سئو چیست و چرا باید به آن اهمیت داد؟

سئو چیست و چرا باید به آن اهمیت داد؟

سئو چیست؟

Search Engine Optimization که مخفف آن Seo است اما به خاطر راحتی کلام به آن سئو می گوییم، تعاریف بسیاری دارد که می توان بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو را تعریف آکادمیک آن دانست.

باید توجه داشت که این بهینه سازی سایت برای چه هدفی اتفاق می افتد؟ آیا صرفا کسب رتبه ۱ گوگل هدف ماست یا اینکه هدف اصلی ما افزایش فروش هست و سئو رو یک مسیر برای رسیدن به این هدف می دانیم؟

باید توجه داشت که سئو یک کانال کشش دیجیتال برای افزایش فروش است. سئو ای که باعث افزایش فروش یک شرکت، فروشگاه یا هر سایت دیگری نشود را نمی توان سئو دانست.

سئو صرفا یک کار فرسایشی برای کسب جایگاه یک گوگل نیست!!! سئو هنر دیده شدن در بهترین جا برای فروش است. از سئو برای فروش بیشتر استفاده کنید نه برای دیده شدن درد دید رقبا ! رقبا شما را می بینند پس نیازی به صرف هزینه و افزایش جایگاه سایت خود ندارید.

در ابتدا بهتر است این موضوع را روشن کنیم که سئو به معنای فریب دادن و یا دستکاری موتورهای جستجو نیست بلکه سئو یک روند است که باید در مسیر بهبود ارتباط کاربر با سایت است. البته قطعا استفاده از یکسری تکنیک ها (سئو کلاه خاکستری) به منظور افزایش سرعت رشد در نتایج گوگل قابل کتمان نیست به شرط اینکه آن هم به صورت اصولی در جهت رسیدن به هدف اصلی ما باشد.

چرا سئو برای کسب و کارها اهمیت دارد؟

در بازار پر رقابت امروز، دیده شدن در فراگیرترین فضای تبلیغاتی جهانی یعنی اینترنت، اهمیت بسیار زیادی دارد.  این امر با استفاده از کانال های کشش مختلف از جمله تبلیغات آنلاین، تبلیغات گوگل، بازاریابی در شبکه های اجتماعی، بازاریابی اپلیکیشن، سئو و… انجام می شود.

اما چرا سئو این قدر برای کسب و کارها اهمیت دارد؟! قبل از هرچیز باید بگوییم که میزان این اهمیت برای تمام کسب و کارها یکسان نیست.

اما برای اغلب کسب و کارهای آنلاین سئو اهمیت بسیار زیادی دارد و ما به ۳ دلیل بسیار مهم آن می پردازیم:

جذب مشتری هدف

شما می توانید با سئو اصولی و هدفمند، افرادی را با سایت تان آشنا کنید که دقیقا به دنبال شما (محصول یا خدمات) می گردند و به راحتی می توانید آن ها را از مشتری بالقوه به مشتری بالفعل تبدیل کنید.

هزینه کمتر نسبت به سایر روش های بازاریابی دیجیتال

همچنین شما هزینه بسیار کمتری نسبت به سایر روش های بازاریابی دیجیتال انجام خواهید داد اما به درصد بالایی از مشتریان حوزه خود دسترسی پیدا می کنید.

کسب اعتماد  و اعتبار

مخاطبان با جستجو در گوگل به دنبال حل مشکل یا رفع نیاز خود هستند و شما با حضور در نتایج گوگل فرصت این را دارید تا مشکل این مخاطبان را حل کنید و اعتماد آن ها را به خود جلب کنید.

آیا رفتار کاربران بر سئو تاثیر دارد؟

تاثیر رفتار کاربر بر سئو

موتور جستجوی گوگل در تلاش است تا با بروزرسانی الگوریتم های مختلف خود بهترین نتایج را برای کاربر نمایش دهد تا در سریع ترین زمان ممکن نیاز کاربر برطرف شده و او را به هدفش برساند.

