کاهش سریع اسپم اسکور

میزان پیشرفت خواندن شما

کاهش سریع اسپم اسکور ، یکی از معیارهای بررسی کیفیت سایت که توسط ابزارMOZ تعیین می شود، اسپم اسکور (Spam Score) است.  کاهش سریع اسپم اسکور یکی از مهم‌ ترین کارهایی است که باید برای داشتن یک دامنه خوب و باکیفیت به آن توجه نمود.

کاهش اسپم اسکور برای وبلاگ نویسی و سئو اهمیت دارد. همچنین جلوی آسیب جدی رسیدن به وب سایت را می گیرد. در ادامه این مقاله به روش هایی برای کاهش سریع اسپم اسکور می پردازیم. با ما همراه باشید.

اسپم اسکور چیست؟

اسپم اسکور معیاری برای اندازه گرفتن فاکتورهایی است که معمولا منجر به پنالتی شدن از سوی گوگل می شوند و درصد اسپمی بودن سایت را مشخص می کنند. اسپم اسکور جریمه هایی را که توسط گوگل به یک وب سایت داده می شود اندازه گیری می نماید. به زبان ساده،Spam Score  ابزاری است که گوگل را قادر می سازد تا با تجزیه و تحلیل زیر دامنه ها، وب سایت های جعلی و بک لینک های دریافت شده به وب سایت فرد امتیازی بین ۰ تا ۱۰۰ بدهد. هر چه این امتیاز به ۱۰۰ نزدیک تر باشد، هرزنامه ها بیشتر می شوند. تا 5% اسپم اسکور برای سئو قابل قبول می باشد. زمانی که از استانداردهای گوگل و قابلیت های سئو به صورت غیرطبیعی و بیش از حد استفاده گردد، باعث بهینه سازی بیش از حد وب سایت خود می شود که در نهایت موجب افزایش اسپم سایت می گردد. این زنگ خطری برای فرد است و باید در کیفیت وب سایت خود تجدید نظر نماید.


کاربرد اسپم اسکور

از اسپم اسکور استفاده های زیادی می شود. اما در این قسمت به کاربرد های آن بر اساس MOZ می پردازیم که عبارتند از:

•    پاکسازی لینک ها: یکی از کارهایی که بسیار سردرگم کننده، پیچیده و خسته کننده است، پاکسازی لینک ها می باشد. شاید اسپم اسکور نتواند همه چیز را پیدا کند اما مرتب کردن لینک ها می تواند بسیاری از کارها را سریع تر پیش ببرد. اسپم اسکور این امکان را به فرد می دهد تا بر اساس معیارهای مختلف لینک ها را فیلتر نماید. به همین دلیل پاکسازی لینک ها تا حد زیادی ساده تر خواهد شد.

•    ارزیابی لینک های بالقوه: یکی از مهم ترین مواردی است که سایت MOZ معتقد می باشد اسپم اسکور می تواند مفید واقع شود. همچنان قرار نیست که فرد هر لینک بد بالقوه ای را از این طریق شناسایی نماید. همچنان نیاز است که فرد از ذهن خود برای ارزیابی درست بهره بگیرد. همانطور که فرد در حال بررسی لیست لینک ها می باشد، این شانس را دارد که ببیند آیا این لینک ها اسپم فلگ های زیادی را در پی دارند و هشداری برای سایت هستند یا خیر.

•    بررسی لینک های اسپمی سایت: تقریبا هر وب سایتی حداقل چند لینک بد دارد که به آن ها داده شده اند. اما فهمیدن این موضوع که چه تعداد یا چند درصد از این لینک ها واقعا مشکل ساز هستند، سخت می باشد. به همین منظور فرد باید یک آنالیز اسپم سریع انجام دهد و ببیند که آیا جای نگرانی در این زمینه وجود دارد یا ندارد.

•    حذف کردن پوشه ها: همانطور که گفته شد، اسپم اسکور نمی تواند همه چیز را به طور کامل شناسایی کند. احتمالا خود فرد هم باید کارهایی را دستی انجام دهد. خصوصا اگر سایت خود را روی دامنه های معتبر لینک خریداری کرده باشد. اما می تواند تا حد زیادی مدت زمان کار را کاهش دهد و در لیست کردن بدترین موارد و آن هایی که واضح هستند حذف شوند به شما کمک کند.

