AMP چیست؟ AMP چه تاثیری بر سئو دارد؟

میزان پیشرفت خواندن شما

AMP چیست؟

چیست؟ AMP چه تاثیری بر سئو دارد؟ ما در این مقاله به شما خواهیم گفت amp چیست و چرا مهم است. تا پایان با ما همراه باشید.

ای ام پی چیست؟

تاثیرات AMP بر سئو

AMP نوع خاصی از صفحات وب تلفن همراه است و مخفف عبارت Accelerated Mobile Pages است. زمانی که شما به دنبال مقاله ای هستید و آن را از طریق تلفن همراه خود و یا کامپیوتر جستجو می کنید، مقالاتی در اختیار شما قرار می گیرد.
این مقالات با کمی تاخیر بارگذاری می شود، زیرا این مقالات از AMP استفاده نمی کنند. مقالاتی که از AMP استفاده می کنند سریع تر بارگذاری می شوند. ناگفته نماند مقالاتی که با استفاده از ای ام پی بارگذاری می شوند فقط از طریق جستجوی موبایلی امکان پذیر است و در کامپیوترها و PC ها انجام نمی پذیرد.

FIA چیست و چه تفاوتی با AMP دارد؟

مقالات FIA رقابت جدی با مقالات AMP دارند. FIA مخفف عبارت Facebook Instant Articles است. در سال های گذشته تعداد کمی از وب سایت ها مقالاتشان amp بود. اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی تلفن های همراه و هم چنین استفاده ی تعداد زیاد مردم از تلفن های همراه و در دسترس بودن آن ها در همه جا، وب مسترها به این نتیجه رسیدند که مقالاتشان را به صورت ای ام پی بنویسند. به همین دلیل تعداد کسانی که از مقالات amp استفاده می کنند بالا رفت.
یک صفحه متوسط AMP در کم تر از یک ثانیه اطلاعات را load می کند و از داده های کم تری نسبت به یک صفحه تلفن معمولی که مقالاتش AMP نیست، استفاده می کند. از طرفدارهای AMP می توان به سایت های Bing, Feedly , Twitter, Weibo, Nuzzle, Tumblr, Qzone, Pinterest, Linkedln اشاره کرد.
در اواخر سال ۲۰۱۷ فیسبوک اعلام کرد مقالاتی که برای fia نوشته شده است را می توان به صورت amp هم منتشر کرد و به عنوان Apple News شناخته می شود. این کار فیسبوک باعث اعتراض ناشران مقالاتی شد که مقالات خود را در فیسبوک منتشر می کردند. به دلیل سرعت بالای مقالات amp نسبت به مقالات fia، ناشران fia خوانندگان خود را از دست می دادند.

صفحات AMP سریع تر هستند

AMP بخشی از وب سایت اصلی نیست و هم چنین پهنای باند کم تری را برای دانلود استفاده می کند. محتوای آن استاتیک است. این مقاله ها در تمامی سرورهای جهان، توسط گوگل از پیش ذخیره شده اند به همین دلیل دسترسی آسان تری به کاربر می دهد. ای ام پی در نتایج جستجوی تبلت به طور کامل عمل نمی کند و این باعث نارضایتی کاربران می شود.
مقالات فوری فیسبوک و مقالات خبری اپل در خبر خوان برنامه فیسبوک و برنامه اخبار اپل به ترتیب ظاهر می شوند. آن ها توسط اپل و فیسبوک کنترل می شوند و فقط برای کاربرانی که از نرم افزارهای اپل و فیسبوک استفاده می کنند قابل رویت است.

چگونه AMP نسبت به FIA سبقت گرفت؟

سرعت و تعامل

تحقیقات نشان می دهد که وب موبایلی به مدت 3.5 ثانیه بارگذاری شده و این در حالیست که مقالات موبایلی ای ام پی به مدت 1.4 ثانیه طول کشیده تا بارگذاری شود. مقالات FIA در مدت زمان ۰٫۰۰۱ ثانیه بارگذاری می شود. که در اغلب موارد برای Chartbeat بهتر و سریع تر است.
در مقایسه با زمان خوانندگان مقالات، ای ام پی با میانگین ۴۸ ثانیه و ۳۶ ثانیه برای مقالات معمولی است. یعنی ۳۵% طولانی تر مقالات ای ام پی خوانندگان را درگیر می کند. هیچ آماری برای همکاری با FIA وجود ندارد. با توجه به تمرکز ای ام پی بر روی سرعت، این سرعت برای fia کم است. با این حال گوگل بر روی سرعت بخشیدن به ای ام پی تمرکز می کند.

حجم مقاله

طبق گفته ی Chartbeat خوانندگان مقالات روزانه به ۳ برابر مقالات AMP مراجعه می کنند. نویسندگان از این نتایج متوجه شده اند که محتوای AMP طول عمر بیش تری نسبت به مقالات فیسبوک دارند. حجم مقالات برای ناشران به ویژه هنگامی که آن ها مجبور به تولید محتوا برای سیستم عامل های مختلف و نیز در رقابت با وب سایت ها و برنامه های خود هستند. بسیار مهم است.

amp در مقابل موبایل معمولی

بزرگ ترین رقیب AMP، FIA و یا Apple News نیست. بلکه تلفن های همراه قدیمی هستند. تحقیقات Chartbeat نشان می دهد ناشرانی که از AMP، FIA استفاده می کنند به طور معمول بیش تر تحت تاثیر ترافیک تلفن همراه قرار می گیرند.

نتیجه گیری

با توجه به تاثیر بسزای استفاده از AMP در تجربه کاربران و همین طور تاکید شدید گوگل بر استفاده از این پروتوکول، پیشنهاد می کنیم هرچه سریع تر از این فرصت بهره گرفته و نسبت به پیاده سازی آن در وب سایت خود اقدام کنید. پیاده سازی AMP بر روی وب سایت های فعلی کار آسانی برای کاربران عادی نیست و حتی در پاره ای از موارد کاربران حرفه و وب مسترها را نیز به دردسر می اندازد. سئوهاما با استفاده از کادری جوان و با تجربه می تواند در سریع ترین زمان ممکن و کمترین هزینه این قابلیت ارزشمند را به وب سایت فعلی شما اضافه کند تا شما نیز بتوانید ار بهبود تجربه ی کاربری و نتایج جستجوی بهتر حاصله از آن برخوردار شوید.

نظر دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های ستاره دار الزامی است