سئو تصاویر | آموزش سئو تصاویر | بهینه سازی تصاویر

سئو تصاویر | مفهوم بهینه سازی تصاویر | فرمت تصاویر | نقشه تصاویر | بهینه سازی جوملا ، سئو و بهینه سازی تصاویر یکی از مهمترین مسائل در سئو وبهینه سازی سایت می باشد.باید به این نکته توجه داشته باشید که تصاویر وقتی برای انتقال منظور خاصی استفاده می شوند ، به درک بهتر مطلب شما کمک بسیار می کنند و اگر تصویر درستی انتخاب شده باشد می تواند جایگزین چندین کلمه شود.

بهینه سازی تصاویر سایت نه تنها سرعت لود شدن صفحات را افزایش میدهد، بلکه میتواند جایگاه شما را در بخش جستجوی تصاویر گوگل نیز افزایش دهد. اگر شما هم از آن دسته وبمسترانی هستید که ، تصویر نمی گذارید حتما این کار را انجام دهید، چون عکس از جمله مسائل مهمی است که هم مخاطب را به خواندن مطلب تشویق میکند و هم اینکه فهم مطلب را ساده تر میکند. حالا وقتی تصویری در سایت خود می گذارید باید برای موتورهای جستجو و بخصوص موتور جستجوگر گوگل بهینه سازی کنید. با این حال تعداد کمی از سایت ها به این مسائل توجه می کنند. آیا تا به حال از روش های بهینه سازی تصاویر استفاده کرده اید؟ اگر بخواهیم یک تصویر را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنیم، باید به موارد کلیدی زیادی توجه داشت که گروه سئو هاما تلاش دارد شما را با چند نمونه از راههای بهینه سازی تصاویر یا سئو تصاویر آشنا کند.

سئو تصاویر | آموزش سئو تصاویر | بهینه سازی تصاویر

عنوان اسم مناسب برای تصاویر خود انتخاب کنید و الزاما انگلیسی باشد.
این موضوع خیلی ساده و جزو اصول اولیه است که باید رعایت شود. نام فایلی که شما انتخاب می کنید بسیار مهم است.
-سعی کنید اسم فایلی که انتخاب می کنید پر از کلمات کلیدی نباشد یعنی سعی کنید در تصویر خود Keyword Stuffing انجام ندهید.
-توجه داشته باشید که اگر عنوان تصویر شما از نظر گوگل به محتوا مرتبط باشد از آن در Rich Snippet استفاده خواهد کرد.
-سعی کنید به جای قرار دادن فاصله ( Space ) در تصاویر از خط فاصله استفاده در نام گذاری از خط تیره ( – ) بجای خط زیر ( _ ) استفاده کنید.

TagAlt

به متنی جایگزین که در هنگام خطا در اجرای تصاویر به نمایش در می‌آید تگ Alt گفته می‌شود.حتی در صورت اجرای تصاویر نیز با تکان دادن نشانگر موس از روی تصاویر می‌توانید این عبارات جایگزین را مشاهده کنید. افزون بر این، تگ‌های Alt در بهینه سازی تصاویر سایت و بهبود سئو نیز مؤثر هستند. در میان نتایج جستجوی تصاویر گوگل در حقیقت استفاده از این تگ‌ها شاید بهترین راه برای نمایش تصاویر شما است. همچنین، در بهینه سازی تصاویر سایت باید برای هر یک از تصاویر یک تگ Alt به صورت مجزا بنویسید. به خاطر داشته باشید که:

تگ-alt

تصاویر خود را در صورت امکان همانند نام عکس با زبان انگلیسی توصیف کنید.
اگر تصویر مربوط به محصولی با مدل و شماره سریالی خاص است حتما از آنها در متن جایگزین استفاده کنید. از تگ‌های Alt برای تصاویر تزئینی استفاده نکنید.
موتور جستجوی گوگل هنوز قادر به تشخیص محتوای تصاویر نیست. به همین دلیل استفاده از تگ Alt و دیگر متن‌های جایگزین بهترین روش برای توصیف محتوای تصاویر برای موتور جستجوی گوگل است. همچنین، تگ‌های Alt می‌توانند به یافتن وب‌سایت شما توسط کاربران کمک بسیاری کنند.

استفاده از ویژگی title برای تصاویر

زمانی که اشاره گر را بر روی عکسی عبور می دهید. معمولا یک tooltip به نمایش در می اید و اطلاعاتی در مورد آن تصویر نمایش می دهد.این توضیح کوتاه عنوان عکس یا همان title می باشد. این خصوصیت برای سئو عکس ها بسیار مفید است. برای اضافه کردن این attribute به صورت زیر عمل می کنیم. سعی کنید در قسمت title یک نام که شامل یک مفهوم از آن عکس می باشد را برای تصویر انتخاب کنید تا وقتی کاربر اشاره گر خود را بر روی آن می برد عنوان عکس شما را نشان دهد
title هر تصویر نیز همان tooltip است که وقتی با نشانگر موس روی عکس صبر کنید نمایش داده می شود.

