الگوریتم BERT چیست و چه کاربردی دارد؟

میزان پیشرفت خواندن شما

الگوریتم BERT

الگوریتم BERT ، آیا اطلاعاتی در مورد این الگوریتم گوگل دارید؟ شاید برای شما جالب باشد که بدانید الگوریتم BERT، یکی از بزرگترین و باهوش ترین الگوریتم های گوگل است که برخی از آن با عنوان معجزه ی هوش مصنوعی در سئو یاد می کنند. ربات های گوگل با کمک الگوریتم برت می توانند ساختار معنایی کلماتی را که در کوئری ها وجود دارند با دقت بیشتری درک کنند.

الگوریتم BERT یک تغییر بزرگ در سیستم جستجوی گوگل ایجاد کرده است. گوگل همواره به دنبال درک بهتر محتوا است برای این منظور الگوریتم برت را معرفی نمود. با پیشرفت های صورت گرفته در علم و تکنولوژی و به کار گیری هوش مصنوعی، ممکن است روزی شاهد این امر باشید که ربات های گوگل بتوانند محتوا را مانند یک انسان درک کنند.

الگوریتم BERT چیست و چه کاربردی دارد؟

واژه BERT مخفف عبارت Bidirectional Encoder Representations from Transformers می باشد. این الگوریتم ، یک مدل از زبان محاوره و روزمره است که شرایطی را فراهم می کند تا ربات های گوگل بتوانند بخش های کوچک زبان محاوره (مانند حروف اضافه) را درک کنند. در واقع، گوگل با استفاده از الگوریتم برت می تواند همه کلمات موجود در یک جمله را به همراه تفاوت های ظریف متن درک کند. معمولا افراد برای جستجو در اینترنت از زبان محاوره استفاده می کنند. به همین علت، ربات های گوگل برای رسیدن به نتایج بهتر، تمرکز خود را روی بعد انسانی و طبیعی زبان قرار دادند.

جایگزینی زبان ماشین با زبان طبیعی قبلا با انتشار الگوریتم RANKBRAIN انجام شده بود. با این اوصاف، معرفی الگوریتم برت چه فایده ای دارد؟ دقت داشته باشید که الگوریتم برت، می تواند عملکرد رنک برین را تکمیل کند. در این الگوریتم از هوش مصنوعی استفاده شده است. به همین علت، نتایج به دست آمده از الگوریتم برت، دقیق تر از رنک برین می باشند.

الگوریتم BERT موجب بهبود درک جستجو می شود اما نمی تواند کمکی به محتوای نامناسب بکند. برای مثال در مورد کلماتی که به تنهایی چندین معنای متفاوت دارند، فقط در صورت همراهی با محتوای مناسب می تواند مفهوم متن را درک کند. یعنی اگر کلمه “چین” به تنهایی به کار برود، درک معنای آن برای ربات های گوگل مشکل است. چرا که هدف از جستجوی آن می تواند کشور چین یا چین و چروک باشد. بنابراین تنها زمانی گوگل متوجه مفهوم می شود که در یک محتوای مناسب به کار برود.

هدف الگوریتم BERT گوگل چیست؟

هدف گوگل از معرفی الگوریتم برت این است که کاربران بتوانند عبارت های موردنظر خود را با یک روش طبیعی تر جستجو کنند و به نتایج مطلوب تری برسند.

تغییرات قبل و بعد از آپدیت الگوریتم برت

پیش از اینکه گوگل الگوریتم برت را معرفی کند، ربات های آن متوجه تفاوت های بین حروف اضافه “به” و “از” نمی شدند. با رونمایی از الگوریتم برت، این ربات ها تفاوت بین حروف اضافه را متوجه می شوند و در نتایج جستجو، موارد مرتبط با یک نوع را نشان می دهند. محققان هوش مصنوعی در سال 2018 بوسیله ی یک مقاله آموزشی، اطلاعات کلی در مورد هوش مصنوعی گوگل و تاثیر آن روی درک زبان انسان ارائه دادند.

گوگل و الگوریتم bert

گوگل معتقد است که الگوریتم برت موجب می شود تا ربات ها بتوانند زبان محاوره را آسان تر و با سرعت بیشتری آنالیز نمایند. به این ترتیب، میزان برداشت اشتباه از زبان انسان به شدت کاهش پیدا می کند.
این فرایند که با نام NLP یا Natural Language Processing شناخته می شود، هسته اصلی الگوریتم برت را تشکیل می دهد.
الگوریتم برت با درک بهتر زبان انسان و دقت بیشتر در آنالیز کوئری های کاربران می تواند نتایج دقیق تری به کاربران ارائه دهد. این نتایج با هدف جستجوی کاربر ارتباط نزدیک تری دارند.

مهم ترین مزیت الگوریتم برت گوگل

الگوریتم برت به خوبی می تواند هدف جستجوی کاربر را با درصد خطای پایین پیش بینی کند. یعنی اگر کاربر در حین تایپ عبارت موردنظر خود، کلمه ای را اشتباه بنویسد، گوگل متوجه مفهوم عبارت می شود. البته در صورتی که بقیه کلمات عبارت، یک مفهوم را داشته باشند. در این حالت، گوگل همان نتایجی را نشان می دهد که موردنظر کاربر هستند.

گوگل با معرفی این الگوریتم گام بلندی به سمت درک بهتر زبان انسانی برداشته است. گوگل در مسیری پیش می رود که هر روز شباهت بیشتری به انسان پیدا کند. بنابراین، باید در تولید محتوای سایت به کاربران توجه نمود و با زبان آنها حرف زد. تنها در این صورت است که می توان یک محتوای ارزشمند را در اختیار مخاطبان قرار داد.

