الگوریتم جدید رتبه بندی

الگوریتم رنک برین چیست

الگوریتم رنک برین چیست، الگوریتم رنک برین چیست؟ گوگل از تکنولوژی یادگیری ماشین که به آن RankBrain گفته می شود ، برای ارائه نتایج جستجوی خود کمک می گیرد . ما در این مقاله قصد داریم توضیحات کاملی را در مورد الگوریتم گوگل رنک برین ارائه دهیم.


الگوریتم رنک برین

گوگل از یک سیستم هوشمند به نام رنک برین ، برای کمک به مرتب سازی نتایج جستجوی خود ، استفاده می کند . حتما این سوال ها برای شما پیش آمده که ، این الگوریتم چگونه کار می کند ؟ و چه تاثیری بر سیستم رتبه بندی گوگل دارد ؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال ها تا پایان این مقاله همراه ما باشید .


رنک برین چیست ؟

رنک برین نامی است که گوگل برای سیستم یادگیری هوش مصنوعی خود قرار داده است. RankBrain به گوگل کمک می کند تا نتایج جستجو را پردازش کند .


یادگیری ماشین چیست ؟

یادگیری ماشین به معنای این است که ، یک کامپیوتر بتواند به خود بگوید که چه کاری را باید انجام دهد ، بدون اینکه نیاز باشد از یک انسان کمک بگیرد و یا برنامه ریزی دقیقی شود .


هوش مصنوعی چیست ؟

هوش مصنوعی به معنای این است که یک کامپیوتر بتواند به اندازه یک انسان هوشمند باشد . یعنی بتواند یاد بگیرد ، از چیزهایی که یاد گرفته است ، استفاده کند و با بقیه ارتباط برقرار کند .
هوش مصنوعی در واقع برای سیستم های کامپیوتری طراحی شد ، که بتوانند یادبگیرد و ارتباط برقرار کنند .


تفاوت یادگیری ماشین با هوش مصنوعی

از نظر رنک برین هر دو یکی هستند ، ولی برخی باور دارند که این دو با یکدیگر متفاوت اند و یادگیری ماشین نوعی از هوش مصنوعی است .


آیا RankBrain روش جدید گوگل برای رتبه بندی نتایج جستجو است ؟

خیر. RankBrain بخشی از الگوریتم های جستجوی گوگل است . رنک برین برنامه کامپیوتری می باشد که برای مرتب سازی میلیاردها صفحه ای که می شناسد مورد استفاده قرار می گیرد و صفحه های خاصی را که بیشتر موردنظر هستند را پیدا می کند .


نام الگوریتم جستجوی گوگل چیست ؟

این الگوریتم همان الگوریتم مرغ مگس است . سال ها بود که نام رسمی نداشت تا اینکه در اواسط سال 2013 گوگل این الگوریتم را بازسازی کرد و نام آن را Hummingbird گذاشت .


آیا RankBrain بخشی از الگوریتم جستجوی Hummingbird گوگل است ؟

ما تصور می کنیم همین طور باشد . Hummingbird الگوریتم جستجوی کلی است که از بخش های مختلفی تشکیل شده و RankBrain یکی از جدیدترین بخش های آن است .
بخش های دیگر Hummingbird شامل الگوریتم های : پاندا، پنگوئن و کبوتر است که برای مبازره با اسپم ها طراحی شده اند .


آیا RankBrain همان الگوریتم PageRank است ؟

PageRank بخشی از الگوریتم Hummingbird است که برای دادن اعتبار به صفحات مورد استفاده قرار می گیرد . این اعتبار بر اساس پیوندهایی است که به صفحات دیگر داده شده .
پیج رنک الگوریتم خاصی است زیرا گوگل در سال 1998 ( همان زمانی که موتور جستجو گوگل فعالیت خود را آغاز کرده ) اعلام کرد ، یکی از بخش های الگوریتم رتبه بندی خود ، پیج رنک است.