فرمت تصاویر

واقعا سخت هست که انتخاب کنیم چه فرمتی را در تصاویر قرار دهیم رایج ترین فرمت ها PNG و JPG هستند.همچنین شما میتوانید از سرویس WebP گوگل هم استفاده کنید.براساس ادعای گوگل شما ۳۰ درصد فشرده سازی بیشتر بدون از دست دادن کیفیت انجام خواهید داد.که این خود نکته بسیار مهمی است.از سایت های دیگر لینک تصویر قرار ندهیداین کار بسیار غیر حرفه ای می باشد چون شما به سرور دیگر وبسایت ها فشار وارد می کنید و تصویری که کپی می کنید علامت قرمز ممنوع کپی بودن می خورد.

چه کاری انجام دهیم که تصاویر حجم پایین با کیفیت بالا داشته باشند

موتورهای جستجو مخصوصا گوگل همیشه بر پایین بودن حجم صفحات تاکید کرده اند.تصاویر بخش عمده ی صفحات وب را تشکیل میدهند سعی کنید تصاویر خود را تا جایی که ممکن است سبک کنید اما با کم کردن حجم تصاویر به کیفیت آنها لطمه وارد نکنید.با توجه به آمارهای انجام شده بیشترین تایمی که یک کابر برای لود شدن صفحه می گذارد ۳ تا ۷ ثانیه است.واگر این زمان به ۱۵ ثانیه برسد میزان کلیک سایتتان به میزان قابل توجهی پایین می آید. اگر حجم عکس‌های صفحات را کاهش دهیم سرعت بارگذاری وب‌سایت افزایش می‌یابد و در نتیجه کاربران کمتری پس از کلیک بر روی لینک وب‌سایت شما پشیمان می‌شوند.

یکی از راه‌های مناسب برای کاهش حجم تصاویر استفاده از قابلیت Save for Web در نرم‌افزار فتوشاپ است. این قابلیت به شما کمک می‌کند تا با کمترین افت کیفیت، حجم تصاویر سایت خود را کاهش دهید. در صورت عدم دسترسی به نرم‌افزار فتوشاپ می‌توانید از ابزارهای آنلاین ویرایش عکس در اینترنت استفاده کنید. شرکت Adobe علاوه بر نرم‌افزار فتوشاپ، یک برنامه ویرایش عکس آنلاین در سایت خود دارد.

نقشه تصاویر اضافه کنید

اگر سایت شما تصاویر زیادی دارد و میخواهید بر روی تصاویر مانور بدهید حتما نقشه سایت نصب کنید و آن را به گوگل معرفی کنید. بهینه سازی تصاویر با استفاده از ابعاد مشخص قرار دادن عکس در ابعاد مورد استفاده سایت و قالب هم اهمیت بسیار زیادی داره. یعنی اینکه اگر بصورت مثال در قالب شما اندازه نمایش تصاویر به اندازه ۴۰۰ در ۳۰۰ وجود دارد، می بایست یک تصویر با همین ابعاد در نوشته قرار داده شود.

تصاویر خود را آزمایش کنید

آزمایش تصاویر به منظور سنجش میزان کارایی آنها در کسب و کار است. با این وصف خواندن نکات زیر خالی از لطف نیست:

آزمایش تعداد تصاویر محصول در هر صفحه: زمان بارگذاری صفحات، یکی از معضلات وب‌سایت‌های تجاری محسوب می‌شود. از یک سو، کاهش تعداد عکس محصولات در هر صفحه موجب افزایش سرعت بارگذاری و در نتیجه افزایش CTR و فروش می‌شود و از سوی دیگر استفاده از عکس‌های متعدد برای نشان دادن نماهای مختلف محصولات می‌تواند موجب بهبود تجربه کاربری خریداران و فروش بیشتر شود. حال چه باید کرد؟ تنها راه تشخیص این موضوع، آزمایش هر دو شیوه و سنجش نتایج آنهاست زیرا برخی محصولات به تصاویر زیاد و برخی دیگر به تصاویر کمتری نیاز دارند.