کوئری هایی که بیشتر تحت تاثیر الگوریتم BERT قرار می گیرند:

الگوریتم برت بیشتر بر روی کوئری های طولانی و دیالوگ محور تمرکز دارد. در حالی که اغلب سئوکاران، هدف خود را بر روی کلمات کلیدی طولانی قرار نمی دهند. به همین علت بسیاری از سایت ها هنوز متوجه تغییرات الگوریتم برت نشده اند. ضمن اینکه گوگل اعلام کرده است که فقط 10% نتایج جستجو در این به روز رسانی تغییر می کنند. پس نمی توان به روزرسانی الگوریتم برت را به تمام موارد جستجو تعمیم داد.

BERT Algorithm و تاثیر آن بر سئو

آیا الگوریتم برت تاثیری روی سئو دارد؟ پاسخ این سوال مثبت است. همان طور که می دانید سئو (SEO)، بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو می باشد. بنابراین تغییراتی که در الگوریتم های موتورهای جستجو ایجاد می شوند، بر روی سئو اثر می گذارند. اما آیا روشی برای بهینه سازی الگوریتم BERT گوگل وجود دارد؟ گوگل بر این باور است که هیچ کاری نمی توان برای بهینه سازی الگوریتم برت انجام داد. یکی از چهره های شاخص گوگل به نام دنی سالیوان می گوید : روشی برای بهینه سازی الگوریتم برت وجود ندارد. به روز رسانی های جدید تنها با هدف هوشمندتر شدن الگوریتم های گوگل انجام می شوند. بنابراین ابتدا باید نیاز کاربران را درک کرد و سپس برای تولید محتوا اقدام نمود. می توان گفت که الگوریتم برت فقط برای بهبود تجربه جستجو منتشر شده است.

الگوریتم BERT چه تاثیری در روش های تولید و بازاریابی محتوا دارد؟

هنگامی که مدل زبانی جدیدی روی کار می آید، سئوکاران باید در تولید محتوا و به ویژه محتوای متنی خود تغییراتی ایجاد کنند. دیگر برای دیده شدن در گوگل نیازی به تکرار کلمه کلیدی یا سبز کردن چراغ یوست وردپرس نیست. در عوض باید به دنبال کلمات کلیدی مناسب بود. در ابتدا باید هدف جستجوی کاربران را درک و با زبان آنها محتوا تولید کرد. بخش پیشنهادهای گوگل در زبان فارسی می تواند کمک بزرگی در این زمینه به تولید کنندگان محتوا بکند. این بخش، راه درستی را برای تولید و بازاریابی محتوا نشان می دهد.

رنک برین(RANKBRAIN) چه تفاوتی با برت (BERT) دارد؟

رنک برین، اولین روش هوش مصنوعی است که گوگل در سال 2015 برای درک بهتر معانی کلمات موجود در صفحات وب سایت استفاده کرد. برخی تصور می کنند که رنک برین جایگزین الگوریتم برت است. در حالی که این دو مکمل هم هستند. یعنی دو الگوریتم جداگانه می باشند که برای آگاهی از نتایج جستجو به کار می روند.

الگوریتم رنک برین (RankBrain) را می توان در کنار سایر الگوریتم های رتبه بندی جستجوی ارگانیک معمولی اجرا کرد. به کمک آن می توان نتایج محاسبه شده توسط الگوریتم های دیگر را تنظیم نمود. این الگوریتم نتایج پرسش های قبلی و جدید مشابه را تنظیم می کند و به بررسی عملکرد نتایج جستجو بر اساس تاریخ می پردازد. علاوه بر این، نتایج الگوریتم های رتبه بندی جستجوی ارگانیک را تنظیم می کند. در حالی که عملکرد الگوریتم برت کاملا متفاوت است. این الگوریتم، با دقت در مطالب قبل و بعد از کلمه موردنظر، تلاش می کند تا معنی و مفهوم کلمه را بیشتر درک کند.
گوگل با استفاده از این الگوریتم ها، پرسش ها و محتوای وب سایت ها را پردازش می کند. به این ترتیب می تواند درک بهتری از معنای کلمات به دست آورد.

چند نکته مهم برای تولید محتوای ارزشمند

برای تولید یک محتوای ارزشمند در ابتدا باید نیاز کاربر را بشناسید و سپس محتوا را به زبان کاربر تولید کنید. متنی روان و ساده بنویسید و در آن از کلمات سخت و پیچیده استفاده نکنید. دقت داشته باشید که محتوای شما کپی نباشد و در آن خطاهای نگارشی و غلط های املایی وجود نداشته باشد. به این نکته توجه کنید که طولانی شدن محتوا باعث خستگی خواننده می شود. بنابراین پاراگراف های متن را کوتاه بنویسید. عنوان مناسبی برای هر پاراگراف در نظر بگیرید. کلمات را در متن خود پنهان نکنید. تصاویر سایت خود را از طریق کاهش حجم، بهینه سازی کنید. با تحلیل رفتار کاربر می توانید محتوای سایت را بهبود دهید. از لینک دهی استفاده کنید و از ویژگی موبایل فرندلی غافل نشوید.

سخن پایانی

الگوریتم BERT یکی از الگوریتم هایی است که توسط گوگل معرفی شده است. گوگل اهمیت زیادی به کاربر می دهد. به همین علت تلاش می کند تا بهتر بتواند متوجه منظور کاربر شود. این الگوریتم با هدف بهبود درک زبان منتشر شد. شاید روزی برسد که گوگل بتواند مانند یک انسان، مفهوم کلمات را به صورت دقیق متوجه شود. باید منتظر بود و دید.

نظر دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های ستاره دار الزامی است