نوتیفیکیشن وب سایت، اینترنت و ابزارها و روش های بازاریابی اینترنتی هر روز در حال تغییر و تحول هستند، برخی ابزار ها با گذشت زمان منسوخ می شوند و

برخی ابزارهای جدید به وجود می آیند، برخی روش ها تغییر می کنند و فرم پیاده سازی آن ها عوض می شود. یکی از روش‌های بازاریابی آنلاین که نسبت به برخی از روش‌های قدیمی دیگر مانند ایمیل مارکتینگ، عمر کوتاهی داره و جدیدتر هست «نوتیفیکیشن مارکتینگ» نام داره که به ابزار آن «پوش نوتیفیکیشن Push Notification» می‌ گویند.

معنی فارسی کلمه Notification اطلاع، اطلاعیه، اعلان، خبر، تذکر و آگاهسازی کی باشد.

احتمالا اپلیکیشن‌های موبایلی‌ای را دیدید که پس از نصب آن بر روی موبایل، وقتی که یک نسخه جدید از اپلیکیشن ارائه می‌شود، یک اعلان یا نوتیفیکیشن برای شما ظاهر می‌شود و شما را مطلع می‌کند. یا مثلا از جشنواره‌ها و تخفیف‌ها برای ارتقا برنامه به نسخه پولی، خبر می‌دهد.

یا برخی بازی‌ها مانند بازی پو (Pou) که وقتی پو، گرسنه می‌شود، خوابش میاد و … نوتیفیکیشنی ظاهر می‌شود و شما را از این مورد آگاه می‌کند تا به پو، غذا بدهید، بخوابانیدش و … !

نمونه‌ای از یک پوش نوتیفیکیشن در مرورگرهای کروم و موزیلا:

پوش نوتیفیکیشن

پوش نوتیفیکیشن چقدر برای کسب و کار اینترنتی شما موثر است؟

در این که پوش نوتفیکیشن چقدر در افزایش نرخ تبدیل و افزایش فروش و افزایش محبوبیت کسب و کار اینترنتی موثر هست، نمی‌شود اطلاعات دقیقی ارائه کرد، هرچند که اهمیت و تاثیر خوب نوتیفیکیشن‌ها در اپ‌های موبایل اثبات شده ولی برای سایت‌ها کمی متفاوت است.

نوتیفیکیشن‌ها فقط برای اپ‌ها و موبایل‌ها نیستند و چند وقتی هست که از آن ها برای وب‌سایت ها نیز استفاده می‌شود که احتمالا نمونه‌هایی از آن ها را تاکنون در سایت‌های مختلف مشاهده کرده اید.

هر چقدر موبایل‌ها و تبلت‌ها بیشتر پیشرفت تر شدند وب‌سایت ها نیز خود را با موبایل‌ها تطابق بیشتری دادند مانند: حالت ریسپانسیو یا واکنش گرا که امروزه برای هر نوع سایتی ضروری است.

در بسیاری اوقات کاربران سایت شما ممکن هست وب سایت شما را با موبایل یا تبلت مشاهده کنند و اگر سایت شما ریسپانسیو نباشد، کار با سایت برای آن ها سخت‌تر می‌شود و همین باعث افزایش نارضایتی و در نهایت کاهش فروش شما می‌شود، به این خاطر که آن ها مجبور می‌شوند که فقط از PC و MAC وب سایت شما را مشاهده کنند و نمی‌توانند با موبایل یا تبلت به خوبی با آن ها کار کنند.

همان طور که گفتم هرچقدر اسمارت‌فون یا تلفن‌های هوشمند بیشتر پیشرفت کردند و جایگاه بیشتری در زندگی مردم بدست آوردند، وب‌سایت ها هم شبیه‌تر به اپ‌ها شدند و با موبایل‌ها و تبلت‌ها هماهنگ تر شدند. یکی از موراد بسیار پر استفاده در اپ‌ها نوتیفیکشن بود که جای خالی اون در وب‌سایت های مدرن امروزی احساس می‌شد، به همین خاطر امکان ارسال پوش نوتیفیکیشن برای سایت‌‌ها هم فراهم شد تا باز هم وب‌سایت ها شبیه‌تر به اپ‌ها شوند.

