ترفندهای سئو جوملا

ترفندهای سئو جوملا

ترفند های سئو جوملا، افزونه های سئو وبسایت جوملای خود را با استفاده از این ۱۱ مرحله ی آسان سئو کنید. فرض می کنیم که شما cms جوملا را برای وبسایت خود انتخاب و همچنین یک قالب آماده زیبا را نیز خریداری و تمام محتوای مورد نظر خود را در آن وارد کرده اید و برای شروع آماده اید. یک مشکل: احتمالا در قدم اول کاربران حتی نمی توانند وبسایت شما را در گوگل پیدا کنند. نگران نباشید ، موتور های جستوجوی گوگل را هیولا تصور نکنید.

بعد از گسترش دادن چندین وبسایت جوملا طی چندین سال و کسب تجربه ، ۱۱ قدم مفید و مقدماتی را در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم که با استفاده از این ۱۱ قدم وبسایت تان را به گوگل معرفی کنید و رتبه ی خودتان را مشخص کنید.

ترفندهای سئو جوملا

قدم اول : از منطبق بودن سرور سایت با جوملا اطمینان حاصل کنید.

منطبق بودن سرور با جوملا یکی از مهمترین اقدامات شما است.هرگز از سرور ویندوز استفاده نکنید. سرور های ویندوز با قابلیت URL Rewriting که جوملا انجام میدهد مطابقت ندارند و شما را دچار مشکل می کنند. پس با سرور های ویندوز یو آر ال زیبایی نخواهید داشت.

برای وبسایت جوملای خود از سرور های لینوکس استفاده کنید. سرور های لینوکس از سیستم آپاچی و یا لایت اسپید استفاده می کنند که مود Rewriting به طور پیشفرض در آن ها نصب شده است، این سرور ها با هسته ی جوملا ی شما سازگاری کامل دارند.

قدم دوم : فایل Htaccess.Txt را به .Htaccess تغییر نام دهید.

برای اینکه بتوانید لینک (URL) کوتاه و زیبا داشته باشید و از قابلیت URL Rewriting استفاده کنید ، فایل Htaccess.Txt موجود در Cpanel را به .Htaccess تغییر نام دهید . در غیر اینصورت یو آر ال های سایت شما همراه با عبارت index.php دیده می شوند که اصلا مورد پسند گوگل نخواهد بود.

قدم سوم : قابلیت های URL Rewriting و SEF URLs را فعال کنید.

در قسمت تنظیمات اصلی جوملا (Global Configuration) دو گزینه “Search Engine Friendly URLs” و “Use URL Rewriting” را فعال کنید.

گزینه “Search Engine Friendly URLs” تمام کاراکترهای نامفهومی که در یو آر ال ها ایجاد می شوند را حذف کرده و از نام آیتم های منو در یو آر ال ها استفاده می کند. همچنین URL Rewriting عبارت Index.Php را از یو آر ال ها حذف می کند.

تغییر بقیه گرینه های بالا به خودتان بستگی دارد.به عنوان مثال می توانید نام برند یا وبسیات را در ابتدا یا انتهای عنوان هر صفحه اضافه کنید.

قدم چهارم : “/Images/” را از فایل Robots.Txt حذف کنید.

این قدم یکی از موارد سئو جوملاست که همواره شما را سردرگرم می کند. در فایل تولید شده در هنگام نصب جوملا برای Robots.Txt یکی از خطوط مربوط به پوشه تصاویر است که از دسترسی موتورهای جستجو به این فولدر جلوگیری می کند. در واقع به موتورهای جستجو اجازه ایندکس و بررسی تصاویر را نمی دهد. البته این مورد در اکثر قالب های آماده تصحیح می شوند.

همانطور که میدانید تصاویر سایت در صورت بهینه بودن، می توانند ترافیک زیادی برای شما به ارمغان بیاورند. پس حتما باید این مشکل را رفع کنیم .
اگر از بهترین تصاویر برای وبسایتتان استفاده می کنید و مانع از دسترسی گوگل به این تصاویر شوید، این تصاویر هیچ فایده ای نخواهند داشت. پس اکیدا توصیه می کنیم که این خط را از فایل Robots.Txt پاک کنید.

قدم پنجم : ویرایشگر JCE را نصب کنید.

ویرایشگر رایگان JCE امکانات خوبی را در اختیار شما قرار می دهد.این ویرایشگر قابلیت های بیشتری نسبت به ویرایشگر پیشفرض جوملا دارد و به راحتی می توانید متن جایگزین به تصاویر اضافه کنید و کارهای معمول را به شکل آسانتری انجام دهید.

