جایگاه صفر گوگل یا Position zero چیست؟

میزان پیشرفت خواندن شما

جایگاه صفر گوگل

جایگاه صفر گوگل یا Position zero ، اولین نتیجه ای است که در قسمت بالای لیست نتایج و بعد از لینک های تبلیغات (Adwords) ظاهر می شود. بسیاری از سایت ها و وبمسترها آرزو دارند تا به این موقعیت برسند. در این جایگاه، محتوایی قرار می گیرد که به صورت مستقیم اطلاعات موردنیاز را در اختیار کاربر قرار می دهد.

این یک پاسخ ویژه است که از نظر کیفیت و اعتبار، برتر از رقبای خود می باشد. کاربر بدون اینکه بر روی url کلیک کند، می تواند پاسخ سوال خود را دریافت کند. گوگل با استفاده از این ترفند به محتواهای با کیفیت امتیاز می دهد. او برای جلب توجه کاربران در صفحه نتایج از این ترفند استفاده می کند. با این کار می تواند پاسخ سریع و ارزشمندی به پرسش های کاربران دهد. گوگل همواره به دنبال راه هایی است که بتواند تجربه ی بهتری برای کاربران خود ایجاد کند. به نظر می رسد که غول جستجوی آنلاین بیشتر از تبلیغات و نتایج طبیعی بر روی محتوای Zero Position تمرکز کرده است. اگر به دنبال این هدف بودید که سایت شما در رتبه اول نتایج ارگانیک گوگل قرار بگیرد، با مطالعه این مطلب متوجه می شوید که جایگاه بهتری هم وجود دارد و آن جایگاه صفر گوگل است. مزایای زیاد این جایگاه باعث شده است تا برای بسیاری از سئوکاران ارزشمند باشد.

تاریخچه جایگاه صفر گوگل Position zero

موتورهای جستجو در ابتدا درخواست ها و سوالات کاربران اینترنت را به صورت دستی پردازش می کردند. یعنی انسان ها تصمیم می گرفتند که کدام نوع محتوا را برای پاسخ به سوال یک کاربر استفاده شود. این اتفاق مربوط به دهه 90 بود. در آن زمان تعداد کمی از کاربران اینترنت به دنبال کسب اطلاعات از طریق وب بودند. به مرور زمان، تقاضای کاربران برای تحقیقات آنلاین افزایش یافت. موتورهای جستجو برای اینکه بتوانند به تقاضای کاربران پاسخ دهند، به دنبال راه حل بودند. آن ها می خواستند یک راه حل خودکار و کارآمد برای پردازش درخواست ها پیدا کنند. بهترین راه حل این بود که یک الگوریتم را برنامه ریزی کنند که بتواند اطلاعات موجود را به صورت خودکار در فهرست موتور جستجو مرتب نماید. سپس بهترین و مرتبط ترین آن ها را برای کاربر نمایش دهد. بعد از مدتی گوگل به فکر راه اندازی نمودار دانش افتاد. این نمودار، یک سیستم نمایه سازی موتور جستجوی انسانی می باشد که به موتورهای جستجو اجازه می دهد تا بهترین و مرتبط ترین اطلاعات را در فهرست خود نمایش بدهند. گوگل، نمودار دانش را با الهام از پایگاه داده های Freebase و Wiki data ارائه نمود.

بعد از مدت کوتاهی، کارگران گوگل متوجه شدند که نمودار دانش با این روش “انسانی” محدود شده است. چرا که نمی توانستند همه ی دانش جهان را در اختیار داشته باشند. به همین علت، شرکت تصمیم گرفت تا از یک راه حل الگوریتمی استفاده کند. این امر موجب شد تا Featured Snippet برای اولین بار راه اندازی شود.  گوگل، میلیاردها صفحه را در فهرست خود اسکن می کند تا بتواند این قطعه های ویژه را ارائه دهد و بتواند فورا سوالات و خواسته های کاربران را پردازش نماید. در واقع گوگل باید راه حلی را به کار می برد تا بتواند انبوه صفحات را در زمان کوتاهی مرور کند و در زمان واقعی، پاسخ سوال کاربر را بدهد. این ایده ای مبتکرانه است که همچنان به عنوان یکی از بزرگترین دستاوردهای موتور جستجو شناخته می شود. به این ترتیب بود که قطعه های ویژه، دانش و اشکال دیگر عناصر پاسخ با رتبه صفر آغاز شدند.