برای مثال می توان به الگوریتم رنک برین اشاره کرد که یکی از جدیدترین الگوریتم های گوگل می باشد و به تحلیل رفتار کاربر در سایت پرداخته و براساس آن سایت ها را رتبه بندی می کند.

در اینجاست که اهمیت هدفی که در ابتدا از آن صحبت کردیم مشخص می شود. ما نیازی نداریم در تمامی کلمات حوزه خود بالا باشیم بلکه باید سعی کنیم در جستجوهایی نمایش داده بشیم که رفع نیاز مخاطب، مطابق با هدف ما می باشد.

با این وجود هم ما توانسته ایم به هددف خود برسیم هم مخاطب و این همان مدینه فاضله ایست که گوگل به دنبال آن می گردد.

مراحل سئو چیست؟

مراحل سئو

در اغلب مقالات و از نظر بیشتر متخصصان سئو دارای ۳ مرحله مهم هست که هرکدام دارای بخش های مختلفی هستند اما ما اینبار می گوییم که سئو ۴ مرحله اصلی دارد و این مدعا به همان هدف ما از سئو که در ابتدای مقاله بیان کردیم بر می گردد.

تدوین استراتژی سئو

متاسفانه این مرحله توسط  بسیاری از متخصصین نادیده گرفته می شود اما چه به آن معتقد باشند چه نباشند ناخودآگاه این مرحله را انجام می دهند و شاید عدم توجه به آن سبب انجام نادرست یا سطحی آن شود.

اما باید توجه داشت که سئو بخشی از دیجیتال مارکتینگ است و دیجیتال مارکتینگ نیز بخشی از مارکتینگ!!! استراتژی ما در سئو سبب می شود تا ما از همان ابتدا به هدف اصلی کسب و کارمان توجه کنیم تمامی مراحل بعدی را با توجه به پرسونای مخاطب خود (همان نیازسنجی و رفع نیاز که قبلا صحبت کردیم) طرح ریزی و اجرا کنیم.

این مرحله را می توان مهمترین مرحله سئو دانست چراکه اگر بدرستی انجام نشود تمامی مراحل بعد تحت تاثیر آن قرار گرفته و به احتمال زیاد ما به هدف اصلی خود نمی رسیم! به قول صائب تبریزی:

خشت اول چون نهد معمار کج                                     تا ثریا می رود دیوار کج!!

سئو تکنیکال

بخش های مهم سئو تکنیکال عبارتند از:

 • استانداردسازی کدنویسی سایت
 • رعایت اصول سئو در طراحی
 • نشانه گزاری استاندارد (اسکیما یا استراکچر دیتا)
 • بهینه سازی سرعت سایت
 • طراحی نسخه ریسپانسیو

شاید بتوان گفت مهمترین بخش سئو تکنیکال در اکثر پروژه ها بهینه سازی سرعت سایت می باشد. اما باید توجه داشته باشید طبق استراتژی که با توجه به پرسونای مخاطب خود در مرحله قبل تدوین کرده ایم اهمیت بخش های مختلف سئو تکنیکال تغییر می کند.

به عنوان مثال در یک پروژه سئو سایت گالری نقاشی اهمیت گرافیک سایت و کیفیت بالای تصاویر از سرعت سایت مهم تر می شود و ما بهبود سرعت سایت را فقط به اندازه ای می تونیم بهبود دهیم که گرافیک سایت را تحت تاثیر قرار ندهد.

یا اگر می خواهیم از استراکچر دیتاها استفاده کنیم باید ببینیم کدامیک از آن ها مطابق با نیاز صفحات ما هست و به رفع نیاز مخاطب هم کمک خواهد کرد.

