تفاوت بین طراحی UX و UI

تفاوت بین طراحی UX و UI

تفاوت بین طراحی UX و UI ، همه ما در مکالمات روزمره خود راجع به حروف اختصاری تکنولوژی های جهان شنیده ایم. بحث در مورد UI (User Interface) رابط کاربری ضعیف یک وب سایت یا (User Experience ) UX تجربه کاربری عالی یک محصول را شنیده ایم.

آیا این یک زبان محرمانه است که شما هرگز به آن دسترسی نخواهید داشت؟ آیا مردم فقط به خاطر عامیانه بودنش این واژه ها را بکار می برند.
خب، احتمالا بله به قسمت دوم جمله، و نه را برای بقیه جمله در نظر بگیرید. در ادامه یاد می گیریم که این اصطلاحات چه معنایی دارد، کدام یک بهتر است؟ و چگونه می توان یک طراح UX یا طراح UI شد.

تفاوت بین طراحی UX و UI

ux چیست

از بعضی ها شنیده اید، راجع به این دو حرفه بحث می کنند که علیرغم گذشت چندین دهه این نظریه قرن هاست که به شکل صنعت تکنولوژی به عنوان طراحی UX و UI تعریف شده است.
طراحی UX به اصطلاح User Experience Design اشاره دارد(طراحی تجربه کابری) در حالی که طراحی UI برای User Interface Design مناسب است(طراحی رابط کاربری). هر دو عنصر برای یک محصول حیاتی هستند و با یکدیگر همکاری می کنند. اما برخلاف ارتباط تخصصی آنها نقش هر یک به کلی متفاوت است، برمی گردد به بخش های بسیار متنوع فرایند و رشته طراحی.
جایی که طراحی UX در زمینه ی خیلی حرفه ای و تحلیلی و طراحی UI آن چیزی است که ما به طراح گرافیک پیشنهاد می دهیم بنابراین مسئولیت ها بسیار پیچیده هستند.
مایلم تفاوت بین دو را با توصیف بخش های مختلف محصول (دیجیتال) به تصویر بکشم:
اگر محصول را بدن انسان در نظر بگیرید، استخوان ها کدهایی هستند که ساختار آن را نشان می دهند. اندام ها طراحی UX را نشان می دهند: برای اینکه عملکردهای زندگی ما را حفظ کنند ورودی ها را سبک سنگین و بهینه سازی می کنند. و طراحی UI زیبائی ظاهری که نمود پیدا می کند، احساس و واکنش های بدن را نشان می دهد.
اما اگر هنوز سردرگم هستید، نگران نباشید! شما تنها نیستید.
تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UI) اصطلاحات خیلی پیچیده و کم کاربردی در حیطه ی زندگی ما هستند.
یک UI بدون UX مانند یک نقاش است که بدون هیچ ایده ای رنگ را روی بوم بپاشد. همینطور هم UX بدون UI شبیه قاب مجسمه ای است که هیچ شکلی روی آن مصور نیست.
تجربه ی کاربری عالی با UX شروع می شود و در پی اش UI می آید. وجود هر دو برای اینه محصولی به ثمر برسد ضروری است.
در ادامه من تاریخ هر یک را شرح می دهم و به بحث و تعریف در زمینه ی جزئیات هر اصطلاح می پردازم. اما اگر دانستن شرح مطالب خیلی برای شما اهمیت ندارد، برای توضیح ساده به انتهای هر بخش بروید. و اطمینان حاصل کنید که توضیحات تخصصی آن را از دست نداده اید.
طراحی تجربه کاربری چیست؟
طراحی تجربه کاربری، اولین روشی است که انسان برای طراحی کردن محصولات به کار برد.
طبق تعریف ویکیپدیا
طراحی تجربه کاربری(UXD or UED) به فرآیند افزایش رضایتمندی و وفاداری مشتری گفته می شود به این شکل که تقابل بین مشتری و محصول به سهولت و با رضایتمندی انجام می شود.
