چگونگی کارکرد و الگوریتم های موتور جستجو

الگوریتم های موتور جستجوی گوگل

الگوریتم های موتور جستجوی گوگل |جدیدترین الگوریتم های گوگل ، در بیان کلی می توان گفت به مجموعه ای از فرمول ها ودستور العمل هایی که با زبان ساده و دقیق به همراه جزئیات لازم و به صورت مرحله به مرحله به گونه ای اجرا شده باشند ، که هدف خاصی را دنبال کنند و شروع واتمام آنها نیز مشخص باشد ، الگوریتم گفته می شود.

الگوریتم دارای سه قسمت هست :
۱. تعیین ورودی
۲. انجام محاسبات
۳. تعیین خروجی
اساسأ یک الگوریتم موتور جستجو مجموعه ای از قوانین یا یک فرمول منحصر به فرد است که موتور جستجو از آن برای تعیین اهمیت یک صفحه وب و رتبه دهی به آن استفاده می کند الگوریتم موتور جستجو نحوه رتبه بندی و قواعد موتورهای جستجو را مشخص می کند. این قوانین بسیاری از ویژگی های دیگر برای رتبه بندی و ایجاد داده های سازمان یافته که در نتیجه ی هر جستجو نمایان می شود را تعیین می کند الگوریتم های موتور جستجو منحصر به هر موتور جستجو می باشد و در مبحث سئو و بهینه سازی سایت دقیقاً همانند کلمات کلیدی مهم است.هر موتور جستجو دارای مجموعه ای از این قوانین است. همچنین این قواعد تعیین می کند که آیا یک صفحه وب، واقعی و یا هرزنامه (اسپم) می باشد یا اینکه دارای اطلاعات قابل توجهی است که مردم به آن علاقه مند هستند.این الگوریتم ها برای هر موتور جستجو متفاوت است، معمولاً این الگوریتم ها محرمانه می باشند اما موارد خاصی وجود دارد که تمام الگوریتم های موتور جستجو در آن مشترک هستند. در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

 

الگوریتم و تغییرات آن در موتور جستجو:
کارشناسانی که طراحی سایت میکنند، معمولا یک موتور عمده را هدف قرار می دهند و سعی می کنند طراحی وب سایت و طراحی صفحات وب را به گونه ای انجام دهند که برای آن موتور خاص، مناسب تر باشد و رتبه بهتری داشته باشد و البته با این کار، به احتمال زیاد، امتیاز در برخی موتورهای دیگر را از دست خواهد داد.
حتی برخی از طراحان وب سایت ممکن است موتورهای منطقه ای و تخصصی خاصی را هدف قرار دهند و برایشان امتیاز در موتورهای عمومی اهمیت نداشته باشد. شما باید قبل از اعمال هرگونه تنظیمات در سایت خود، اول به این نکته که کدام موتور جستجو را هدف قرار می دهید توجه کنید و بعد وب سایت خود را برای بدست آوردن بیشترین نتیجه در آن موتور سئو و بهینه سازی کنید. با راه اندازی کافئین Caffeine در سال ۲۰۱۰ همه چیز به یکباره تغییر کرد از زمانیکه کافئین راه اندازی شد نتایج موتور جستجو چندین بار در یک روز تغییر می کرد به جای چند هفته یکبار ، گوگل بیش از ۶۰۰ تغییر در الگوریتم های خود در یک سال ایجاد می کند و اکثریت قریب به اتفاق آنها را اعلام نمی کند اما وقتی گوگل یک تغییر واقعا بزرگ ایجاد می نماید روی آن یک نام می گذارند و معمولا یک اطلاعیه صادر می کنند و هر شخصی در دنیای سئو دیوانه وار برای کشف کردن و درک تغییرات تلاش می کند تا از آنها به سود خود استفاده نماید.
سه تا از بزرگترین تغییراتی که در سال های اخیر اتفاق افتاده است عبارتند از : الگوریتم پاندا ، الگوریتم پنگوئن و مرغ مگس خوار هستند.

انواع الگوریتم های موتور جستجوی گوگل:
الگوریتم پاندا چیست؟


الگوریتم پاندا در 23 فوریه 2011 و با یاد یکی از بنیان گذاران آن ناونیت پاندا، راه اندازی شد. الگوریتم پاندا معمولا هر ماه آپدیت می شود و در هر آپدیت معیارهای جدید برای بررسی سایت ها اعلام میکند.
الگوریتم پاندا چگونه کار می کند؟
وظیفه این الگوریتم بررسی کیفیت محتوای سایت ها است، پاندا محتوای با کیفیت پایین، تکراری، کپی و محتوای ناقص را شناسایی میکند، در نتیجه باعث می شود اینگونه سایت ها را به سایت هایی با رتبه پایین تر ارجاع دهدبا توجه به شعار همیشگی گوگل: "محتوا پادشاه است" باید توجه بسیار ویژه ای به محتوای سایت مخصوصا محتوای متنی سایت کرد. گذاشتن مقاله های بدون کیفیت و تکراری باعث می شود نه تنها به سئوی سایت کمکی نمی کند بلکه به آن ضربه می زند.

الگوریتم پنگوئن چیست؟
الگوریتم پنگوئن جهت بررسی و تشخیص لینک های مفید و طبیعی و مرتبط از لینک های غیرطبیعی و غیر مرتبط راه اندازی شده است.

