• خانه
  • بلاگ
  • بهینه سازی تصاویر | سئو تصاویر | آموزش بهینه سازی تصاویر
بهینه سازی تصاویر

بهینه سازی تصاویر | سئو تصاویر | آموزش بهینه سازی تصاویر

  • السا سعادتی
  • بلاگ

بهینه سازی تصاویر هنری است که دارنده یک وب سایت یا فروشگاه باید آن را بداند. یکی از مهم ترین بخش های سئو، بهینه سازی تصاویر است که به دلیل کاهش سرعت بارگذاری سایت و بهبود تجربه کاربری چندان به آن اهمیت داده نمی شود.

یک وبلاگ نویس یا کارشناس تولید محتوا باید بداند که تصاویر در جذاب کردن محتوا و بر روی سئو و بهینه سازی سایت تاثیر مستقیم دارند. یک تصویر خوب میتواند از هزار کلمه بهتر باشد.

انتخاب تصویر مناسب


تقریبا همه ما برای پیدا کردن عکس مناسب برای متن خود، از تصاویر گوگل استفاده میکنیم اما یک نویسنده باید شیوه خاص خودش را داشته باشد و از عکس یا تصاویر سایر کاربران برای مطلب خود استفاده نکند.
توصیه میشود که همه نویسندگان وبلاگ ها و سایت های مختلف ترجیحا خودشان تصاویر را بسازند. حتی اگر از سایت هایی مثل Google Image یا Pintrest یا Flicker استفاده میکنید، سعی کنید ایده اولیه را از آنها بگیرید و بعد خودتان با نرم افزارهای طراحی، آنها را تغییر دهید. این تصاویر برای گوگل جذابتر است و رتبه سایت شما را ارتقا خواهد داد.

نام گذاری تصاویر به شکل توصیفی و به زبان انگلیسی


تصاویر وب سایت به اندازه ای برای سئو مهم است که گوگل سرویسی به نام Google Image برای جست و جوی تصاویر ایجاد کرده است.
قرار دادن تعداد زیادی تصویر زیبا و با کیفیت میتواند کاربران زیادی را در سایت شما نگه دارد اما مساله مهم این است که وب سایت شما توسط کاربران پیدا شود. نام عکس ها در سایت، در بهینه سازی و سئوی تصاویر بسیار مهم است. پر کردن وب سایت از تصاویر زیاد با نام پیش فرض دوربین باعث میشود که هیچ کاربری نتواند تصویر شما را در گوگل پیدا کند.
انتخاب کلمات کلیدی بیشتر از هر چیز به بهبود رتبه سایت شما کمک میکند و تجربه ثابت کرده است کاربرد نام های توصیفی در بهینه سازی تصاویر بسیار تاثیر دارد. امروزه موتورهای جستجو علاوه بر پایش اطلاعات متنی در صفحات وب سایت، به دنبال کلمات کلیدی موردنظر کاربر در میان نام تصاویر هستند.

نکات کاربردی برای بهینه سازی تصاویر


1) انتخاب هوشمندانه تگ Alt تصاویر
تگ Alt ، متن جایگزینی است که در هنگام خطا در اجرای تصاویر نمایش داده می شود. این تگ در زمان اجرای تصاویر نیز با عبور دادن نشانگر موس از روی تصاویر قابل مشاهده است. برای بهینه سازی تصویر باید برای هریک از تصاویر یک تگ Alt جدا بنویسید. استفاده از این تگ یکی از بهترین راه ها برای نمایش تصاویر در بین جستجوی تصاویر گوگل است که در نهایت به سئوی سایت کمک خواهد کرد.
همچنین تصاویر را مثل خود عکس به زبان انگلیسی نام گذاری کنید. اگر تصویر به محصولی با مدل و شماره سریال خاص مربوط میشود حتما در متن جایگزین آنها را به کار ببرید و نکته آخر این که از تگ های Alt برای تصاویر تزئینی استفاده نکنید. زیرا موتورهای جستجو در صورت استفاده بیش از حد از این تگ سایت شما را جریمه خواهند کرد.