سیگنال های که گوگل برای رتبه بندی استفاده می کند

سیگنال ها چیزهایی هستند که به موتور جستجوی گوگل برای تعیین نحوه رتبه بندی صفحات کمک می کنند . به عنوان مثال وقتی کلمه ی را در یک صفحه وب می خواند ، یک سیگنال است. امتیازی که PageRank به یک صفحه می دهد ، یک سیگنال می باشد . AMP بودن یک صفحه ، یک سیگنال است .
همه ی این سیگنال ها توسط بخش های مختلف در الگوریتم Hummingbird پردازش می شوند ، تا دریابند که کدام صفحات را در پاسخ به جستجوهای مختلف نمایش دهند .


چند سیگنال وجود دارد ؟

گوگل از 200 سیگنال اصلی ( که هرکدام به نو به خود 10000 سگینال فرعی دارند ) برای ارزیابی صفحات شما استفاده می کند تا در نهایت بتواند صفحه ی موردنظر را رتبه بندی کند .


RankBrain سومین سیگنال مهم است

گوگل می گوید سومین عامل مهم برای رتبه بندی صفحات وب RankBrain است . در مقاله ی بلومبرگ نوشته شده است که :
Rankbrain یکی از "صدها" سیگنالی است که تعیین می کند چه نتایجی در یک صفحه ی جستجوی گوگل ظاهر شود و چه رتبه ی داشته باشد .


سیگنال های اول و دوم

1- لینک ها یکی از مهم ترین سگینال ها هستند به طوری که گوگل این پیوندها را به صورت آرا به حساب می آورد .
2- دومین سگینال کلمات هستند . از محل قرار گیری کلمات در صفحه گرفته تا ، چگونگی تفسیر گوگل از کلماتی که در گوگل جستجو می شوند .


رنک برین دقیقا چه کاری انجام می دهد ؟

Rankbrain راهی برای تفسیر جستجوهایی است که ، در آن ها افراد برای جستجوی صفحه ی موردنظر خود ، کلمات دقیقی را نداشته باشند .
یعنی می دانند چه چیزی می خواهند اما نمی دانند چگونه باید آن را سرچ کنند . مانند وقتی شما به قفل نیاز دارید ، می توانید کلماتی همانند : کلید سازی ، قفل ابزار، یراق فروش و ... را سرچ کنید . گوگل دقیقا تشخیص می دهد شما چه می خواهید .


آیا گوگل در حال حاضر راهی برای پیدا کردن صفحات فراتر از درخواست کاربر پیدا کرده ؟

بله ، گوگل مدت هاست راهی برای پیدا کردن صفحات فراتر از درخواست کاربر پیدا کرده است .
مثال
سال پیش وقتی کلمه ی "shoe" را در گوگل جستجو می کردید ، ممکن بود به شما نتایجی را نمایش ندهد و بگوید که آیا منظور شما کلمه ی "shoes" است ؟ زیرا این دو کلمه از نظر فنی باهم متفاوت هستند ولی در حال حاضر "stemming" به گوگل اجازه داده است که درک کند shoes نیز نوعی از shoe است .
گوگل متوجه مفهوم کلمات نیز می شود . او درک می کند که میوه سیب با شرکت اپل متفاوت است .


منظور از گراف دانش چیست ؟

گراف دانش به معنای آشنایی با انواع نگارش یک کلمه است . گراف دانش در سال 2012 راه اندازی شد ، هدف آن هوشمندتر کردن گوگل بود ، به طوری که گوگل بتواند کلماتی را به صورت رشته ی نیز جستجو نمی شوند را درک کند . رشته ها به معنی آگاهی از اشکال مختلف یک کلمه است . گوگل متوجه می شود ، وقتی کسی کلمه ی اوباما را جستجو می کند احتمالا منظورش باراک اوباما رییس جمهور امریکا است . این بدان معنا است که کسی کلمه ی خاموش اوباما را برای گوگل روشن کرده است و گوگل نیز توانسته درک کند که اوباما کیست ؟ ، چه شغلی دارد ؟ ، چند سال دارد و ....
اگر شما عبارت "همسر اوباما در چه سالی متولد شده است" را جستجو کنید ، گوگل به شما تاریخ تولد میشل اوباما را نمایش می دهد . زیرا کلمه ی اوباما برای او روشن شده است و اطلاعاتی کاملی در مورد اوباما دارد ، بنابراین توانسته است درک کند که منظور شما از همسر اوباما ، میشل اوباما است .