گوگل ، چگونه و بر چه مبنایی یک محتوا را در جایگاه صفر قرار می دهد؟

زمانی که یک جستجوی آنلاین انجام می شود، ربات های نمایه ساز گوگل شروع به اسکن صفحات موجود در فهرست می کنند. مواردی که واقعا با درخواست کاربر مرتبط هستند را شناسایی می کنند. کلمات کلیدی که در مکان های استراتژیک مانند عنوان، توضیحات متا و … برای فرمول بندی جستجوی سایت به کار می روند، به ربات ها در تشخیص صفحات مرتبط کمک می کنند. موتور جستجو بر اساس معیارهای انتخابی خود، صفحاتی را که به موضوع تحقیق کاربر می پردازند، مرتب می کند. در انتها، فقط یک صفحه را که بهترین و با کیفیت ترین محتوا را دارد، به کاربر ارائه می دهد. قسمتی از این محتوا که به صورت واضح و مختصر به سوال کاربر پاسخ می دهد، استخراج و در جایگاه صفر قرار می دهد.

قرار گرفتن در جایگاه صفر گوگل چه مزایایی دارد؟

– افزایش تعداد کلیک، بازدید، ترافیک و درآمد :

قرار گرفتن وب سایت شما در رتبه اول نتایج موتورهای جستجو اهمیت زیادی دارد. حال اگر در جایگاه بالاتر(موقعیت صفر گوگل) قرار بگیرد، بدون شک تعداد کلیک، بازدید، ترافیک و درآمد بیشتری را به خود اختصاص می دهد. سایت شما با قرار گرفتن در جایگاه صفر گوگل، بالاتر از تمام رقبا قرار می گیرد. به این ترتیب، ترافیک ارگانیک بیشتری به سمت سایت شما هدایت می شود.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید، چند نتیجه اول در یک صفحه جستجو نسبت به بقیه کلیک بیشتری می گیرند. آمارها نشان می دهند که 75.1% کل کلیک های دریافتی یک serp به 3 نتیجه اول تعلق دارد. یعنی بیشتر افرادی که در اینترنت جستجو می کنند، وارد لینک های 1-3 می شوند. حتما برای شما هم اتفاق افتاده که در اینترنت به دنبال پاسخ سوال یا کالا یا خدماتی باشید. به احتمال زیاد وارد لینک های ابتدایی شده اید. واقعیت این است که بسیاری از کاربران اینترنت عجله دارند و به اولین نتایجی که گوگل ارائه می دهد، اعتماد می کنند.

صفحاتی که در موقعیت صفر قرار می گیرند، بهتر از نتایج اولیه جستجو هستند. به همین علت ترافیک بیشتری را دریافت می کنند. البته یک ترس نسبتا منطقی، برخی از صاحبان سایت را آزار می دهد. اینکه اگر یک صفحه از سایت آن ها در جایگاه صفر گوگل قرار بگیرد و پاسخ سوالات کاربر را به صورت مستقیم ارائه دهد، موجب کاهش نرخ کلیک نمی شود؟ شاید شما هم بر این باور باشید که نرخ کلیک کاهش می یابد. اما در عین شگفتی باید بگوییم که تحقیقات خلاف این را نشان می دهند. نویسندگانی که گوگل ، محتوای آنها را در جایگاه صفر قرار داده است، اطمینان داده اند که نرخ کلیک سایت آن ها افزایش یافته است.

– به دست آوردن قلمرو بیشتری از serp ها :

با قرار گرفتن در موقعیت صفر، سایت شما می تواند مکان های بیشتری را در صفحات نتایج جستجو به دست می آورد. جایگاه صفر، یک موقعیت متمایز است و سایت شما ممکن است برای بار دوم هم در 10 نتیجه ارگانیک قرار بگیرد.

– نمایش سایت در جستجوهای صوتی :

هنگامی که سایت شما در نقطه صفر گوگل قرار می گیرد، این امکان برای شما فراهم می شود تا رتبه ی خوبی در جستجوهای صوتی داشته باشید. با گذشت زمان، کاربران بیشتری از روش جستجوی صوتی استفاده می کنند. به این ترتیب می توانید قبل از اینکه رقابت سخت تر شود، وارد آن شوید. بهینه سازی محتوای سایت گام موثری برای قرار گرفتن در رتبه صفر گوگل است. این نتایج همان نقاط صفری هستند که گوگل برای درخواست های صوتی ارائه می دهد. با توجه به آمار، بیش از 40% پاسخ هایی که بوسیله ی جستجوی صوتی به دست می آیند، از قسمت های ویژه گرفته شده اند.