تاثیر Spam Score بر سئو

اسپم اسکور تاثیر منفی زیادی بر روی سئو سایت می گذارد. سئو فرایندی است که بر اساس قوانین و مقررات گوگل و با هدف بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو انجام می شود. Spam Score از طریق نقض قوانین و مقررات گوگل، می تواند مستقیما سئو سایت را تحت تاثیر قرار دهد. آپلود محتواهایی که محدودیت دارند موجب افزایش اسپم اسکور می گردد. آپلود چنین محتواهایی، نمره منفی گوگل را به دنبال دارد. یکی دیگر از مواردی که می تواند Spam Score سایت را افزایش دهد، انتشار محتوای کپی در سایت می باشد. بالا بودن اسپم اسکور وب سایت ها مانع از خزیدن خزنده های گوگل می گردد. در نتیجه وب سایت موردنظر جایگاهی در صفحات گوگل نخواهد داشت. برای اینکه وب سایت شما در نتایج موتورهای جستجو به نمایش درآید، باید به عواملی که اسپم اسکور آن را افزایش می دهند دقت داشته باشید. نباید میزان اسپم اسکور وب سایت شما از 5% بیشتر باشد. وب سایت هایی که اسپم اسکور آنها در حد 60-31% باشد، کیفیت چندانی ندارند و باید دراین زمینه تجدید نظر نمایند. اسپم اسکور 30-1% برای وب سایت قابل قبول است.


دلایل افزایش اسپم اسکور سایت

برخی از مهم ترین دلایل افزایش اسپم اسکور عبارتند از:

•    عنوان صفحات:

عنوان یک صفحه باید محتوای آن را مشخص کند و حاوی تعداد زیادی کلمه و یا تعداد بسیار کمی از کلمه ها نباشد. همچنین فرد باید از کلمات اصلی محتوای خود در عنوان صفحه استفاده نماید.
•    تعداد صفحه ها: برای ارتقای رتبه سایت باید به تعداد صفحات و محتوای آن ها توجه نمود. زیرا ارتباط مستقیمی با رتبه سایت و کسب امتیازهای مثبت و منفی دارند.

•    محتوای وب سایت:

این گزینه باید بی عیب و نقص و حاوی اطلاعات کاملی در مورد هر چیزی که در سایت بارگذاری می شود، باشد. همچنین موضوع را به صورت جامع بیان کند. فرد باید با لینک های مناسب (ارگانیک) ارزش سایت را افزایش دهد. زیرا محتوا هر چقدر کامل باشد در صورت عدم توجه به قوانین لینک دادن بی ارزش بوده و در نهایت اسپم اسکور سایت افزایش می یابد. همچنین باید از کلمات ساده ای استفاده نمود که برای هر کاربر وب سایت قابل درک باشد.

•    توضیحات متا:

اگر طول توضیحات متا فرد خیلی طولانی یا خیلی کوتاه به نظر برسد، یک امتیاز منفی برای سایت او محسوب می شود و می تواند باعث افزایش Spam Score گردد.


•    نام دامنه:

این مورد بسیار اهمیت دارد. در صورت امکان از پسوند com برای دامنه استفاده شود. همچنین فرد باید از کلماتی استفاده کند که نشان دهنده حرفه او می باشد. در ضمن نباید از اعداد در نام دامنه استفاده کنید. اگر در نام دامنه از خط فاصله استفاده شده باشد (برای مثال makers-olx.com)، تلفظ و تایپ URL را برای بازدیدکنندگان دشوار می سازد. بنابراین در نام دامنه از خط فاصله استفاده نکنید.

•    فونت:

از فونت های استانداردی برای سایت خود استفاده کنید که توسط گوگل قابل تشخیص باشد. در غیر این صورت دلیلی برای مسدود شدن سایت خود در گوگل ارائه می دهید. ممکن است Spam Score دامنه هایی که از فونت های خاصی مانند Google Font API استفاده نمی کنند، بالاتر برود.

•    قدمت وب سایت:

اگر سایت شما قدیمی است و مقاله های متعددی در زمینه های مختلف دارد، تعداد بک لینک ها نیز باید زیاد و کافی باشد.

•    لینک داخلی و خارجی:

تعداد بسیار کم یا زیاد لینک های خارجی هم می تواند اسپم اسکور سایت را افزایش دهد. در مواقعی که لینک های خارجی شما قابل اعتماد باشند، تاثیر مثبتی در رتبه بندی وب سایت شما می گذارند و موجب بهبود جایگاه وب سایت در صفحات نتایج موتورهای جستجو می شوند. هنگامی که گوگل تشخیص دهد، شما از لینک های خارجی ارگانیک و قابل اعتماد استفاده کرده اید، تعداد زیاد لینک های خارجی شما، رتبه ی سایت را بهبود می بخشند. معمولا محتوای وب سایت هایی که دارای صفحات زیاد همراه با لینک های بسیار کم هستند، ارزش چندانی ندارند. این صفحات از نظر موتورهای جستجو به عنوان اسپم شناخته می شوند.

