افزایش سئو در جوملا

سئو جوملا | بهینه سازی سایت جوملا

  • محمد آتیک
  • بلاگ

سئو جوملا ، احتمالا شما سیستم مدیریت محتوای جوملا را برای طراحی سایت خود انتخاب کرده اید که در حال خواندن این مقاله می باشید. ممکن است یک قالب آماده باب سلیقه خودتان انتخاب کرده باشید و بخواهید تمام محتوای خود را در آن قرار دهید. مطمئنا آماده برای در دسترس قرار دادن سایت خود، به صورت عمومی و برای مخاطبان خود هستید.

حال مسئله ای که در اینجا پیش می آید (مخصوصا اگر از قالب پیش فرض جوملا استفاده کرده اید)، این است که مخاطبان، نمی توانند سایت شما را در صفحه اول گوگل پیدا کنند، چون که پروسه سئو جوملا هنوز انجام نشده است. اگر تمایل دارید که یک سایت منطبق با پارامترهای موتورهای جستجو را داشته باشید خواندن این مقاله را از دست ندهید . این نکات را ما در 11 مرحله برای شما خلاصه کرده ایم تا پس از رعایت آنها سئو وب سایت جوملایی شما تضمین شود. اگر در زمینه سئو جوملا با خواندن این مقاله مشکلتان حل نشد ، می توانید با گروه تخصصی سئو هاما تماس حاصل فرمائید.

 

1. از منطبق بودن سرور سایت خود با جوملا اطمینان حاصل کنید.
این قدم اولین و مهمترین قدم در سئو جوملا است. همین ابتدا می بایست خدمت تان عرض کنیم اگر هاست خود را از نوع ویندوزی انتخاب کرده اید،حتما با مشکلات زیادی روبه رو می شوید. تجربه ثابت کرده است در بسیاری از موارد که نصب جوملا در سرور های ویندوزی بوده است با مشکلاتی همراه شده است.زیرا عدم تطابق صحیح، هاست های ویندوزی با قابلیت URL Rewriting است که در جوملا صورت می گیرد. در نتیجه از یو آر ال های تمیزی نمی توانید بهره ببرید. به همین خاطر به طور اکیدی به شما توصیه می کنیم که حتما مورد Rewrite در آن از قبل نصب شود و سایت جوملایی خود را بر روی سرورهای لینوکسی نصب کنید. سرورهایی که از سیستم آپاچی یا لایت اسپید استفاده می کنند بهتر جواب می دهد. در غیر این صورت در سئو جوملا با مشکلات زیادی رو به رو خواهید شد .


2. فایل Htaccess.Txt را به .Htaccess تغییر نام دهید.

به این خاطر که بتوانیم یو آر ال های تمیز و کوتاه تری ایجاد کرده و قابلیت URL Rewriting را بتوانیم فعال کنیم در ابتدا فایل Htaccess.Txt را به .Htaccess تغییر نام دهید. در غیر این صورت یو آر ال های سایت همراه با عبارت Index.Php خواهد بود که جز یو آر ال های مورد پسند گوگل نیست.


3. قابلیت های URL Rewriting و SEF URLs را فعال کنید

در قسمت تنظیمات اصلی جوملا (Global Configuration) دو گزینه "Search Engine Friendly URLs" و "Use URL Rewriting" را فعال کنید. گزینه "Search Engine Friendly URLs" تمام کاراکترهای نامفهومی که در یو آر ال ها ایجاد می شود را حذف کرده و از نام آیتم های منو در یو آر ال ها استفاده می کند. URL Rewriting نیز عبارت Index.Php را از یو آر ال ها حذف می کند.

 

تغییر بقیه گزینه ها در زیر این تنظیمات به شما وابسته است. به عنوان مثال می توانید نام برند یا وب سایت را در ابتدا یا انتهای عنوان هر صفحه اضافه کنید. مخصوصا اگر دارای مطالب زیادی در وب سایت هستید می توانید این گزینه را فعال کنید.


4. "/Images/" را از فایل حذف کنید.