اشکال مختلف محتوای صفر گوگل

جایگاه صفر گوگل یا Position zero به چندین حالت نمایش داده می شود. این محتوا ممکن است به صورت یک پاراگراف 60-40 کاراکتری، جدول، لیست یا ویدئوی یوتیوب مشاهده شود. البته معمولا P0 به صورت یک پاراگراف یا لیست به نمایش در می آید. هر کدام از این موارد در افزایش حجم جستجو در وب سایت شما مفید می باشند.

چه نوع محتوایی در جایگاه صفر گوگل نمایش داده می‌شود؟

انواع مختلفی از محتوا در جایگاه صفر گوگل به نمایش درمی آیند. اما برخی از محتواها شانس بیشتری دارند. گوگل با توجه به کیفیت ، اعتبار و مفید بودن اطلاعات، صفحه موردنظر را در جایگاه صفر قرار می دهد. هنگامی که کاربر عبارتی را جستجو می کند، محتوایی که حاوی بهترین و مرتبط ترین پاسخ است به او نشان داده می شود. این محتواها شامل پاراگراف های متنی، جدول ها، لیست های شماره گذاری شده، نمودارها، محتواهای چگونه و چطور، فهرست‌ها و ترین‌ها، ویدئو، تصاویر، تعاریف، کلمات پرسشی، جستجوهای فهرست محور، آموزش مرحله به مرحله، جستجوهای مقایسه ای و مربوط به قیمت می شوند.

– پاراگراف متنی : بیشتر محتواهایی که در موقعیت صفر گوگل قرار می گیرند، به صورت پاراگراف متنی می باشند. در این حالت، پاسخ سوال کاربر یا توضیحات مربوط به کلمه کلیدی جستجو شده به صورت یک پاراگراف 60-40 کلمه ای نشان داده می شود.

– جداول : در برخی موارد مانند تبدیل واحدها، محتوایی که در موقعیت صفر قرار می گیرد به شکل جدول است.

– لیست های شماره گذاری شده : در پاسخ برخی از سوالات کاربران باید مراحل انجام یک کار یا مواردی شبیه به آن را ارائه نمود. در چنین حالتی، پاسخ ویژه به صورت لیست شمارشی یا بولتی نمایش داده می شود.

– نمودارها : هنگامی که کاربر، تغییرات یک متغیر را جستجو می کند، پاسخ او در موقعیت صفر گوگل به صورت نمودار نمایش داده می شود.

– محتواهای چگونه و چطور : یکی از انواع محتوایی که شانس زیادی برای نمایش در جایگاه صفر گوگل دارند، آنهایی هستند که با کلمات پرسشی چطور و چگونه آغاز می شوند. معمولا پاسخ این سوالات به صورت لیست یا بولت ارائه می شود.

– فهرست‌ها و ترین‌ها : کلماتی مانند بهترین، ارزان ترین، سریع ترین، بدترین و … جزء ایده آل ترین کلمات برای ارتقاء رتبه محتوا به نقطه صفر گوگل محسوب می شوند.

– ویدئوها : برخی مواقع، ویدئوها (به ویژه ویدئوهای یوتیوب) در جایگاه صفر گوگل قرار می گیرند.

– تصاویر : برای بعضی از جستجوهای کاربران، تصاویر شانس بیشتری برای نمایش در موقعیت صفر گوگل دارند. از جمله این موارد می توان به کلید واژه “لباس نوزاد” اشاره کرد.

– تعاریف : محتواهای تعریفی هم جزء ایده آل ترین موارد برای جایگاه صفر گوگل هستند. معمولا کاربرانی که به دنبال تعریف کلمه یا عبارتی هستند به راحتی با یک محتوای مختصر و مفید ارتباط برقرار می کنند.

