آموزش راه اندازی وب مستر

آموزش راه اندازی وبمستر

آموزش راه اندازی وب مستر ، راحت می باشد. از بهترین ابزارهای گوگل که یادگیری از آن برای هر ادمین و وبمستری لازم است، گوگل وبمستر یا سرچ کنسول می باشد. بسیاری از مدیران سایت‌ ها و توسعه ‌دهندگان وب که به صورت حرفه‌ ای مشغول به کار هستند، به دنبال استفاده از ابزار گوگل وبمستر می باشند. تاثیراتی که گوگل سرچ کنسول بر بهبود طراحی سایت، روند بهینه سازی سئو، بازاریابی موتورهای جستجو، بالا رفتن آمار بازدید سایت و افزایش مخاطبان دارد، غیر قابل چشم ‌پوشی است. در این مقاله به آموزش راه اندازی وبمستر می پردازیم. با ما همراه باشید.

آموزش راه اندازی وب مستر

۱- راه اندازی اکانت گوگل وب مستر

در ابتدا و قبل از هر کاری باید یک اکانت گوگل داشته باشید. بدون داشتن این اکانت دسترسی به ابزارهای آن امکان پذیر نیست. برای این کار کافی است به سایت اکانت گوگل بروید و به کمک چند مرحله ساده برای خود یک اکانت بسازید. این کار به شما کمک می ‌کند به تمامی ابزارها و برنامه های گوگل دسترسی داشته باشید. برای این کار نیازی به داشتن اکانت g-mail نیست. با آدرس ایمیل خود نیز می توانید آن را باز کنید. بعد از اینکه اکانت خود را ایجاد کردید، وارد گوگل وبمستر می شوید و به ابزارهای آن دسترسی دارید.

راه اندازی اکانت گوگل وبمستر
راه اندازی اکانت گوگل وبمستر

سایت گوگل وبمستر : https://search.google.com/search-console/about

۲- ثبت سایت در گوگل وبمستر

جهت دسترسی به امکانات و ابزارهای گوگل وبمستر لازم است که ابتدا سایت خود را در آن ثبت کنید. با این کار مالکیت خود را بر وبسایت ارائه شده، ثابت می کنید. زیرا حفظ حریم شخصی و امنیت بسیار مهم بوده و گوگل، اطلاعات هیچ سایتی را در اختیار هیچ فردی به جز مالک آن قرار نمی ‌دهد.
وارد صفحه Google Search Console شده و با اکانت گوگل خود log in شوید. از منوی بالا سمت چپ، روی گزینه Add property کلیک کنید.

ثبت سایت در گوگل وبمستر
ثبت سایت در گوگل وبمستر

سپس به صفحه Verify your ownership یا همان تایید مالکیت سایت، هدایت خواهید شد. این صفحه از شما می خواهد مالکیت خود را تایید نمایید. اگر از این مرحله عبور کنید، سایت وارد شده ‌ی شما در برد اصلی نمایش داده می شود. اما برچسب Not verified را خواهد داشت و نمی توانید به داده های مرتبط با آن دسترسی داشته باشید.
شما می توانید مالکیت سایت خود را از طریق روش های بسیاری تایید کنید که ساده ترین روش آن از طریق گوگل آنالیتیکس می باشد. برای انجام این کار باید دسترسی ادمین به اکانت آن را داشته باشید.

به طور پیش فرض، وبمستر به شما توصیه می کند مالکیت خود را از طریق آپلود فایل HTML تایید نمایید. این یک فرآیند پیچیده می باشد و در برگیرنده دانلود فایل HTML ای است که توسط گوگل ارائه می شود. بعد از دانلود این فایل باید آن را در سایت خود آپلود کنید و سپس لینک را در مرورگر وارد نمایید. بعد از کامل کردن مراحل، می توانید دکمه تایید را انتخاب کنید. اگر می خواهید سایت شما به صورت تایید شده باقی بماند باید این صفحه را در سایت خود نگه دارید.
اگر این مرحله آخر را تکمیل کرده باشید، همه چیز تنظیم شده و می ‌توانید به داشبورد سایت خود دسترسی داشته باشید. باید بدانید که برخی از داده ها ممکن است از همان ابتدای کار در دسترس شما قرار نگیرند و بعد از چند روز ظاهر شوند.

۳- بررسی مشکلات و مسائل ضروری

یکی از کاربردهای مهم گوگل وبمستر، مانیتور کردن بخش Site Messages می باشد. زمانی که گوگل مشکلی پیدا می کند، شما را از وجود آن آگاه می سازد. همچنین پیام های در برگیرنده اطلاعات مرتبط را برای شما ارسال می نماید. تازه ترین مشکل یا پیامی که تشخیص داده می شود در صفحه اصلی داشبورد زیر New and important نشان داده خواهد شد.