چطور وب سایت خود را به پوش نوتیفیکیشن Push Notification مجهز کنید؟

وب سایت‌هایی که در زیر به شما معرفی می کنیم، خدمات پوش نوتیفیکیشن رو به صورت رایگان ارائه می‌کنند، البته پلن‌ها و خدمات پولی نیز دارند ولی برای شروع می‌توانید از پلن‌ها و خدمات رایگان آن ها استفاده کنید.

sendpulse.com

onesignal.com

pushengage.com

pushwoosh.com

pushcrew.com

foxpush.com

letreach.com

pushpad.xyz

pushassist.com

سایت‌های بالا به ترتیب اهمیت نوشته نشده اند، هر کدام مزایا و معایبی دارند.

در میان سایت‌های ایرانی هم وب سایت‌هایی وجود دارند که این خدمات رو ارائه می‌ دهند، اما در جستجویی که بین سایت‌های ایرانی انجام داده ایم، وبسایتی رو مشاهده نکره ایم که پوش نوتیفیکیشن رو برای وب‌سایت‌ها ارائه دهد و بیشتر خدمات آن ها فقط برای اپ‌ها بود، به همین خاطر جستجو در بین سرویس دهندگان ایرانی را به شما واگذار می‌کنیم، در میان سرویس‌های ایرانی جستجو کنیند و اگر سرویس مناسبی را مشاهده کردید، از آن ها استفاده کنیند و از طریق قسمت نظرات به دیگر دوستان هم معرفی کنید.

مراحل انجام کار:

۱. در یکی از این سایت های معرفی شده عضو بشیند.

۲. فرم پوش نوتیفیکیشن خود را طراحی کنید. ( هر کدام از این سایت‌ها چند نوع فرم متفاوت دارند که با توجه به نیاز خود یکی از آن ها را انتخاب کنید. )

۳. بعد از انتخاب و طراحی فرم، یک یا چند خط کد در اختیار شما قرار می‌دهد، این کدها را باید در قسمت‌ کدهای قالب سایت و تگ HEAD قرار بدهید. اگر سایت شما با سیستم‌های مدیریت محتوا طراحی شده است، در اکثر قالب‌های آن ها بخشی وجود دارد که می‌توانید کد را در آن بخش و در قسمت تنظیمات قالب وارد کنید و نیاز نیست این کار را به صورت دستی انجام بدهید.

۴. پس از قرار دادن کد، اگر کاربران سایت شما از طریق مرورگر، وب سایت شما را باز کنند، این فرم عضویت رو مشاهده می‌کنند و اگر عضو شوند وارد لیست شما می‌شوند.

۵. حالا می‌توانیند با ورود به پنل خود در سایت سرویس دهنده، برای اعضا پوش نوتیفیکیشن ارسالو بازاریابی نوتیفیکیشن شروع کنید.

نوتیفیکیشن‌ها به مرورگر کاربران ارسال می‌شوند، مثلا گوگل کروم یا موزیلا فایر فاکس.

وقتی کاربران، سایت شما را با این مرورگر‌ها باز کنند، پنجره عضویتی شبیه پاپ آپ به آن ها نمایش داده می‌شود و اگر عضو شوند، بعد از آن اگر شما نوتیفیکیشنی ارسال کنید، آن ها به محض باز کردن مرورگر خود، آن را مشاهده می‌کنند، اگر مرورگر آن ها در حالت اجرا باشد، بلافاصله اعلان ارسالی شما را دریافت می‌کنند و اگر هم مرورگر آن ها بسته باشد به محض باز کردند، نوتیفیکیشن ارسالی شما را دریافت و مشاهده می‌کنند.