– جستجوهای پرسشی : گاهی اوقات کاربر، سوال خود را با کلمات پرسشی مانند «چه چیزی»، «چرا»، «چه کسی»، «کی» و «کجا» آغاز می کند. اگر محتوای تولید شده بتواند به صورت مختصر، دقیق و مفید به این سوالات پاسخ دهد، شانس زیادی برای قرار گرفتن در جایگاه صفر گوگل را دارد.

– مقایسه ها : برخی از کاربران برای مقایسه ی دو مورد (مثلا دو برند مختلف) در اینترنت جستجو می کنند. محتواهای مقایسه ای پتانسیل خوبی برای قرار گرفتن در جایگاه صفر گوگل را دارند.

– قیمت ها : هنگامی که کاربر به دنبال هزینه و قیمت چیزی است می خواهد به یک پاسخ مستقیم و کوتاه برسد. بسیاری از افراد برای آگاهی از قیمت کالا یا خدمات به جستجو در اینترنت می پردازند. معمولا قیمت ها و هزینه ها به صورت ریز هزینه یا تخمین کلی (به شکل بولت) به کاربران ارائه می شوند. البته باید توجه نمود که قیمت ها به روز باشند.

 

چگونه به جایگاه صفر گوگل برسیم؟

جایگاه صفر گوگل، این سوالی است که ذهن بسیاری از افراد را درگیر کرده است. در پاسخ باید گفت که یکی از مهم ترین گام ها برای قرار گرفتن در جایگاه صفر گوگل، ارائه ی یک محتوای با کیفیت است. این محتوا باید بتواند در عین سادگی، پاسخ سوالات کاربران را بدهد. در محتوای خود از جدول، تصاویر، ویدئو و … استفاده نمایید. تمرکز خود را روی کلمات کلیدی بلند قرار دهید و برای جداسازی قسمت های مختلف محتوا از تگ های هدینگ کمک بگیرید. از بازی کردن با کلمات و پیچ و تاب و چرخش آن ها خودداری کنید و در هنگام تولید محتوا، مستقیما سر اصل مطلب بروید. در تولید محتوا به نیاز کاربر توجه نمایید، پاراگراف های کوتاه بنویسید و محتوا را برای پاسخ دادن به سوالات کاربر ایجاد کنید. شما باید بدانید که کاربر به دنبال چه چیزی است. برای پاسخ به مخاطب باید تمام تلاش خود را انجام دهید و به یک پاسخ سطحی بسنده نکنید. بلکه پاسخ سوالات را به بهترین شکل ممکن ارائه دهید. برای این منظور می توانید از صفحات پرسش و پاسخ کمک بگیرید. از سئوی قدرتمند استفاده کنید و در مورد کلمات کلیدی تحقیقات لازم را انجام دهید.

جایگاه صفر گوگل در نتایج وب فارسی

ویژگی ها و الگوریتم های گوگل بیشتر در زبان های انگلیسی، فرانسوی و اسپانیولی طراحی و اجرا می شوند. سپس نتایج آن ها بر عملکرد وب در سایر زبان ها تاثیر می گذارد. قبلا محتواهای فارسی در جایگاه صفر گوگل قرار نمی گرفتند. اما در حال حاضر برای برخی از کوئری های فارسی هم این قابلیت فعال شده است. بنابراین اگر به خوبی روی سئو و بهینه سازی محتوای سایت خود کار کنید می توانید در جایگاه صفر گوگل قرار بگیرید. به این ترتیب ترافیک بیشتری به دست آورید.

سخن پایانی

جایگاه صفر گوگل یا Position zero به یک عصاره کوچک جدا شده از جستجوهای ارگانیک اشاره دارد که در پاسخ به جستجوی کاربران، در بالای صفحه گوگل به نمایش درمی آید. این محتوای ساده ، مختصر و دقیق به صورت مستقیم پاسخ کاربر را می دهد و نیاز او را برطرف می کند. قرار گرفتن در نقطه صفر گوگل مزایای زیادی دارد. به همین علت بسیاری از سئوکاران علاقمند هستند تا در این جایگاه قرار بگیرند. ما در این مقاله اطلاعاتی درباره ی موقعیت صفر گوگل و تکنیک های قرار گیری در این رتبه ارائه کردیم. شما چه استراتژی هایی برای اشغال جایگاه صفر گوگل دارید؟ از شما می خواهیم تا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع :

https://www.twaino.com/en

نظر دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های ستاره دار الزامی است