خزنده گوگل چیست ؟ سئو مبحثی بسیار بزرگ است. شما برای اینکه بهتر بتوانید سئو و بهینه سازی سایت را درک کنید

و وب سایت خود را سئو کنید، لازم است ابتدا با برخی اصطلاحات پایه سئو آشنا شوید. در این مقاله به بررسی این که خزنده گوگل و ایندکس گوگل چیست می پردازیم.

خزنده گوگل چیست؟

Google Crawling و Indexing در لغت به معنای خزیدن و لیست سازی هستند. اگر مدت زمان کمی با وب کار کرده باشید با اصطلاح های Crawling و Indexing آشنایی دارید.

Crawling و Indexing هر دو به جهان وب وابسته هستند. وقتی گوگل از وب سایت شما بازدید می کند. این فرایند توسط ربات خزنده عنکبوتی گوگل انجام می شود.

پس از آن که فرایند خزنده عنکبوتی به پایان رسید، نتایج بر روی شاخص گوگل ( جستجو در وب سایت ) قرار می گیرد.

Google Crawling

Crawling و یا خزیدن به معنای دنبال کردن مسیر است. در دنیای جستجوگرها خزیدن به معنای دنبال کردن لینک ها و یا وب سایت ها می باشد.

یکی از دلایلی که از نقشه های گوگل استفاده می کنیم این است که، آن ها شامل تمام لینک های موجود در وبلاگ ها و یا سایت ها هستند.

Google Indexing

در شرایط عمومی Indexing فرایند اضافه کردن صفحات وب، به جستجوی گوگل است. بسته به این که برچسب Meta کدام تگ های Index و یا No-Index را استفاده کند، گوگل صفحات شما را جستجو و فهرست می کند.

تگ No-Index به این معنی است که این صفحه به فهرست جستجوی وب اضافه نخواهد شد. به طور پیش فرض هر مطلب و صفحه ی وردپرس Index می شود.

بهتر است برای رتبه بندی بالاتر در موتورهای جستجو تنها بخش های اصلی وبلاگ یا وب سایت Index شوند.

آرشیو های غیر ضروری، Tagها، Category ها و صفحات بی فایده را Index نکنید.

عوامل موثر بر Crawling

1- نام دامنه

از زمان به روز رسانی گوگل پاندا، اهمیت نام دامنه به طور چشمگیری افزایش پیدا کرد. دامنه هایی که کلید واژه های کلیدی را دارند از اهمیت خاصی برخوردارند. هم چنین میزان Crawling برای دامنه هایی که رتبه Page Rank خوبی دارند بالاتر است.

2- بک لینک ها

هر چه ترافیک سایت شما بیشتر باشد، گوگل وب سایت شما را معتبرتر تصور می کند.

اگر از رتبه ی خوبی بهره مند باشید ولی لینکی برای سایت خود نداشته باشید، موتورهای جستجو ممکن است فرض کنند که شما محتوای با کیفیت ندارید.

3- لینک های داخلی

نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که پیوند داخلی یک کار مناسب نه فقط برای جستجوگرها بلکه برای حفظ کاربران فعال در وب سایت شما هست. توصیه می شود لینک های شما متن لنگر داشته باشند.

4- XML Sitemap

لحظه ای که سایت را در وردپرس قرار می دهید، توصیه می شود از یک نقشه ی سایت XML استفاده کنید. تا نقشه ی شما به طور خودکار تولید شود. به این ترتیب Google مطلع خواهد شد که سایت شما به روز شده و می خواهید آن را ردیابی کنید.

5- محتوای تکراری

محتوای تکراری از نظر گوگل و سئو مناسب نیست و هم چنین می تواند رتبه ی سایت شما را به شدت کاهش دهد.

6- Meta Tags

Meta دارای برچسب های منحصر به فرد و غیر رقابتی می باشد و این اطمینان را می دهد که رتبه ی بهتر در موتورهای جستجو داشته باشید.

7- Pinging

اطمینان حاصل کنید که همه سایت های اصلی پینگ را به سایت WordPress اضافه کرده اید. وردپرس یک ویژگی خودکار پینگینگ دارد که موتورهای جستجو را در مورد به روز رسانی وب سایت به شما اطلاع می دهد.

سخن پایانی

به عنوان نکته ی پایانی این را هم در نظر بگیرید که Google crawling ها ممکن است در هر ساعتی از روز به سایت شما مراجعه کنند و محتوای شما بررسی کنند. توصیه می شود اگر قصد انجام کار مهمی را دارید که تغییرات اساسی در سایت شما ایجاد می کند مثلا: می خواهید نام دامنه ی خود را تغییر دهید و یا محتوای را که منتشر کرده بودید، حذف کنید، حتما به گوگل اطلاع دهید تا گوگل متوجه این تغییرات شود و وب سایت شما جریمه نکند. اگر در این زمینه سوال داشتید و یا نیاز به راهنمایی دارید، با مشاوران ما در تیم seohama تماس بگیرید.