آیا واضح و درست توضیح داده شد؟ خوب، ممکن نبود شما علیرغم آنچه در مقدمه ذکر شد، تعریفی که هیچ اشاره ای به تکنولوژی نداشت، هیچ اشاره ای به دیجیتال نکرد یا بهتر بگویم تعریف مبهم خیلی سریع به تفاوت میان این دو پی می بردید. اما مانند تمام حرفه ها، غیر ممکن است که توضیح فرایندی را به چند کلمه محدود کنیم.
برخی از سردرگمی ها در تعریف اصطلاح به همین اواخر بر می گردد. دون نورمن، دانشمند علوم شناختی و یکی از بنیانگذاران مشاوره طراحی گروه Nielsen Norman، با اختراع این اصطلاح در اواخر 1990 اعلام کرد که "تجربه کاربری شامل تمام جنبه های تعامل نهایی کاربر با شرکت در رابطه با دریافت خدمات و محصولات آن شرکت می باشد.
این بدان معنی است که صرفنظر از حد وسط آن، طراحی UX شامل هر گونه تعامل بین مشتری بالقوه یا فعال و شرکت می باشد. به عنوان یک فرایند علمی می توان آن را به هر چیزی مثل چراغ داخل خیابان، اتومبیل، قفسه Ikea و غیره نیز در نظر گرفت.
با این حال! علیرغم اینکه یک اصطلاح علمی است، استفاده از آن تقریبا به زمان آغاز به کار در زمینه های دیجیتال برمی گردد، دلیل قابل بحث دیگری که وجود داشت که این بود که فقط یک روش فانتزی و تخیلی برای بازگوئی عملی است که قبلا برای صد ها سال به نام "بررسی بازار" شناخه می شد؛ و افرادی که کار طراحی انجام می دادند به کارهای تخیلی علاقه زیادی داشتند.
من قصد ندارم شما را سردرگم کنم، کار طراحی تجربه کاربری، کار بررسی بازار نیست.
اگر چه از تکنیک های مشابه زیادی برای رسیدن به یک هدف پیچیده استفاده می کند: طراحی ساختار، بررسی و بهینه سازی تجربه مشتری در ارتباط با یک شرکت و محصولات آن شرکت
اگر تابحال تجربیات کاربری را عملا ندیده اید، حتی تابحال این اصطلاح را در کار استفاده نکرده اید، هنوز تصور اینکه طراحان تجربه کاربری واقعا چه کاری انجام می دهند، دشوار است.
استراتژی و محتوا:
• بررسی رقبا
• بررسی مشتری
• ساختار محصول یا استراتژی
• گسترش محتوا
چهارچوب کلی و نمونه سازی:
طراح از مشتری می خواهد یک قاب و چهارچوب کلی از وبسایت در اختیار بصورت راهنمای تصویری(( Wireframe در اختیار طراح بگذارد.
• نمونه سازی
• تست یا تکرار
• طرح و توسعه
اجرا و بررسی
• هماهنگی با طراح رابط کاربری UI
• هماهنگی با توسعه دهندگان
• ردیابی اهداف و یکپارچه سازی
• بررسی و تکرار
بنابراین نقش UX پیچیده، چالش برانگیز و چند وجهی است: بخشی بازاریابی، بخشی طراحی ، بخشی مدیریت پروژه؛ می بینید به عنوان ارتباط دهنده به بررسی و یا تست دوبار به محصول اشاره می شود، اما در واقع شما آن را بین هر آیتم دیگری در لیست قرار خواهید داد. در نهایت هدف رسیدن به اهداف کسب و کار است. از طریق نیازهای کاربر فرایندی از آزمایش و اصلاحات به شکلی که هر دو طرف قضیه (فروشنده و خریدار) راضی باشند.
بنابراین می شود این طور نتیجه گرفت:
• طراحی تجربه کاربری، فرآیند گسترش و بهبود کیفیت برقراری ارتباط بین کاربر و تمام جنبه های یک شرکت است.