سئو داخلی

سئو داخلی

مهمترین بخش های سئو داخلی عبارتند از:

 • شناسایی کلمات کلیدی هدفمند
 • تدوین استراتژی محتوایی
 • تولید محتوای هدفمند
 • معماری سایت (سطح بندی سایت، دسته بندی، برچسب گذاری و…)
 • لینک سازی داخلی
 • و…

تمامی بخش های سئو داخلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و باید به بهترین نحو ممکن انجام شوند. پیشنهاد می کنم حتما و حتما تدوین استراتژی محتوایی سئو سایت تان را به یک متخصص بازاریابی محتوایی بسپارید یا حداقل خودتان در مورد بازاریابی محتوایی کسب دانش کنید. همچنین سعی کنید در تولید محتوا به دنبال اعداد و ارقام و بلندی و کوتاهی پروژه نباشید و فقط به فکر رفع نیاز مخاطبی باشید که می خواهد نیاز خود را با این مقاله رفع کند.

باز هم تاکید می کنم که این موارد باید در همان مسیر استراتژی سئو که در ابتدا تدوین کرده ایم اجرا شوند.

سئو خارجی

مهمترین بخش های سئو خارجی عبارتند از:

 • خرید بک لینک
 • خرید رپورتاژ آگهی
 • کامنت مارکتینگ
 • فعالیت در شبکه های اجتماعی
 • آگاهی از برند
 • و…

شاید معروف ترین بخش سئو لینک سازی باشد😊 اما چه نوع لینک سازی و با چه هدفی؟!!! برای لینک سازی روش های مختلفی وجود دارد که به سبک های مختلفی می توان بنا به سختی عبارت و هدف پروژه انجام داد اما باید توجه کنید که سئو خارجی فقط لینک سازی نیست و باید به سایر بخش های آن هم توجه کنید و اهمیت بدید.

مسیر یادگیری سئو چیست؟

سئو فرآیند ساده ای نمی باشد و برای موفق بودن در این زمینه به علم، دانش و صبر زیاد نیاز است. یک متخصص سئو دائم باید اطلاعات خود را در این زمینه به روز کند. چرا که موتورهای جستجوگر دائما در حال تغییر الگوریتم رتبه بندی خود هستند و غیرقابل پیش بینی ظاهر می شوند.

الگوریتم رتبه بندی سایت دارای بیش از ۲۰۰ معیار متفاوت برای ارزش دادن به یک سایت است. به همین دلیل متخصصین سئو باید به چندین معیار مهم برای پیاده سازی در پروژها مسلط باشند.

به همین دلیل اگر قصد دارید تا سئو سایت را خودتان انجام دهید باید ابتدا یک مسیر آموزشی اصولی و بلندمدت را پیش بگیرید. در ابتدای این مسیر بهتر است شما با مفاهیم سئو ار جمله:

 • تمام فاکتورهای رتبه بندی موتور جستجوگر گوگل را بشناسید
 • تعاریف سئو کلاه سفید، کلاه خاکستری و کلاه سیاه را بدانید
 • الگوریتم های گوگل را بشناسید
 • فاکتورهای مهم سئو تکنیکال و روش بهبود سرعت سایت را بیاموزید
 • بخش های مختلف سئو داخلی را بشناسید
 • روش های مختلف سئو خارجی من جلمه لینک سازی اصولی و هدفمند را بیاموزید

قطعا هر یک از این مباحث نیاز به صرف زمان بسیار برای مطالعه و تمرین دارند و ما در این بخش سعی داشتیم تا فقط به معرفی آن ها بپردازیم و در مقالات بعدی به طور مفصل به توضیح دقیق هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

از آنجا که سئو بخشی از دیجیتال مارکتینگ می باشد و آن هم بخشی از مارکتینگ، اگر به دنبال یادگیری عمیق سئو هستید و می خواهید در آینده یک متخصص سئو حرفه ای شوید بهتر اس قبل از هر چیز با دانش مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید. همچنین کسب مهارت در برنامه نویسی php و کدنویسی HTML و CSS به شما در اجرای مباحث سئو تکنیکال بسیار کمک خواهد کرد.

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 3 =

آخرین دیدگاه‌ها

  آخرین دیدگاه‌ها