قدم ششم : از تگ Alt استفاده کرده و ابعاد تصاویر را ذکر کنید.

ین نکته نه تنها در جوملا بلکه در تمام سایت ها باید رعایت شود.با استفاده از ویرایشگر JCE متن جایگزین یا همان تگ Alt به همه عکس ها اضافه کرده و ابعاد تصویر را نیز در هنگام آپلود آنها ذکر کنید.
ذکر ابعاد تصاویر موجب می شود که جای خالی مناسب قبل از بارگذاری عکس ها برای آنها ایجاد شود و این کار به روند صحیح بارگذاری صفحات کمک زیادی می کند. همچنین موجب افزایش سرعت بارگذاری نیز در حد کمی می شود.

قدم هفتم : محتوای متا را مدیریت کنید.

با اینکه متای کلمات کلیدی دیگر منسوخ شده است، اما متای عنوان صفحه و توضیحات آن، همچنان بسیار در سئو جوملا و هر سایت دیگری پر اهمیت هستند. در این زمینه ما کامپوننت SEO Boss را به شما پیشنهاد می کنیم که بسیار کاربردیست. تنها ویژگی این کامپوننت ، قابلیت مدیریت تگ های متاست که کار با آن بسیار راحت است.

در حالت عادی برای ویرایش توضیحات متای هر صفحه می بایست به آیتم منو یا صفحه آن مطلب رفته و از آنجا توضیحات متا را تصحیح کنیم. اما با استفاده از این کامپوننت توضیحات متای تمام صفحات به صورت یکجا برای شما نمایش داده می شود و به همین خاطر خیلی سریع می توانید توضیحات متای مورد نظر خود را وارد کنید.

قدم هشتم : از بین نسخه Www یا بدون Www یکی را انتخاب کرده و دیگری را به آن ریدایرکت کنید

جوملا برخلاف وردپرس به صورت اتوماتیک این دو نسخه را به یکدیگر ریدایرکت نمی کند. این مسئله در صورت حل نشدن ، مشکل محتوای تکراری ایجاد می کند و راه حل آن تغییر تنظیمات در فایل .Htaccess است. برای ریدایرکت نسخه بدون Www به نسخه با Www کد زیر را در فایل .Htaccess وارد کنید:

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_HOST} !^Www\.

RewriteRule ^(.*)$ Http://Www.%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L]

و بالعکس برای ریدایرکت نسخه با Www به بدون Www کد زیر را وارد کنید:

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_HOST} Www.Yourwebsitehere.Com

RewriteRule (.*) Http://Yourwebsitehere.Com/$1 [R=301,L]

قدم نهم : لینک های داخلی تولید کنید.

وقتی صحبت از وبسایت های مبتنی بر سیستم های مدیریت محتوا (مخصوصا جوملا) می شودصفحات با محتوای تکراری و یکسان می تواند به یک مشکل بزرگ تبدیل گردد. یکی از بهترین راه حل های مقابله با این مشکل، لینک سازی داخلی است.

به این وسیله می توانید به صفحات مد نظر خود مثلا صفحات با Www یا بدون Www لینک دهید. مثالهای دیگر این مسئله شامل صفحات تمام شونده با اسلش یا بدون اسلش است، یا صفحات تمام شونده با .Html یا بدون است. همواره به ورژن صحیح آدرس های سایت لینک دهید.

به خاطر داشته باشید تا وقتی که لینکی از صفحات تکراری در سایت وجود نداشته باشد، گوگل نیز آن را پیدا نکرده و با مشکل صفحات تکراری رو به رو نخواهید شد.

شما نمی توانید نوع لینک دادن دیگران به سایت خود را کنترل کنید، اما می توانید با استفاده از ریدایرکت های ۳۰۱ نسخه هایی از صفحات را که مد نظر شما نمی باشد به نسخه های صحیح ریدایرکت کنید.

قدم دهم : سرعت سایت خود را بالا ببرید (با توجه به ورودی سایت).

بعضی ها اعتقاد دارند که در حالت کلی سرعت جوملا خیلی بالا نیست اما به شخصه با این نظریه موافق نیستیم. در آپدیت های جدید جوملا مشکل سرعت سایت به کلی حل شده و شاید بهتر از سایر سیستم های مدیریت محتوا نیز شده باشد. در آزمایش های زیادی که توسط توسعه دهندگان انجام شده، سرعت جوملا ۳ بیشتر از سایر سیستم های مدیریت محتوا نیز ارزیابی شده است.