• وظیفه ی طراح تجربه کاربری، این است که و محتوای سایت را طوری غنی سازی کند که مشتری بتواند به راحتی روی محصول تحقیق نموده آن را تست کند و شرکت به نتایج مطلوبی دست پیدا کند.
• طراحی تجربه کاربری، در تئوری عملی غیر دیجیتالی (علوم شناختی) است، اما عمدتا با صنعت دیجیتال و تعریف شده و مورد استفاده قرار می گیرد.
اگر می خواهید علم جامعه شناسی و علوم شناختی در رابطه را افراد و محصولات را یاد بگیرید، تجربه کاربری جایگاه خوبی است اما اگر می خواهید با دیدن ظواهر به آن اصول پی ببرید بهتر است به سراغ همتا و مکمل آن یعنی طرح رابط کاربری UI بپردازید.
منظور از طراحی رابط کاربری UI چیست؟
علیرغم اینکه در این زمینه بیشتر کار شده و قدیمی تر است هنوز این سوال مطرح می شود که «طراحی رابط کاربری چیست؟ "
با وجود تعبیرات اشتباه در این زمینه، پاسخ به این سوال قدری مشکل است. در حالی که تجربه کاربر یک جمع بندی از وظایف متمرکز بر بهینه سازی یک محصول برای استفاده موثر و جذاب است. طراحی رابط کاربر کامل کننده ی UX است شامل، نگاه و احساس، ارائه و تعامل محصول است. اما مانند UX، به راحتی و اغلب توسط صنایع مورد استفاده طراحان UI اشتباه گرفته می شود.
تا آنجا که حوضه ی وظایف کاری مختلفی دارند، به این حرفه به عنوان چیزی کاملا متفاوت اشاره می شود.
اگر نگاهی به وظایف کاری طراحی رابط کاربر بیاندازید، عمدتا با توضیحاتی راجع به طراحی گرافیکی آشنا خواهید شد. گاهی اوقات نیز به طراحی و برجسته کردن نام شرکت و حتی ارتقاء ظاهری شرکت اشاره دارد.
اگر شما به تعاریف تخصصی طراحی رابط کاربر نگاه کنید، عمدتا به توضیحاتی برمی خورید که با طراحی تجربه کاربر یکسان هستند. حتی به تکنیک های ساختاری مشابه اشاره دارند.
با این وجود کدام یک درست است؟ پاسخ غم انگیز این است: هیچکدام
اما هر دو در بعضی موارد به تعرف درست نزدیک هستند. طراحی رابط کاربري مانند طراحي تجربه کاربر، نقشی چند سویه و چالش برانگيز دارد و وظیفه ی توسعه محصولات، بررسی محصولات، بارگذاری محتوای محصولات و طراحی محصولات به شکلی که برای کاربر جذاب باشد.
با استفاده از تجربیات، کاربر را هدایت کند و به نیازهای او پاسخ دهد. این کار در حیطه ی کاری UX نیست و کاملا حرفه ی دیجیتالی است.
برای هر یک در دیکشنری نیز توضیحی ارائه شده است.
رابط کاربری
وسیله ای است که از طریق آن کاربر و سیستم کامپیوتری تعامل برقرار می کنند، بخصوص در استفاده از نرم افزارها و دستگاه های ورودی.
در جزئیات بیشتری به تعریف و نقش طراحی UI خواهیم پرداخت. همچنین مهارت هایی که برای تبدیل شدن به طراح رابط کاربری است را آموزش می دهیم. این شامل ارتباط با گرافیک یا طراحی بصری و طرح بندی شرکت است.
صرف نظر از این که شما طراحی UX یا UI را انتخاب می کنید، مهم است که بدانید بقیه چطور کار می کنند و مهم تر اینکه چگونه با آنها کار کنید.
بیایید نگاهی به وظیفه ی طراح UI بیاندازیم:
نگاه کنید و احساس کنید:
• روانشناسی مشتری
• ایده پردازی
• فتوشاپ و برجسته کردن ظواهر سایت
• راهنمای کاربر یا درددل با مشتری
پاسخگویی و تعامل:
• تایپو گرافی UI
• تعامل و انیمیشن
• انطباق با تمام کادر صفحه نمایش