2) در نظر گرفتن ابعاد تصویر و ویژگی های مختلف آن
برای نمایش تصاویر در دنیای بازاریابی امروز زوایا و ویژگی های مختلف محصولات نمایش داده می شود. دقت کنید که در وب سایت خود از تصاویر بزرگ استفاده نکنید زیرا با کاهش سرعت بارگذاری مانع بزرگی در بهبود تجربه کاربری ایجاد می کند.
اگر کاهش تصاویر با کاهش حجم آنها صورت گیرد، تاثیر بیشتری در بهبود زمان بارگذاری صفحات سایت دارد. همچنین تصاویری با ابعاد کوچک که قابلیت نمایش بزرگتر در پنجره POP-UP(یک صفحه جداگانه) را دارند، موجب رضایت بیشتر کاربران خواهند شد.
نکته: تغییر مقیاس تصاویر تاثیری در حجم آنها ندارد. زمانی که یک تصویر 1000*2500 را در یک قاب 100*250 نمایش میدهید، در سرعت بارگذاری وب سایت تغییری ایجاد نمیشود. در وردپرس هم زمان آپلود کردن تصویر میتوان اندازه نمایش آن را در مقیاس های بزرگ، متوسط و بند انگشتی تنظیم کرد که تاثیری در حجم تصاویر ندارد.

3) کاهش حجم تصاویر
حجم تصاویر از نکات مهم بهینه سازی تصاویر سایت و شاید از مهم ترین دلایل اصلی بانس ریت بالا و فرار مخاطبان ازسایت باشد. بیشتر کاربران اینترنتی تقریبا 3 تا 7 ثانیه برای بار گذاری یک صفحه اینترنتی در لپ تاپ صبر میکنند. این عدد در گوشی های هوشمند تقریبا 5 تا 7 ثانیه طول میکشد. برای گوگل یکی از فاکتورهای مهم در رتبه بندی سایت، زمان بارگذاری صفحات آن است. برای کاهش حجم تصاویر میتوانید از قابلیت Save for Web در نرم افزار فتوشاپ استفاده کنید. در صورتی که به نرم افزار فتوشاپ دسترسی ندارید، می توانید از ابزارهای آنلاین ویرایش عکس در اینترنت استفاده کنید.
شرکت Adobe علاوه بر نرم‌افزار فتوشاپ، یک برنامه ویرایش عکس آنلاین در وب‌سایت photoshop.com به کاربران ارائه می‌دهد که اگرچه این ابزار تمام قابلیت‌های نسخه کامپیوتری فتوشاپ را ندارد، اما عملکردهای پایه این برنامه امکان یک ویرایش ساده عکس را به شما میدهد. به علاوه، ابزارهای آنلاین دیگری نیز برای ویرایش عکس وجود دارند که از جمله آنها می‌توان موارد زیر را نام برد:
وب‌سایت PicMonkey که کارشناسان آن را به‌عنوان یک ابزار ویرایش عکس جالب‌توجه میشناسند.
وب‌سایت Pixlr که با سادگی بی‌نظیر به ابزاری کاربرپسند تبدل شده و یک نسخه اندروید برای اجرا در گوشی‌های هوشمند را نیز دارد.
وب‌سایت FotoFlexer ابزار دیگر ویرایش آنلاین تصاویر است که حتی امکان ویرایش به ‌صورت چندلایه را نیز به کاربران میدهد.
توجه داشته باشید که تصاویر تجاری معمولاً باید حجمی کمتر از 70 کیلوبایت داشته باشند. در هر حال این میزان حجم همیشگی نیست و برای تصاویر بزرگ یا اینفوگرافیک‌ها انجام آن کمی مشکل است.