تشخیص زاویه موردعلاقه کاربران: احتمالاً تاکنون دریافته‌اید که مشتریان به دیدن محصولات از زوایایی خاص علاقه‌ی بیشتری دارند. برای مثال در بخش خودرو تصاویر سه‌بعدی که در آنها نمای جلو، کنار و سقف اتومبیل مشخص است بیش از تصاویر از نمای روبرو و عقب مورد استقبال قرار می‌گیرد چراکه بخش زیادی از نمای بیرونی خودرو در این تصاویر به‌طور کامل دیده می‌شود؛ اما در مجموع بهترین راه برای یافتن زوایای موردعلاقه کاربران نظرسنجی از آنهاست.

آزمایش تعداد محصولات نشان داده شده در هر صفحه دسته‌بندی: ۱۰، ۲۰ یا ۱۰۰ محصول؟ چه تعداد محصول برای نمایش در هر صفحه دسته‌بندی مناسب است؟ جدا از سرعت بارگذاری که متأثر از تعداد عکس‌های موجود در هر صفحه است؛ تعداد تصاویر بر تجربه کاربری و بهبود خرید مشتریان نیز تاثیر می‌گذارد. بنابراین بهتر است تعداد محصولات به نمایش درآمده در صفحات دسته‌بندی را تغییر داده و نتایج آن را بررسی کنید.

عکس را از سایت های دیگر کپی نکنید

این مورد یکی از مهم ترین کارها در بهینه سازی تصاویر می باشدو باید رعایت شود. فرض کنید در سایت خود از تصویری که در سایت دیگر است استفاده کرده اید و این سایت غیر فعال شده است, بنابراین دیگر عکسی برای نمایش در سایت شما وجود نخواهد داشت.همچنین کپی تصویر باعث کندتر شدن سایت شما می شود. پس اگر از عکسی خوشتان می آید آن را ذخیره نمایید و سپس در هاست خودتان آپلود کنید با اینکار سئو عکس های شما بهبود میابد .

بهینه سازی تصاویر در جوملا و بهینه سازی تصاویر در ورد پرس

سئو تصاویر | آموزش سئو تصاویر | بهینه سازی تصاویر

افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس

از نظر سئو و افزایش سرعت بارگذاری سایت تصاویر بخش مهمی را تشکیل میدهند.معمولا عکسهایی که در نوشته ها بکار میبریم از نظر سرعت بارگذاری بهینه نیستند و اگر در جی تی متریکس سایتمان را بررسی کنیم در بخش Optimize images دارای خطا است. برای رفع خطای بهینه سازی تصاویر وردپرس میتوانیم از افزونه های کاهش حجم عکس بدون افت کیفیت استفاده کنیم. در این مطلب از ایران تمز به معرفی و آموزش استفاده از افزونه WP Smush Image Compression and Optimization میپردازیم پس تا انتها همراه ما باشید.به طور کلی فرآیند فشرده سازی و کاهش حجم عکسهای سایت دو مرحله دارد.

مرحله اول :

بهینه سازی تصاویر وردپرس موجود در پوسته سایت که معمولا در هنگام طراحی قالب وردپرس با استفاده از تکنیکهایی مانند css sprite آیکون و عکسهای قالب بهینه میشوند. مرحله دوم: بهینه سازی و کاهش حجم عکس هایی که در هنگام نوشتن مطالب جدید به سایت اضافه میشوند یا بنرهای تبلیغاتی و تصاویر استفاده شده در افزونه های اسلایدر وردپرس است. برای مرحله اول باید از قالبی بهینه و استاندارد استفاده کنید اما برای مرحله دوم افزونه wordpress smush تمام کارهای لازم را انجام خواهد داد.موارد بسیاری در سئو سایت جوملا انجام می گردد و بعضی از موارد بهینه سازی سایت جوملا اشاره می کنیمبهینه سازی سایت جوملا تغییر نام فایل htaccess.txt به .htaccess برای بهینه سازی سایت جوملااز اونجایی که میخوایم قابلیت بازنویسی url ها را فعال کنیم نیازه که حتما این کار انجام بشود.

بهینه سازی جوملا و نصبJCE Editor

افزونه سئو

دلیل اینکه پیشنهاد نصب این برنامه داده می شود این است که به شما یک امکان خیلی خوب می دهد و آن هم این است که وقتی عکس را آپلود کردید می توانید متن جایگزین و همچنین سایز عکس را وارد کنید تا در کدها نمایش داده شود. این ۲ مورد از موارد اصلی هستند که تمام سایت های بررسی سئو سایت به عدم رعایت آن امتیاز منفی ی دهند!

دیدگاه‌ها

یک دیدگاه

  • با سلام
    اگر عنوان اسم برای نصب زبان فارسی استفاده کنیم چه اتفاقی میفته ؟
    چرا الزامیه که زبان انگلیسی باید استفاده بشه ؟
    ممنون ازتون

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − چهار =