یکی دیگر از مواردی که در سئو جوملا خیلی موثر است عکس را از فایل Robots.Txt حذف می کند در فایل تولید شده در هنگام نصب از طرف جوملا برای Robots.Txt یکی از خطوط مربوط به پوشه تصاویر است که از دسترسی موتورهای جستجو به این فولدر جلوگیری می کند این مورد در اکثر قالب های آماده تصحیح می شود.در واقع به موتورهای جستجو اجازه ایندکس و بررسی تصاویر را نمی دهد. باتوجه به بهینه شدن تصاویر در وب سایت باعث می شود ترافیک قابل توجه را برای سایت به وجود آورد که این خود قابل تغییر نیست. اگر شما به بهترین شکل هم کار بهینه سازی تصاویر را انجام داده باشید ولی دسترسی گوگل را به آن حذف کرده باشید اصلا هیچ فایده ای ندارد زیرا حتما باید Robots.Txt درآن پاک کنید تا بتوانید از بهینه سازی تصاویرتان استفاده نمایید.


5. ویرایشگر JCE را نصب کنید

ویرایشگر JCE نسبت به ویرایشگر پیش فرض قابلیت های بهتری در جوملا دارد. این ویرایشگر در کنار رایگان بودن، امکانات بسیار خوبی را برای شما فراهم می کند تا بتوانید از آنها در وب سایت خود بکار ببرید. شما می توانید متن جایگزین به تصاویر اضافه کنید و کارهای معمول و روتینگ را به شکل راحت تری انجام دهید. بنابراین به شدت نصب این کامپوننت را به شما توصیه می کنیم .


6. از تگ Alt استفاده کرده و ابعاد تصاویر را ذکر کنید

با استفاده از ویرایشگر JCE متن جایگزین یا همان تگ Alt به همه عکس ها اضافه کرده و ابعاد تصویر را نیز در هنگام آپلود آنها ذکر کنید. این نکته مختص سئو جوملا نیست و در همه سایت ها می بایست رعایت شود. بیان ابعاد تصاویر باعث می شود که جای خالی مناسب قبل از بارگذاری عکس ها برای آنها ایجاد شود و موجب افزایش سرعت بارگذاری نیز در حد کمی می شود و این کار خود به روند صحیح بارگذاری صفحات کمک زیادی می کند.

 

 

7. داده های متا را مدیریت کنید.

متای عنوان صفحه و توضیحات آن، یکی دیگر از مواردی است که بسیار در سئو جوملا و هر سایت دیگری پر اهمیت هستند ولی می توان گفت متای کلمات کلیدی دیگر منسوخ شده است .در این زمینه ما کامپوننت SEO Boss را به شما پیشنهاد می کنیم که بسیار برای شما می تواند مفید باشد . قابلیت مدیریت تگ های متا تنها ویژگی است که ما از این کامپوننت استفاده می کنیم که کار با آن بسیار راحت می باشد. استفاده از این کامپوننت باعث می شود توضیحات متای تمام صفحات به صورت یک جا برای شما نمایش داده شود و به همین خاطر خیلی سریع می توانید توضیحات متای مورد نظر خود را وارد کنید. ولی در حالت عادی برای تغییرات توضیحات متا در هر صفحه می بایست به آیتم منو یا صفحه آن متن رفته و از آنجا توضیحات متا را تصحیح کنیم.یکی از مشکلاتی که این کامپوننت می تواند داشته باشد ،عدم سازگاری آن با دیگر کامپوننت های سایت جوملایی می باشد و می توان گفت بارها گزارش شده است که بعضی از کامپوننت ها با SEO Boss سازگاری ندارند. برای این گونه کامپوننت های ناسازگار، باید از طریق تنظیمات آن را تغییر دهیم.

 


8. از بین نسخه Www یا بدون Www یکی را انتخاب کرده و دیگری را به آن ریدایرکت کنید

جوملا برخلاف وردپرس به صورت اتوماتیک این دو نسخه را به یکدیگر ریدایرکت نمی کند. این مسئله در صورت حل نشدن مشکل محتوای تکراری ایجاد می کند و راه حل آن تغییر تنظیمات در فایل .Htaccess است. برای ریدایرکت نسخه بدون Www به نسخه با Www کد زیر را در فایل .Htaccess وارد کنید:
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^Www\.
RewriteRule ^(.*)$ Http://Www.%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L]
و بالعکس برای ریدایرکت نسخه با Www به بدون Www کد زیر را وارد کنید:
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} Www.Yourwebsitehere.Com
RewriteRule (.*) Http://Yourwebsitehere.Com/$1 [R=301,L]


