :

یکی از روش های تبلیغات آنلاین، ریتارگتینگ است. این روش به شما کمک می کند تا کاربرانی که سایت شما را ترک کرده اند را دوباره به سایت بازگردانید. برای این منظور باید علت ترک سایت و مشکل احتمالی را شناسایی و رفع نمایید. در ادامه به کمک کمپین های مختلف، او را مورد هدف قرار دهید.

– استفاده از ایمیل مارکتینگ :

یکی روش ساده و مقرون به صرفه برای ارتباط با مشتریان است. به این وسیله شما می توانید، مشتریان خود را از تخفیفات و پیشنهادهای ویژه خود آگاه سازید.

فرمول نرخ تبدیل

فرمول نرخ تبدیل چیست؟ چگونه می توان نرخ تبدیل را محاسبه کرد؟
محاسبه ی نرخ تبدیل کار پیچیده ای نیست. شما می توانید نسبت تعداد کاربرانی که اقدام موردنظر شما را انجام داده اند را به کل بازدیدکنندگان به دست آورید و سپس عدد به دست آمده را در 100 ضرب کنید.

چه عواملی در افزایش و بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion Rate) موثر هستند؟

1- ارزش آفرینی :

کاربران همواره به دنبال پاسخ این سوال هستند که کار کردن با شما چه مزیتی برای آنها دارد؟ کاربر باید به این نتیجه برسد که چیزی را که به دست می آورد ارزش هزینه ی وی را دارد.

2- وضوح و شفافیت :

این نکته ی مهمی است. هر چقدر پیام خود را واضح تر مطرح کنید، مخاطب بهتر متوجه آن می شود و زودتر اقدام موردنظر شما را انجام می دهد.

3- جلب اعتماد :

اگر در سایت شما عاملی وجود دارد که باعث کاهش اعتماد مشتریان می شود، آن را اصلاح نمایید.

4- ارتباط موضوع و محتوا :

مرتبط بودن محتوای سایت و ارزش پیشنهادی شما با نیازهای مخاطبان باعث می شود تا کاربران راحت تر اقدام موردنظر شما را انجام دهند.

5- جلب توجه مخاطبان :

به ظاهر سایت و مطالب موجود در آن دقت کنید. چرا که اولین چیزی که مخاطب با آن مواجه می شود، تاثیر بسزایی در جلب توجه او دارد. مواردی را که موجب سردرگمی کاربران می شوند از صفحه سایت خود حذف کنید.

6- ضرورت انجام کار :

بهتر است تا علت و ضرورت انجام کار در زمان فعلی را برای کاربران خود بیان کنید. یعنی مخاطب را آگاه کنید که چرا باید اقدام موردنظر شما را انجام دهد. برخی از دلایل ضرورت انجام کار می تواند محدودیت زمانی، کم بودن تعداد محصول موردنظر، تخفیفات ویژه و … باشد.

ابزارهای تحلیل و بهینه سازی نرخ تبدیل

برای تحلیل و بهینه سازی نرخ تبدیل می توانید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید. لازم به ذکر است که در ایران امکان دسترسی به تمام این ابزارها وجود ندارد. در این قسمت به برخی از این ابزارها اشاره می کنیم.

1- گوگل آنالیتیکس Google Analytics

گوگل آنالیتیکس به عنوان بهترین و پرکاربردترین ابزار برای تحلیل و بهینه سازی نرخ تبدیل شناخته می شود. این ابزار رایگان و قدرتمند به شما کمک می کند تا نرخ پرش سایت، خطاها، منابع ورودی کاربران، زمان باقی ماندن کاربر در سایت و … را مورد ارزیابی قرار دهید. سپس با تجزیه و تحلیل این نتایج، نرخ تبدیل را بهبود بخشید.