کاهش سریع اسپم اسکور

پیش از کاهش دادن اسپم اسکور وب سایت خود، ابتدا باید به تجزیه و تحلیل سایت خود بپردازید. برای این کارمی توانید از ابزارهایی مانند moz، ahrefs و … استفاده نمایید.
روش هایی برای کاهش سریع اسپم اسکور وجود دارند که عبارتند از:

1.    خودداری از خرید دامنه هایی با پسوند dodgy

هنگام خرید دامنه، علاوه بر نام دامنه، انتخاب های متعددی برای بخش پسوند دارید. دامنه هایی با پسوند .ir، .com و .org معتبر هستند و خیلی کم پیش می آید که فعالیت اسپمی داشته باشند. بر اساس تعریف MOZ، شانس افزایش اسپم اسکور سایت هایی با دامنه های .rest، .buzz، .tk، .fit، .top، .gq، .ml، .cf، .ga و .work بیشتر می باشد.

2.    اضافه کردن تعداد صفحات سایت (انتخاب صفحات مناسب)

سایت هایی که فعالیت اسپمی دارند، معمولا با یک هدف خاص ایجاد شده و تعداد صفحه های آن ها بسیار محدود و کم است. یکی از مهم ترین صفحاتی که در هر سایتی با فعالیت قانونی باید وجود داشته باشد، صفحه تماس با ما می باشد. اطلاعات تماس مانند آدرس، شماره و ایمیل را حتما در بخش های مختلف سایت مانند فوتر و یا یک صفحه جداگانه قرار دهید.


3.    استفاده از گواهینامه SSL

این گواهینامه باعث رمزگذاری اطلاعات رد و بدل شده می شود و امنیت سایت را بالا می برد. اگر در حال حاضر از http  استفاده می کنید، بهتر است از شرکت هاستینگ خود بخواهید گواهینامه SSL را برای شما فعال کند. در این حالت، دامنه شما از http به https تغییر پیدا می کند. این گواهینامه نه تنها به بهبود سئو سایت کمک کرده بلکه مانع از افزایش درصد اسپم اسکور سایت می گردد.

4.    استفاده نکردن از دامنه طولانی و پر از کلمه کلیدی

هنگام انتخاب نام دامنه باید حداکثر از 253 کارکتر استفاده کنید اما به دلایل زیادی توصیه می شود که از تعداد کارکتر کمتری استفاده نمایید. انتخاب نام دامنه تاثیری روی سئو ندارد ولی به گوگل سیگنالی می فرستد که بگوید: گوگل من یک سایت اسپم هستم.
یک مورد دیگر که بهتر است برای بهبود اسپم اسکور به آن دقت کنید این است که تا جایی که امکان دارد از اعداد در نام دامنه استفاده نکنید. زیرا باز هم یک سیگنال اسپم برای گوگل است.

5.    استفاده از گوگل تگ منیجر Google Tag Manager

6.    افزایش لینک سازی در سایت های معتبر

یکی از راه های کاهش اسپم اسکور این است که در سایت هایی لینک سازی کنید که دارای امتیاز اسپم خیلی پایینی هستند. البته لینک سازی کردن در سایت های با اسپم بالا به معنای افزایش اسپم اسکور سایت شما نیست. بلکه این فاکتور یکی از فاکتورهای افزایش امتیاز اسپم محسوب می شود. بنابراین اگر Spam Score برای شما مهم است، در هنگام لینک سازی یا خرید بک لینک سعی کنید اقدام به خرید بک لینک معتبر نمایید. زیرا اکثر منابع معتبر اسپم اسکور زیر 10 درصد دارند و این بازه کاملا طبیعی می باشد.

سخن پایانی

اسپم اسکور معیاری است که رسما توسط گوگل تایید نشده و توسط ابزاری به نام MOZ تعیین می شود، اما بررسی آن ضرری هم ندارد. خوشبختانه روش های مختلفی برای کاهش اسپم اسکور سایت وجود دارد که همگی در راستای بهبود تجربه کاربری و رعایت استانداردهای گوگل هستند. با کاهش سریع اسپم اسکور سایت خود به گوگل می فهمانید که سایت شما فعالیت مفیدی دارد و قرار نیست اختلالی در هیچ موردی ایجاد کند. اگر اسپم اسکور سایت شما زیاد است، مواردی که گفته شد را بررسی کنید. اگر نیاز به اصلاح داشت، آن را ویرایش کنید. در اغلب موارد با بررسی این 27 مورد کاهش اسپم اسکور اتفاق خواهد افتاد، اما اگر چنین نشد، با یک مشاور سئو در این زمینه صحبت کنید.

نظر دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های ستاره دار الزامی است