9. همواره لینک های داخلی به مطالب خود بسازید

لینک سازی داخلی یکی از راه حل هایی می باشد که هنگام تکراری بودن محتوا مخصوصا در جوملا با آن روبه رو می شویم می تواند برای سایت شما پر ثمر باشد. در واقع می توان گفت لینک سازی داخلی کمکی می کند به محتوای تکراری سایت شما که این خود بسیار مهم است.
با این روش می توانید به صفحات مد نظر خود مثلا صفحات با www یا بدون www لینک دهید. یا هرکجا که احساس کردید به آن نیاز است . قطعا به ورژن صحیح آدرس های سایت لینک دهید. مثالهای دیگر این مسئله شامل صفحات تمام شونده با اسلش یا بدون اسلش است، یا صفحات تمام شونده با .Html یا بدون است. این نکته را به یاد داشته باشید که تا وقتی که لینکی از صفحات تکراری در سایت وجود نداشته باشد، موتور های جستجو آن را پیدا نخوهند کرد و نمی تواند اعلام کند صفحات تکراری است. قطعا نمی توانید لینک دادن دیگران به سایت خود را کنترل کنید، اما شما می توانید با استفاده از روش ریدایرکت های 301 نسخه هایی از صفحات را که مد نظر شما نمی باشد به نسخه های صحیح ریدایرکت کنید.


10. سرعت سایت خود را بالا ببرید.
گروهی معتقدند که سرعت دانلود جوملا بالا نیست اما گروه تخصصی سئو هاما با توجه به تجربه ای که در سئو جوملا دارد با این قضیه موافق نیست زیرا آزمایش های زیادی که توسط کارشناسان این امر انجام شده است و می توان به جرات گفت سرعت جوملا 3 بیشتر از سایر سیستم های مدیریت محتوا نیز ارزیابی شده است. در ورژن جدید جوملا این مشکل به کلی برطرف شده است و طبیعتا بهتر از سایر سیستم های مدیریت محتوا نیز شده باشد. در حالت کلی با استفاده از سه پارامتر ایجاد کش برای فایل های سایت، فعال کردن Gzip و فشرده سازی عکس ها می توانید سرعت بارگذاری سایت را به طور چشم گیری افزایش دهید.


10.1 فعال کردن کش جوملا

ما می خواهیم در اینجا قابلیت استفاده از این افزونه را بدون اینکه وارد جزئیات شویم یاد دهیم فعال کردن کش باعث می شود که مرورگر فایل های سایت را بر اساس نوع آن فقط یک بار دانلود شود و در دفعات بعد از نسخه دانلود شده آنها استفاده کند و به این ترتیب سرعت بارگذاری سایت بسیار بهبود می یابد. زمان دانلود مجدد آنها نیز با تصمیم خودتان تنظیم شود. پیشنهاد ما برای فعال سازی کش، اضافه کردن کد های زیر به انتهای قسمت فایل .Htaccess است.
ExpiresActive On
ExpiresByType Text/Html "Access Plus 1 Seconds"
ExpiresByType Image/Gif "Access Plus 1 Years"
ExpiresByType Image/Jpeg "Access Plus 1 Months"
ExpiresByType Image/Png "Access Plus 1 Months"
ExpiresByType Text/Css "Access Plus 1 Months"
ExpiresByType Text/J-avascript "Access Plus 1 Months"
ExpiresByType Application/X-Javascript "Access Plus 1 Months"
ExpiresByType Image/Ico "Access Plus 1 Months"
شما به سلیقه خود می توانید زمان کش هر نوع فایلی را کوتاه تر یا بلند تر کرده و یا اصلا کش آن را غیرفعال کنید.


10.2 فعال سازی Gzip

یکی از راه های بهینه سازی سرعت بارگذاری سایت و بالطبق ارتقا سئو جوملا، فعال کردن قابلیت Gzip در آن است. این کار صرفا یک بار و در شروع کار وب سایت انجام می شود.برای فعالسازی Gzip به تنظیمات کلی جوملا رفته و در سربرگ سرور، قابلیت Gzip را فعال کنید. ذکر این نکته ضروری است که این قابلیت تنها در صورتی کار می کند که Mod_gzip در سرور شما نصب شده باشد. بسته به قابلیت های هاست شما، می توانید مقدار فشرده سازی را نیز از طریق کنترل پنل هاست تغییر دهید. در دسترس بودن این تنظیمات کاملا به هاست شما بستگی دارد و در صورت عدم وجود چنین تنظیماتی می توانید با هاست خود ارتباط برقرار کنید.