بررسی مشکلات و مسائل ضروری
بررسی مشکلات و مسائل ضروری

۴- بررسی جریمه های دستی اعمال شده بر روی سایت

بعد از بررسی پیام های خودکار ارسال شده توسط گوگل، نوبت آن است که ببینید کارمندی از گوگل به صورت شخصی، سایت شما را مرور نموده و نقض قوانینی پیدا کرده یا نکرده است.
زمانی که از صفحه اصلی گوگل وبمستر استفاده می کنید، باید بر روی سایت مورد بررسی خود کلیک نمایید. سپس در منوی سمت چپ Search Traffic > Manual Actions را انتخاب کنید. اگر شما هیچ جریمه ای بر روی سایت خود نداشته باشید پیام No manual webspam actions found را مشاهده می کنید.
در مورد این جریمه ها باید هوشیار باشید. زیرا چنین مواردی می تواند رتبه سایت شما را به طور کلی از بین ببرد. اگر جریمه های بیشتری بر روی سایت شما اعمال شده بود، می توانید آنها را در زیر گزینه های sitewide matches و partial matches مشاهده نمایید.

بررسی جریمه های دستی اعمال شده بر روی سایت
بررسی جریمه های دستی اعمال شده بر روی سایت

۵- بررسی خطاهای خزش

شما می توانید جزییات بیشتری در مورد صفحاتی که ربات های گوگل در خزش آن مشکل داشته یا خطای HTTP را باز گردانده اند، داشته باشید. در منوی سمت چپ بر روی Crawl > Crawl Errors کلیک کرده تا به این قابلیت دسترسی داشته باشید.
داده های موجود در این بخش که تنها برای ۹۰ روز اخیر است، بین دو بخش بزرگ خطاهای سایت و خطاهای مرتبط با URL تقسیم می شوند. بخش اول مشکلات احتمالی که گوگل داشته و مانع از دسترسی به کل سایت می شود را فهرست می کند. اما در بخش خطاهای مرتبط با URL، فهرست کاملی از لینک های خاصی که گوگل در خزش آن مشکل داشته را نشان می دهد.
داده های در دو طبقه بندی که دو نوع ربات گوگل یعنی دسکتاپ و گوشی های هوشمند را نشان می دهد، تقسیم می شود. علاوه بر موارد گفته شده می توانید عناصر گرافیکی این دو مورد را مشاهده کنید. Access denied، تعداد دفعاتی را که مشکل تایید هویت رخ داده یا ربات های گوگل اجازه دسترسی به سایت نداشته را نمایش می دهد. گزینه Not found که به معنی، لینک اشاره کننده به صفحه مورد نظر وجود ندارد، است.

بررسی خطاهای خزش
بررسی خطاهای خزش

در نیمه پایینی صفحه، می توان فهرستی از ۱۰۰ صفحه برتر در برگیرنده ی خطا را مشاهده نمود. این صفحات بر اساس اولویت مرتب شده اند. همچنین می توانید این فهرست را به کمک کد پاسخ (Response Code) ربات های گوگل در حال تلاش برای خزش سایت، مرتب کنید. می توانید آن را بر اساس تاریخی که در آن مشکل موجود شناسایی شده، مرتب نمایید.
اگر احساس می کنید صفحات زیادی وجود دارد که دارای خطا هستند و نیاز دارید صفحه خاصی را در این میان پیدا کنید، می توانید از جعبه فیلتر استفاده نمایید. کافیست کلمه یا بخشی از کلمه که در URL وجود دارد را وارد کنید. سپس به صورت خودکار لینک های در برگیرنده این کلمات نشان داده می شوند.

۶- فعالسازی نوتیفیکیشن های ایمیل از طرف گوگل

این مرحله، اهمیت زیادی دارد. گاهی اوقات، گوگل پیام هایی در مورد خطاهای خاص را شناسایی نموده و برای شما ارسال می کند. تازه ترین خطاها در صفحه اصلی وبمستر نشان داده می شوند.
اما گزینه ی دیگری نیز وجود دارد که برای به روز بودن می توان از آن استفاده نمود. این گزینه ی مفید با لینک کردن به ایمیل شخصی در اکانت گوگل فعال می شود.
برای این کار، ابتدا باید وارد صفحه اصلی گوگل وبسمتر شوید و گزینه چرخ دنده در گوشه راست و بالای داشبورد را زده و گزینه Webmaster Tools Preferences را انتخاب کنید.

فعالسازی نوتیفیکیشن های ایمیل از طرف گوگل
فعالسازی نوتیفیکیشن های ایمیل از طرف گوگل

زیر نوتیفیکیشن های ایمیل، جعبه Enable email notifications را علامت بزنید. زمانی که در منوی نوتیفیکیشن های ایمیل هستید، می توانید نوع مشکلی که دوست دارید پیامی در مورد آن دریافت کنید را انتخاب نمایید.

فعالسازی نوتیفیکیشن های ایمیل از طرف گوگل

۷- تجسم کردن ترافیک کلی جستجوی خود

گوگل وبمستر داده های دقیقی در مورد تعداد بازدیدها، کلیک ها، نرخ کلیک و موقعیت میانگین آن فراهم می کند که این قابلیت کوئری های جستجو (Search Queries) نام دارد. کوئری های جستجو در طبقه بندی ترافیک های جستجو یعنی Search Traffic در منوی سمت چپ مشاهده می شود. داده های موجود در این بخش به دو طبقه بندی اصلی کوئری های برتر و صفحات برتر تقسیم می شوند.