گوگل چگونه نتایج مربوط به اوباما را به کاربر نمایش داده است ؟

گوگل برای آن که بتواند نتایج یک موضوع را به کابر نمایش دهد از حباب گوگل استفاده می کند . اگر شما بیشتر کلماتی که در گوگل جستجو می کنید مربوط به مسائل ورزشی باشد ، گوگل درک خواهد که شما احتمالا به مسائل ورزشی علاقمند هستید و اگر بخواهید راجب جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا بدانید ، گوگل با استفاده از اطلاعاتی که از شما دارد ، نتایجی را نمایش می دهد ، که درمورد جدیدترین تکنولوژی ها در مسائل ورزشی باشد .

نتیجه گیری

گوگل برای رتبه بندی یک صفحه ، از الگوریتم های متفاوتی استفاده می کند که هدف همه ی آن ، نمایش بهترین نتیجه ی ممکن به کاربر است . اگر قصد سئو کردن سایت خود را دارید ، تمام تمرکز خود را بر روی تولید محتوا ( نوشتن مقاله بر اساس سئو ) قرار بدهید . اگر در این زمینه نیاز به مشاوره و یا راهنمایی بیشتری دارید می توانید با دوستان ما در تیم سئوهاما تماس بگیرید .

نظرات (9)

امتیاز 5 خارج از 5 بر اساس 1 رای
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
خواستم بدونم امکان نوشتن الگوریتم گوگل پاندا رو هم میشه نوشت؟؟یعنی میشه برای سایت خبری گذاشت؟؟
چون سایت های خبری مدام توش بلاگ و مقاله های جدید میزارن باید سایت حساس باشه به بعضی ار نوشته ها!!!

نسترن
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من علاقه مند به مباحث پردازش اطلاعات و هوش تجاری هستم، به خصوص در رابطه با هوش تجاری و راه اندازی اون می خواستم ببینم گوگل اپ یا راهکاری نداره؟؟؟

شیما
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام الگوریتم پیج اتوریتی چقدر میتونه براس سایت مفید باشه؟؟؟

سامی
This comment was minimized by the moderator on the site

خواستم بدونم برای پایین بودن نرخ کلیک CTR صفحات سایت تو نتایج جستجوی گوگل چیکار باید کنم؟؟؟

زیبا
This comment was minimized by the moderator on the site

عاااالی بود مطالبتون مرسی.

حسن
This comment was minimized by the moderator on the site

توی رنک برین اعتبار دامنه سایت خیلی مهم!!
کدوم دامنه در ایران بهتر است؟؟

کاوه
This comment was minimized by the moderator on the site

چه تعداد تنوع کلمات کلیدی باید تو متن سایت باشه تا رنک برین نیز انرا قابل قبول بداند.

میثم
This comment was minimized by the moderator on the site

خواستم بدونم رنک برینهم جزوی از الگوریتم جستجوی مرغ مگس خوار گوگل ؟؟؟؟

باران
This comment was minimized by the moderator on the site

مقالتون عاااالی بود.مرسی

ریما
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

تماس با سئو هاما

  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با انتخاب بخش مورد نظر رایگان در واتساپ با ما گفتگو کن یا برای ما ایمیل ارسال کنید این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تماس در واتساپ
Close and go back to page

مجوز سئو هاما

logo-samandehi