 


10.3 بهینه سازی تصاویر

بهینه سازی تصاویر یکی از موارد مهمی است که وب مستر ها جدا از اینکه آن سایت با جوملا می باشد یا خیر حتما باید در آن مهارت داشته باشند . سایت های زیادی وجود دارد که عکس های آنها از حجم بالایی مثلا عکس های آن 350 کیلو بایت حجم دارد، در حالی که با بهینه سازی و فشرده کردن می توان حجم عکس را بدون از از دست دادن کیفیت، حجم آن را به 25 کیلوبایت رساند. شما هم اگربا فوتوشاپ نمی توانید کار کنید اصلا نگران نباشید. همانطور که وبسایت Google PageSpeed Insights را در مطلب ابزارهای سئو هم معرفی کردیم، میتوان با استفاده از این ابزار نسخه بهینه عکس های هر صفحه را به صورت یک جا دانلود کرد.


11. کامپوننت OSmap را نصب کنید

کامپوننت OSmap به جرات بهترین کامپوننت ساخت نقشه سایت در جوملا است. این کامپوننت نقشه های سایت XML و HTML را به راحتی برای سایت شما می سازد و دارای پلاگین های زیادی برای سازگاری با دیگر کامپوننت های معروف جوملا مانند Virtuemart و Sh404sef است.شما می توانید یک آیتم منو برای نقشه سایت HTML درست کنید و آن را در مکان مورد نظر خود جای دهید. برای ساخت نقشه سایت بعد از نصب این کامپوننت به تنظیمات آن بروید، منوهای مورد نظر خود را انتخاب کنید و بعد از تعیین اولویت بر روی گزینه ذخیره کردن، کلیک کنید. بعد از ساخت نقشه سایت XML آدرس آن را از طریق وب مستر گوگل، به آن اطلاع دهید.


معرفی بهترین کامپوننت های سئو

سئو جوملا از زمان جوملا 2.5 به بعد، بسیار راحت تر شده است و شاید نیازی به پلاگین های اضافه نباشد. اگر می خواهید سئو جوملا خود را راحت تر کنترل نمایید ما دو تا از بهترین کامپوننت های سئو جوملا را به شما پیشنهاد می کنیم که در زیر به آن اشاره شده است.
Sh404sef: این یکی از بهترین کامپوننت های جوملا است که چیزی فراتر از سئو جوملا را به شما ارائه می دهد و بسیاری از کارها را برای شما آسانتر می کند.Artio⦁ ⦁ JoomSEF این کامپوننت قطعا به اندازه Sh404sef قدرتمند نیست و در تجربه های خیری که ما با آن داشتیم، کمی در راه اندازی نیز دچار مشکلاتی بوده است این کامپوننت شباهت بسیاری به Sh404sef دارد، اما یک ورژن رایگان نیز دارد که می توانید قبل از خرید نسخه کامل کامپوننت، آن را تست کنید. با این حال، کامپوننت JoomSEF از جمله کامپوننت های قوی سئو جوملا است و امکانات زیادی را در این زمینه به شما ارائه می دهد.

 

جمع بندی:

در حالت کلی می توان گفت برای ارتقا سئو جوملا، استفاده از روش های ذکر شده بهترین کاری است که شما می توانید انجام دهید .در مقاله بالا به شما معرفی کردیم با رعایت نمودن نکاتی که در بالا به آن اشاره شد به جرات می توان گفت سئو داخلی سایت جوملا شما قطعا از نظر گوگل کامل است.البته نکات مهم دیگری نیز در زمینه سئو جوملا وجود دارد اما شاید برای سئو سایت شما کارایی نداشته باشد.و با توجه به تغییرات الگوریتم گوگل در آینده، آن دستورالعمل ها نیز دیگر ارزشی نداشته باشند.امید است با خواندن مقاله سئو جوملا ، سئو سایت شما هم بهبود پیدا کند و سایت شما رتبه بهتری در صفحات جستجو کسب کند. در صورت نیاز به سئو تخصصی جوملا که یکی از مهارت های اصلی که گروه تخصصی سئو هاما در این زمینه دارد، می توانید با کارشناسان ما در این امر تماس حاصل فرمایند.

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

تماس با سئو هاما

  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سازگار با پلتفرم های