4) استفاده از فرمت مناسب برای تصاویر
بارگذاری تصاویر در وب سایت های اینترنتی با سه فرمت JPEG، PNG و GIF انجام میشود. هریک از این فرمت ها تاثیر متفاوتی بر عکس دارند. فرمت دیگری به نام SVG نیز وجود داد که بیشتر برای آیکون های سایت به کار می رود.
JPEG (یا jpg) یک فرمت قدیمی برای تصاویر است که در فضای اینترنت به عنوان یک استاندارد محسوب میشود. تصاویری با این فرمت به میزان زیادی میتوانند فشرده شوند که نتیجه آن تصاویری با کیفیت بالا و حجم بسیار کم است.
تصاویر GIF (یا gif) در مقایسه با تصاویر JPEG کیفیت پایین تری دارند و بیشتر برای تصاویر تزئینی و آیکون های کوچک استفاده میشوند. این فرمت از انیمیشن یا تصاویر متحرک هم پشتیبانی میکند که حتما در شبکه های اجتماعی مثل تلگرام آن را دیده اید. فرمت GIF به دلیل حجم مناسب از نظر سئوی سایت بسیار مهم است اما برای تصاویر پیچیده فرمت مناسبی نیست زیرا طیف رنگی کمتری را به نسبت سایر فرمت ها پشتیبانی میکند.
تصاویر PNG از تصاویر GIF محبوبیت بیشتری دارد و میتوانند جایگزین آنها شوند. این فرمت رنگ های زیادی را پشتیبانی میکند و مثل JPEG کیفیت خود را در اثر فشردگی از دست نمیدهد. استفاده از این فرمت امروزه در سایت ها بیشتر شده است اما حجم بالایی دارند و در صورت کاهش حجم بسیاری از جزئیات عکس مثل رنگ های اصلی از بین میرود.

5) مراقب تصاویر تزئینی وب‌سایت باشید
از تصاویر تزئینی برای زیبایی بیشتر در پس زمینه ها و حاشیه های سایت استفاده میشود. تصویر تزئینی یک تصویر غیرتجاری و نامرتبط با محصولات وب سایت فروشگاهی است که استفاده زیاد از آن باعث افزایش حجم صفحات و کاهش سرعت بارگذاری آنها میشود. بنابراین اول حجم این تصاویر را بررسی کنید و از مواردی که حجم کمی را اشغال میکنند استفاده کنید.
برای تصاویر حاشیه‌های صفحات از فرمت PNG-8 یا GIF استفاده کنید زیرا در این بخش‌ها کیفیت اهمیت کمتری دارد. هرچند با استفاده از این فرمت‌ها می‌توانید تصاویری باکیفیت قابل‌ قبول و حجمی کمتر از 100 بایت ایجاد کنید.
میتوانید به‌جای تصاویر تزئینی از کدهای CSS برای ساخت قسمت‌های رنگی استفاده کنید.
تصاویر پس‌زمینه معمولاً کیفیت بالایی دارند، با این حال حجم آنها را تا حد ممکن کاهش دهید. برای این کار میتوانید از فرمت JPEG استفاده کنید.

6) از شبکه‌های تحویل محتوا با احتیاط استفاده کنید
شبکه های تحویل محتوا در حال تبدیل شدن به مکانی برای میزبانی تصاویر و سایر فایل های رسانه ای هستند. این شبکه ها از سرورهای بزرگی تشکیل شده که در چند نقطه دنیا مستقر شده اند. شبکه های تحویل محتوا (CDN ) محتوای وب سایت را از نزدیک ترین سرور به موقعیت جغرافیایی کاربر تحویل میدهند.
بنابراین این سرویس در افزایش سرعت تحویل محتوا، پهنای باند وب‌سایت و کاهش زمان بارگذاری صفحات بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
با این وجود یکی از معایب بزرگ شبکه های تحویل محتوا زمانی است میخواهیم از بک لینک استقاده کنیم. بک لینک برای بهینه سازی سایت امری ضروری است اما قرار دادن تصاویر در دامنه شبکه‌های تحویل محتوا به معنای پاک کردن آنها از دامنه وب‌سایت شما است. در نتیجه زمانی که یک کاربر به تصاویر شما لینک می‌دهد این لینک به‌جای وب‌سایت شما به وب‌سایت شبکه تحویل محتوا فرستاده می‌شود و تاثیری در بهینه سازی تصاویر سایت نخواهد داشت. بنابراین هنگام استفاده از شبکه های تحویل محتوا این نکات را در نظر داشته باشید:
اول این که مطمئن شوید این روش بهترین انتخاب برای وب سایت شماست. اگر فروش ماهانه وب سایت بالاست نیازی به استفاده از CDN نیست. زیرا وب سایت شما شناخته شده و رتبه مناسبی هم دارد. پس نیازی به بک لینک هایی که از تصاویر دریافت می شود ندارید. همچنین، از دست دادن مقدار کمی بک لینک در ازای افزایش سرعت وب‌سایت، کاملاً منطقی و معقول است.
اگر بازدیدکنندگان وب سایت شما کم هستند، باید حتما از سرورهای فعلی استفاده کنید.