• پیاده سازی و بهینه سازی
نقش UI به عنوان طراح بصری و تعاملی عنصری کلیدی است که اعتماد مشتری و هر رابط دیجیتالی را به یک شرکت جلب کند. در حالی که شرکت به شخصه هرگز صرفا مسئول طراح رابط کاربری نیست.
همچنین به آخرین نکته ای که راجع به مسئولیت «اجرای» طرح با توسعه دهنده بیان می کند توجه کنید. این کار در گذشته به چه شکل انجام می شد به طور کلی شغل UI در گذشته نیز انجام می شد اما باید آگاه باشید همانطور که خطوط کمرنگ می شوند، اصطلاح طراح وب سایت (اساسا یک طراح رابط کاربری می تواند کد باشد) نیز جایگزین حرفه ی طراحی رابط کاربری شده است. ولی UX نیازی به کد ندارد، UI نقش مهمی است که با گذشت زمان، به عنوان بخشی از ساختمان رابط میانجی به آن اشاره می شود.
بنابراین می توان نتیجه گرفت
• طراح رابط کاربری وظیفه دارد نقاط قوت و تصاویر باارزش از محصولات را از رابط شرکت گرفته و برای بهینه سازی به طراح تجربه کاربری انتقال دهد.
• طراحی رابط کاربر فرایند ارائه ی محصول بصورت بصری است کاربر از طریق یک رابط کاربری بوسیله ی عناصر تعاملی، در همه اندازه ها و سطوح کار طراحی را انجام می دهد.
• طراحی رابط کاربری یک زمینه دیجیتالی است که وظیفه ی آن همکاری و کار با توسعه دهندگان یا کد می باشد.
در اصطلاح، محصولاتی که طراح UI تولید می کند شامل: طراحی ظاهر سایت - نمایش بصری یا گرافیکی محصول است. تحریک احساسات کاربر، واکنش پذیری محصول و تعامل در پاسخ به ورودی کاربر و یا محیط های صفحه نمایش های مختلف است. و ویرایش ظاهری سایت - راهنمایی ها، نکات و دستورالعمل راجع به محصول که به صورت بصری کاربران را با تجربیات قبلی خود جذب می کند.
آیا یکی مهم تر از دیگری است؟
اگر پاراگراف های بالا را بخوانید، خواهید دید که قبلا پاسخ داده شده اما اگر هنوز مطمئن نیستید، اجازه دهید نظر طراح و متخصص Helga Moreno نقل قول کنم، او در مقاله اش تفاوت بین طراحی UX و UI کاملا شفاف بیان می کند:
"فرض کنید ظاهر چیزی عالی به نظر می رسد، اما به سختی می توان از آن استفاده کرد در این نمونه طراحی UI عالی اما طراحی UX ضعیف است. و از طرفی فرض کنید چیزی بسیار کاربردی است اما ظاهر آن بسیار وحشتناک است. این نمونه ای از طراحی UX عالی و UI ضعیف است. "
بنابراین می بینید که هر دوی آنها حیاتی هستند، و در حالی که میلیون ها نمونه محصول عالی هست که یکی را دارد اما فاقد دیگری است. تصور کنید زمانی که هر دو در یک محصول وجود داشته باشد چقدر آن محصول قدرتمند خواهد بود.
و اجازه دهید با این مسئله روبرو شویم، هر دو نقش هنوز گیج کننده اند، برداشت اشتباه منجر به انتخاب مسیر اشتباه می شود. بنابراین اگر میخواهید در این زمینه ها کار کنید، هیچ موضوعی مهمتر از آن نیست که ببینید براساس توصیفهای بالا کدامیک برای شما جذابتر است.
کدام حرفه بهتر است؟
البته، اجرت کار تحت تاثیر عوامل زیادی است. هر چند این موارد در اولویت اند:
• محل
• تجربه
• صنعت
• نوع پروژه یا محصول