2- سیمیلار وب Similar Web

با استفاده از این ابزار می توانید اطلاعات کاملی در مورد کاربران و منابع ورودی آنها به دست آورید. از طریق تحلیل سایت، کلمات کلیدی را پیدا می کنید و ترافیک اصلی را برای سایت خود ایجاد می کنید. سیمیلار وب ابزاری مناسبی برای بهینه سازی وب سایت شما و شناخت رقبا می باشد. این ابزار به شما کمک می کند تا از طریق بهینه سازی محتوا، نرخ تبدیل را افزایش دهید.

3- ابزار Kissmetrics

با کمک این ابزار می توانید وضعیت وب سایت خود را ردیابی کنید. به این وسیله مخاطبان سایت خود را می شناسید و به راحتی آنها را دسته بندی می کنید. ابزار Kissmetrics ، روش دسترسی مشتریان به سایت شما را نشان می دهد. با استفاده از ابزارهای ردیابی علاوه بر حفظ مشتریان فعلی، می توانید مشتریان هدف بیشتری را به دست آورید. ابزار Kissmetrics راهکار آسانی برای محاسبه ی نرخ بازگشت سرمایه است. بهینه سازی نرخ تبدیل سایت با کمک آن به راحتی امکان پذیر می باشد.

4- جی تی متریکس GTMetrix

با استفاده از این ابزار می توانید سرعت سایت را اندازه گیری کنید و عوامل موثر بر آن را تجزیه و تحلیل نمایید. این ابزار برای حل مشکلات مربوط به سرعت سایت، راه حل ارائه می دهد.

5- ابزار SumoMe

یک جعبه ابزار رایگان است که برای افزایش ترافیک سایت مورد استفاده قرار می گیرد. به کمک آن می توانید پاپ آپ های حرفه ای تر و گزینه ی فراخوان مناسب تری را تهیه و طراحی نمایید. کاربران می توانند به راحتی محتوای سایت را بر روی توئیتر منتشر کنند و یک فرم ثبت نام را به صورت شناور به سایت اضافه نمایند. ابزار SumoMe نقش مهمی در بهینه سازی نرخ تبدیل سایت ایفا می کند.

6- هات جار Hot Jar

با استفاده از این ابزار می توانید رفتار کاربران را به دقت تحلیل نمایید. هات جار ابزار مناسبی برای تحلیل مسیر قیف فروش و سفر مشتری است. البته استفاده رایگان از آن محدودیت دارد و شما فقط به مدت 2 هفته می توانید رایگان از آن استفاده کنید. ابزار هات جار با استفاده از نقشه گرمایی، ضبط بازدید و طراحی فرم نظرسنجی می تواند اطلاعات مربوط به بازخوردهای کاربران را به شما ارائه دهد.

بهترین میزان نرخ تبدیل Conversion Rate

شاید بپرسید بهترین میزان نرخ تبدیل چقدر است؟ نمی توان پاسخ دقیقی به این پرسش داد. چرا که نرخ تبدیل تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند کیفیت و حوزه ترافیک، نوع کسب و کار و کمپین بازاریابی و … می باشد. اما می توان گفت که نرخ تبدیل 5-2 درصد، قابل قبول است. با تلاش بیشتر می توانید نرخ تبدیل سایت خود را افزایش دهید. این نکته را فراموش نکنید که منظور از تبدیل، فقط خرید نیست. بلکه ممکن است موفقیت در بازاریابی و دریافت بازخورد از مشتریان باشد.

سخن پایانی

با مطالعه ی این مقاله، اطلاعاتی در مورد نرخ تبدیل و روش های افزایش آن به دست آوردید. همواره باید به خاطر داشته باشید که نرخ تبدیل یک شاخص مهم است که میزان عملکرد و موفقیت شما را در دیجیتال مارکتینگ نشان می دهد. وضعیت وب سایت شما هر چقدر هم خوب باشد باز جای پیشرفت دارد. بنابراین نمی توانید ادعا کنید که به بهترین نرخ تبدیل در سایت رسیده اید. برای بهتر شدن، همواره باید تلاش کنید. اگر تجربه ای در زمینه بهینه سازی نرخ تبدیل دارید لطفا با ما به اشتراک بگذارید.

نظر دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های ستاره دار الزامی است