Previous Next Play Pause

سه سوال کلیدی در بازاریابی دیجیتال وجود دارد که می تواند در مورد محصول و یا ایده ای جدید پرسیده شود. اگر از فروش محصول به هر دلیلی رضایت نداشتید، می توانید از این سه سوال کمک بگیرید. اکثر شرکت ها تنها سوال شماره یک را می پرسند و به سراغ سوال های دیگر نمی روند.

آیا بازار دیجیتال وجود دارد؟

اولین سوال این است: (آیا بازاری وجود دارد) آیا افرادی وجود دارند که مشتری خرید محصول و خدماتی باشند که شما به فکر ورود آن ها به بازار هستید؟ به خاطر داشته باشید که نسبت اصلی موفقیت به شکست در محصول جدید، 20 به 80 است. به این معنا که 80 درصد محصولات جدید با شکست مواجه می شوند و این محصولات نمی توانند بازار هدف خود را به دست گیردند وشرکت متحمل ضرر و گاهی اوقات ورشکسته می شود.
بیست درصد محصولات جدید با موفقیت همراه هستند، با این نحو که هزینه های سرمایه گذاری پرداخت می شود و سود نیز دارد. در واقع یک درصد از این بیست درصد، شاخص خواهد بود، یعنی از میان 100 محصول جدید که به بازار عرضه شده است تنها یکی از آنها جزء بهترین ها خواهد بود. به عنوان مثال، در مورد بازار هدف اپلیکشن های جدید گوشی های هوشمند فکر کنید.

تحقیق در مورد بازار

در سال 2012 شرکت های ایالات متحده بیش از 8 بیلیون دلار صرف تحقیق در مورد اوضاع بازارها کردند. یکی از دلایل اصلی شرکت ها در خرید تحقیقات بازار این بود که ببینند آیا برای محصول و خدمات جدید آنها بازاری وجود دارد یا خیر، و یا چه کسانی و چه چیزهایی این بازار را به وجود آورده اند و در نهایت این محصولات را با چه نرخی باید وارد بازار کنند که سود آوری داشته باشد. با این وجود، با دانستن این تحقیقات باز هم 80 درصد محصولات و خدمات جدید در سال های اول یا دوم با شکست مواجه شدند.

امروزه استراتژی بهتری وجود دارد و آن این است که اول با مشتریان خود تماس بگیرید و به آنها بگویید که این محصول و خدمات جدید را دارید، آیا آن ها تمایل به خرید آن دارند و یا خیر؟ چه مبلغی برای آن می پردازند؟ و چه نقاط ضعف و قوتی در مورد محصول و خدمات ما به نظر آنها می رسد؟

با امتحان کردن بازار اولیه خود و با پرسیدن نظریات مشتریان، می توانید سرعت ورود محصول به بازار را افزایش، و هزینه های توسعه محصول جدید را کاهش دهید.

گسترش بازار تا چه حد است؟

دومین سوال این است که آیا بازار برای ارائه محصول و خدمات شما به اندازه کافی بزرگ هست؟ این سوالی است که با کمال تعجب افراد آن را نمی پرسند و به آن پاسخ نمی دهند. با این وجود شما باید بدانید که آیا می توانید محصول و خدمات خود را به اندازه ای بفروشید که ارزش اقتصادی داشته باشد؟
در تجزیه و تحلیل اولیه، باید محاسبه کنید که تولید محصول و خدمات چقدر هزینه نیاز دارد و سپس نرخ فروش آن را در نظر بگیرید، به نحوی که برای شما سودآور باشد.
تعدا فروش خود در طول هفته، ماه و سال را در نظر بگیرید تا بتوانید سرمایه گذاری ارزشمندی از لحاظ زمانی و سختی کار داشته باشید. در نهایت، در نظر بگیرید که آیا در بازار تعداد مشتریان زیادی وجود دارند که در مدت زمان پیش بینی شده، محصول و خدمات شما را خریداری کنند یا خیر؟

آیا بازار در یک جا متمرکز است؟

سومین سوال این است که آیا بازار به اندازه کافی متمرکز است؟ اگر شما افرادی را در نقاط مختلف یافته اید که خریدار محصول و خدمات شما هستند، پس نمی توان گفت که بازار در یک جا متمرکز شده است، و می توانید از روش تبلیغات و کانال های بازاری موجود استفاده کنید.

ممکن است شما بازاری برای فروش 100000 دست محصول و خدمات جدید یافته باشید، ولی آن ها در تمام آمریکای شمالی و در 10000 شهر، شهرک و روستا باشند. چگونه می توانید به این بازارها دست پیدا کنید به روشی که زیاد هزینه بردار نباشد؟ به خاطر داشته باشید که در واقع شما در تجارت جلب مشتری فعالیت می کنید. زمانی که محصولی داشته باشید که خریدار داشته باشد، هزینه اکتساب، عامل اساسی در موفقیت و یا شکست شما خواهد بود.
اگر یک محصول دارای بازاری بزرگ باشد، امکان ورود شما به آن بازار خیلی کم خواهد بود، زیرا شما نمی توانید در آن بازار با رسانه های تبلیغاتی و یا کانال های بازاریابی موجود رقابت کنید. خبر خوش آن است که شما می توانید به راحتی در بازارهای تخصصی در حوزه های کوچک اینترنت و با قیمت هایی پایین تر وارد شوید.

گفته می شود در اینترنت بهترین و بدترین ابزار، بازاریابی است. از این جهت بدترین ابزار است که اکثریت افراد دسترسی به آن ندارند و یا احتمالا به محض دریافت پیغام آن را پاک می کنند، و بهترین است زیرا شما می توانید صدها و هزاران و حتی میلیون ها مشتری با کمترین هزینه پیدا کنید، در واقع سوزنی را در انبار کاه می یابید.

جمع بندی

سه سوال کلیدی که در بحث بازاریابی دیجیتال مطرح است را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

اولین سوال در مورد وجود بازار است. اصلا افرادی وجود دارند که نیاز به محصول و یا خدمت ما داشته باشند یا خیر

سوال دوم در مورد ابعاد بازار موجود است؟ آیا بازاری که برای محصول یا خدمات ما وجود دارد دارای ابعاد و عمق زیادی است یا محدود به کشور یا موقعیت مکانی خاصی است؟

سوال سوم در مورد تمرکز بازار هدف است؟ آیا بازاری که یافته ایم بصورت متمرکز است یا سراسر جهان یا یک کشور را شامل می شود؟

با پاسخگویی به این سوالات می توانیم تا حدودی بازار هدف محصول یا خدمت خود را مشخص کنیم و متناسب با وضعیت بازار هدف خود، زیرساخت بازاریابی خود را پی ریزی کنیم.

1000 کاراکتر باقیمانده است