الگوریتم پنگوئن چگونه کار می کند؟
فاکتورهای دقیق پنگوئن و کارکرد آن دقیقا مشخص نیست اما بنابر اعلام خود گوگل تاثیر این الگوریتم فقط روی یک کلمه در سایت نیست و تمام سایت را تحت تاثیر قرار می دهد تمرکز این الگوریتم روی لینک های غیر طبیعی است. همانطور که می دانید برای موتورهای جستجو هر لینکی که از سایت های دیگر به سایت شما می شود به معنای تایید و رای مثبتی برای سایت شماست خصوصا اینکه سایت مبدا یک سایت مهم و پربازدید باشد، البته اگر سایت مبدا یک سایت مهم و پربازدید نباشد نیز در کنار هم قرار گرفتن تعدادی از این گونه لینک ها، باز به معنای امتیاز و رای مثبت به سایت شماست که بسیار تاثیر گذار در سئوی سایت است. با توجه به اینکه سوء استفاده های زیادی از این مسئله شده است، الگوریتم پنگوئن جهت بررسی و تشخیص لینک های مفید و طبیعی و مرتبط از لینک های غیرطبیعی و غیر مرتبط راه اندازی شد. لینک از سایت های نامرتبط به معنای لینک غیر طبیعی است.ذکر این نکته لازم است که لینک های ورودی به سایت شما باید از سایت های مرتبط با رشته کاری سایت شما باشد.

الگوریتم مرغ مگس خوار چیست؟
الگوریتم مرغ مگس خوار کاملا با الگوریتم پاندا و پنگوئن فرق می کند. کار الگوریتم مرغ مگس خوار تجزیه و تحلیل کلماتی است که کاربر برای جستجو وارد نموده است.

الگوریتم مرغ مگس خوار چگونه کار می کند؟
این الگوریتم سعی بر درک بهتر منظور مخاطب از جستجوی یک متن را دارد. به این معنا که مرغ مگس خوار به مدیران سایت ها اعلام میکند که باید در محتوای سایت خود کاربر را به هدف جستجویش نزدیکتر نمایند. ممکن در تایپ کلمات برای موتور جستجو منظور را کاملا نرسانیم ولی موتور جستجو مرغ مگس خوار تقریبا با نیاز ما جستجو را انجام می دهد.

الگوریتم کبوتر چیست؟
الگوریتم کبوتر یکی از مهم ترین الگوریتم های موتور جستجوی گوگل می باشد. این الگوریتم اطلاعات وب سایت ها را در قفس های داده به همراه تعدادی کبوتر قرار می دهد که به بررسی محتوای این سایت ها و مقایسه اطلاعات با کلمه کلیدی جستجو شده می پردازد.

الگوریتم کبوتر چگونه کار می کند؟
زمانی که مطلب مناسبی با کلمه کلیدی پیدا کنند یک بار به آن نوک می زنند، صفحاتی که تعداد نوک خورده شده به آن ها بیشتر باشد در جستجوی گوگل بالاتر نشان داده می شوند.
در حقیقت الگوریتم کبوتر گوگل به بررسی نتایج محلی تر اهمیت می دهد و از نظر این الگوریتم سایت هایی که محتوای خود را با دسته بندی محلی انتشار می دهند از امتیاز بیشتری برخوردارند.

الگوریتم گورخر:
الگوریتم گورخر در راستای سنجیدن کیفیت فروشگاه های اینترنتی طراحی و اجرا شد و پس از اجرای این الگوریتم فروشگاه هایی که دارای کیفیت پایین و یا تقلبی بودند را از لیست رتبه بندی حذف کرد.
الگوریتم گورخر چگونه کار می کند؟
با توجه به رشد روز افزون خرید های اینترنتی و افزایش قارچ گونه سایت های فروشگاهی و همچنین استفاده بسیاری از آنها از تبلیغات اینترنتی، گوگل را به فکر سرو سامان دادن به این وضعیت انداخت، در نتیجه تعدادی فاکتور را جهت اعمال امتیاز مثبت به سایت های فروشگاهی اعلام نمود مانند داشتن گواهینامه "سل" برای فروشگاه اینترنتی، یا داشتن حداقل 500 تراکنش خرید در ماه برسد.

تغییر الگوریتم به چه معناست ؟
در گذشته الگوریتم گوگل به ندرت تغییر می نمود در صورتی که وب سایت شما در رتبه ۱ برای یک کلمه کلیدی خاص قرار می گرفت این تضمین شده بود که وب سایت شما در این مکان باقی بماند تا آپدیت بعدی از راه برسد که تا هفته ها یا ماه ها ممکن بود اتفاق نیفتد سپس آنها به روز رسانی دیگری را ارائه می کردند و همه چیز تغییر می کرد بنابراین سایت ها باید به همان وضعیت منتظر می ماندند تا به روز رسانی بعدی اتفاق بیفتد.

سخن پایانی:

امروزه کمتر کسی با مفهوم سئو آشنا نیست، در واقع تمام کسانی که برای شغل خود سایتی را طراحی میکنند، متوجه اهمیت سئو و کاربرد های آن می شوند.در نتیجه استفاده از الگوریتم ها کمکی می کند برای بهبود وضعیت سئو شرکت ها ، امید است از مطالب بالا با انواع الگوریتم ها آشنا شده باشید.

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

تماس با سئو هاما

  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با انتخاب بخش مورد نظر رایگان در واتساپ با ما گفتگو کن یا برای ما ایمیل ارسال کنید این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تماس در واتساپ
Close and go back to page

مجوز سئو هاما