آزمایش تصاویر سایت


آزمایش تصاویر سایت برای سنجش میزان کارایی آنها در کسب و کار یکی از مهم ترین بخش ها در بهینه سازی تصاویر است. برای این منظور باید نکات زیر را لحاظ کنیم:
تعداد تصاویر محصول در هر صفحه را آزمایش کنیم. یکی از مشکلات اساسی سایت های تجاری، زمان بارگذاری صفحات است. از یک طرف کاهش تعداد محصولات در هر صفحه سرعت بارگذاری را افزایش میدهد که درنتیجه آن فروش هم افزایش پیدا میکند. از طرف دیگر استفاده از عکس های متعدد برای نمایش اشکال مختلف محصولات نیز میتواند تجربه کاربری و فروش را بهبود ببخشد. برای این که هر دوی این موارد را رعایت کنیم باید نتایج هر دو شیوه آزمایش و سنجش شود. به این دلیل که برخی محصولات به تصاویر زیاد و برخی به تصاویر کمتری نیاز دارند.
نکته دوم این است که مشتریان به دیدن محصولات از زوایایی خاص بیشتر توجه نشان میدهند. بنابراین باید زاویه مورد علاقه در نمایش تصویر را تشخیص داد و از آن استفاده کرد.
نکته سوم، آزمایش تعداد محصولات دسته بندی شده در هر صفحه است که علاوه بر سرعت بارگذاری ، از تعداد عکس های موجود در هر صفحه تاثیر میپذیرد. بنابراین باید تعداد محصولات به نمایش درآمده در صفحات دسته‌بندی را تغییر داده و نتایج آن را بررسی کرد.

نتیجه‌گیری


یکی از دلایل اصلی سرعت پایین وب سایت ها حجم بالای تصاویر است، بنابراین استفاده از تصاویر در سایز و حجم مناسب اهمیت زیادی دارد. همچنین، اضافه کردن توضیحات و تگ‌های Alt در رتبه گرفتن مقالات و دیده شدن‌شان در نتایج جستجوی گوگل بسیار مهم است.
وب مستر های کمی هستند که به بهینه سازی یا همان سئوی تصاویر اهمیت میدهند. ممکن است حضور تصاویر وب‌سایت شما در نتایج جستجوی Google Image، به اندازه حضور در نتایج جستجوی Web گوگل مهم نباشد، اما حتما در دیده شدن وب‌سایت‌تان تاثیر دارد. در حال حاضر هم در بسیاری از نتایج جستجو، گوگل ما را به سمت تصاویر موجود در وب راهنمایی میکند. بنابراین توصیه میشود بهینه سازی تصاویر سایت را نادیده نگیرید.

 

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

تماس با سئو هاما

  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با انتخاب بخش مورد نظر رایگان در واتساپ با ما گفتگو کن یا برای ما ایمیل ارسال کنید این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تماس در واتساپ
Close and go back to page

مجوز سئو هاما

logo-samandehi