در حالت کلی با استفاده از سه پارامتر ایجاد کش برای فایل های سایت، فعال کردن Gzip و فشرده سازی عکس ها می توانید سرعت بارگذاری سایت را به طور چشم گیری افزایش دهید.البته بخش عمده ای از سرعت سایت مربوط به سرور شماست که می توانید با توجه به تعداد ورودی کاربران ،آن را مدیریت کنید.

قدم یازدهم : کامپوننت JSitemap pro را نصب کنید.

جی‌ سایت‌ مپ یک افزونه تولید نقشه سایت جوملا است که دارای رتبه برترین افزونه می باشد و راهکار‌های بسیار حرفه‌ای در زمینه با سئو در جوملا ارائه نموده و در زمینه با نمایش نقشه سایت افزونه جانبی نیز بدون نیاز به پلاگین روش منحصر به فردی دارد و می تواند تا ۴۰۰٪ در زمینه با ثبت سایت شما در موتورهای جستجو سئو سودمند باشد.

جی‌سایت‌مپ حرفه‌ای بر پایه گوگل طراحی شد و اکنون با ادغام وبمستر تولز و کنسول سرچ به شما اجازه ثبت و مدیریت لینک‌ها و نقشه سایت و همینطور امکان مانیتور کردن کلمات سرچ شده و مشخصات آن را به صورت مستقیم در فضای مدیریت جوملا می دهد.

در زمینه به سایت مپ نیاز به تنظیمات متعدد و مداوم وجود ندارد و با یک بار انجام تنظیمات به صورت اتوماتیک تمام موارد را خود افزونه به صورت خودکار انجام خواهد داد.

این افزونه از سیستم ساخت صفحات ویژه موبایل نیز پشتیبانی می کند. جی سایت مپ حرفه‌ای! امکان ویرایش و تغییر در فایل robot.txt و htaccess.txt را نیز با امکانات بسیار حرفه‌ای به شما می دهد و کار با این دو فایل را برای شما بسیار ساده می کند.

لینک خرید افزونه JSitemap pro

افزونه های کارآمد برای ترافیک بیشتر :
افزونه AMP : AMP نوع خاصی از صفحات وب تلفن همراه است. زمانی که شما به دنبال مقاله ای هستید و آن را از طریق تلفن همراه خود و یا کامپیوتر جستجو می کنید. مقالاتی در اختیار شما قرار می گیرد. این مقالات با کمی تاخیر بار گزاری می شود. زیرا این مقالات از AMP استفاده نمی کنند.مقالاتی که از AMP استفاده می کنند سریع تر بار گزاری می شوند.
ناگفته نماند مقالاتی که با استفاده ازای ام پی بار گزاری می شود فقط از طریق جستجوی موبایلی امکان پذیر است.AMP در کامپیوترها و PC ها انجام نمی پذیرد.

لینک خرید افزونه AMP

افزونه Push Notification : اینترنت و ابزارها و روش های بازاریابی اینترنتی هر روز در حال تغییر و تحول هستند، برخی ابزار ها با گذشت زمان منسوخ می شوند و برخی ابزارهای جدید به وجود می آیند، برخی روش ها تغییر می کنند و فرم پیاده سازی آن ها عوض می شود. یکی از روش‌های بازاریابی آنلاین که نسبت به برخی از روش‌های قدیمی دیگر مانند ایمیل مارکتینگ، عمر کوتاهی داره و جدیدتر هست «نوتیفیکیشن مارکتینگ» نام داره که به ابزار آن «پوش نوتیفیکیشن Push Notification» می‌ گویند.

معنی فارسی کلمه Notification ، اطلاع، اطلاعیه، اعلان، خبر، تذکر و آگاهسازی می باشد.

لینک خرید افزونه Push Notification

نتیجه گیری : نکاتی که گفته شد تنها مقدمات سئو جوملا بود که امیدواریم توانسته باشیم مشکلات شما را تا حدودی رفع کنیم.در صورت تمایل برای مشاوره رایگان میتوانید با همکاران ما تماس حاصل کنید.
چند سایت کارآمد سئو :
https://www.google.com/webmasters
https://analytics.google.com
https://moz.com
https://www.bing.com/toolbox/webmaster
https://www.alexa.com/
پیروز باشید

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =

آخرین دیدگاه‌ها

    آخرین دیدگاه‌ها