شما متوجه خواهید شد که کار طراحی UI و UX دارای نرخ اجرت نسبتا یکسانی میان گروه های شروع به کار و صنایع کوچک فن آوری است. با این وجود، شما در صنایع فناوری خارج از وب سایت و زمینه های تلفن همراه (به عنوان مثال شرکت های خودرو، تولید کنندگان تجهیزات پزشکی و غیره) فرصتهای بیشتری و پر درآمدتر برای طراحان رابط کاربر خواهید یافت. چون این زمینه ی کاری نه تنها خیلی خوب در زمینه ی دیجیتال جا افتاده بلکه به سمت کسب و کار هم هدایت شده است.
با این حال، اگر حد وسط را در نظر بگیریم، می توان گفت هر دو کار یعنی تجربه کاربر و رابط کاربر ارزش بسیار زیادی در مرکز اروپا پیدا کرده اند.
کدام حرفه برای شما مناسب است، طراحی UI یا طراحی UX ؟
چگونه این مهارت ها را یاد بگیرم؟
در حالی که در موسسات دانشگاهی که دارای برنامه های طراحی تعاملی و طراحی بصری هستند، روش های رسمی خیلی کمی برای یادگیری تخصصی طراحی UI یا UX وجود دارد که برای کار با گروه های فنی استفاده می شود.
اگر شما در یک منطقه بزرگ شهری زندگی می کنید، ممکن است از روی خوش شانسی به انواع برنامه های بوت کمپ یا سبک کلاسی مانند مجمع عمومی یا برنامه های محلی که توسط گوگل یا دیگر تکنولوژی های پرقدرت ارائه شده، دسترسی داشته باشید.
می خواهم خیلی سریع انگیزه های پشت این پست را بیان کنم.
اولا، ظاهرا به مقالات بیشتری از این نوع نیاز است، زیرا تعداد معدودی از کارشناسان زحمت نوشتن و نشر مطالب عمومی در زمینه ی تفاوت طراحی UX و UI را به خود می دهند. همانطور که من بارها و بارها اشاره کرده ام که این دو حوزه با هم اشتباه گرفته شده اند. آرزوی من این است که چه شما مبتدی باشید و چه متخصص، از این مقاله چیزی یاد گرفته باشید و آن را با کسانی که پست های شغلی را اشتباه می نویسند به اشتراک بگذارید.
ثانیا، اگر شما علاقه مند به یادگیری در هر دو زمینه هستید، امیدوارم تعاریف روشنی از هر دو داشته باشید یا اینکه ببینید کدامیک بطور ذاتی برای شما جذاب تر است تا بتوانید تصمیم بگیرید از کدام شروع کنید.
اما در آخر، همچنین حس می کنم این مقاله اهمیت به چالش کشیدن گفتگو را دارد، حداقل با برخی از اختلاف نظرها آشنا می شوم. امیدوارم برخی خواننده های دوست داشتنی با من مخالف باشند، شما نظرات آنها را بصورت عمومی خواهید شنید. اگر این صنعت برای ما اشتباه توضیح داده شود این وظیفه ماست که از آن غافل نشویم، و متخصصان با علاقه ی بیشتری به تعریف بهتر آن بپردازند.

نظرات (2)

امتیاز 5 خارج از 5 بر اساس 1 رای
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وقت بخیر خواستم بدونم امنیت UX یا UI کدوم بهتره؟؟؟

علی
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وقت بخیر
خواستم بدونم تو ایران بیشتر کدوم طراحی کاربردی تره؟ux یا ui؟؟؟

حمید
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

تماس با سئو هاما

  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با انتخاب بخش مورد نظر رایگان در واتساپ با ما گفتگو کن یا برای ما ایمیل ارسال کنید این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تماس در واتساپ
Close and go back to page

مجوز سئو هاما

logo-samandehi