– کوئری های برتر (Top Queries): این بخش مربوط به کلمات کلیدی برتری است که توسط بازدیدکنندگان برای دسترسی به سایت شما مورد استفاده قرار می گیرد.

کوئری های برتر (Top Queries)
کوئری های برتر (Top Queries)

– صفحات برتر (Top Pages): این بخش اطلاعات دقیقی در مورد صفحاتی که عملکرد خوبی در صفحه نتایج جستجو داشته را در اختیار شما قرار می دهد.

صفحات برتر (Top Pages)
صفحات برتر (Top Pages)

با این ابزار می توانید نمای گرافیکی از بازدیدها و کلیک ها را مشاهده کنید. همچنین لیستی از کوئری های جستجو، صفحات و معیارهای مانیتور شده، خواهید داشت. برای اینکه بتوانید داده ها را بر اساس پلتفرمی مطابق جستجو، موقعیت، ترافیک و بازدید، کلیک شخصی سازی کنید می ‌توانید از دکمه فیلتر استفاده نمایید.

تجسم کردن ترافیک کلی جستجوی خود
تجسم کردن ترافیک کلی جستجوی خود

جدول کوئری ها را می توان در حالت پایه و پیشرفته مشاهده نمود.

جدول کوئری ها
جدول کوئری ها

برای اینکه بتوانید از این داده ها بیشترین استفاده را ببرید، جدول یا نمودار را به شکل CSV یا فایل گوگل داکس دانلود نمایید.

جدول یا نمودار
جدول یا نمودار

۸- بررسی مشکلات و مسائل امنیتی

وبمستر دارای بخش متفاوتی است که مشکلات امنیتی (Security Issues) نام دارد. گوگل از این بخش برای اعلام مشکلات احتمالی در امنیت سایت استفاده می کند. در این بخش مسائل امنیتی سایت مانند هک، تزریق SQL، تزریق محتوا، تزریق کدهای مخرب و … هشدار داده می شود.
همچنین می توان نحوه حل این مشکلات را در این بخش پیدا کرد. با اطلاعاتی که در این بخش قرار می دهید، می توانید به سرعت منبع مشکلات را پیدا کنید، آن را برطرف نمایید و سپس درخواستی برای تجدید نظر ارسال کنید.

۹- درک اساسی از نمای سایت در موتور جستجو

درک اساسی از نمای سایت در موتور جستجو
درک اساسی از نمای سایت در موتور جستجو

صرف نظر از روشی که گوگل صفحه شما را در نتایج جستجوی خود نشان می دهد، جزییات دیگری نیز وجود دارد. ممکن است فردی نتواند برای واژه خاص، سایت خود را مشاهده کند. به همین دلیل گوگل یک پنجره پاپ آپ جلوی دکمه Search Appearance که در منوی سمت چپ قرار دارد، ایجاد کرده است.
در این قسمت نمونه های مختلفی از عناصری که در صفحه نتایج جستجو نمایش داده می ‌شود را می‌ بینید.

شما می توانید از این پنجره برای به دست آوردن ایده های مناسب در مورد نمای صفحات سایت خود در نتایج گوگل استفاده کنید و در صورت نیاز بهینه سازی هایی را در نمای سایت انجام دهید. اطلاعات ضروری در مورد اسنیپت ها، عناوین، sitelink، آدرس ها و … وجود دارد. کلیک کردن بر روی هر کدام از این عناصر، حقایقی که در دو بخش ساختاردهی شده را نشان می ‌دهد.
How to influence در مورد کارهایی که می توانید برای تحت تاثیر قرار دادن عناصر خاص انجام دهید، بینشی را در اختیار شما می گذارد. In Webmaster Tools لینک هایی را به ابزارهای خاص نشان می دهد که در تغییر نمای سایت در موتورهای جستجو مفید است.

۱۰- تجزیه و تحلیل داده های موجود

با وجود تمامی داده های موجود در این ابزار می توانید تفسیرها، تجزیه و تحلیل هایی را برای یافتن اطلاعات بیشتر در مورد حل مشکلات و بهبود عملکرد مشاهده نمایید.

۱۱- تست فایل ROBOTS.TXT

این ابزار قدرتمند که Blocked URLs نام دارد و به چند سوال، پاسخ می دهد. شما می توانید تعداد آدرس هایی که فایل txt شما از خزیده شدن توسط ربات های گوگل مسدود کرده را مشاهده نمایید. همچنین می توانید فایل خود را به گونه ای تغییر دهید که صفحات خاصی را مسدود سازد و ببیند ربات های گوگل چه واکنشی به این تغییر نشان می دهند و این کار چه تاثیری بر روی سایت شما دارد.
باید در مورد تغییر تنظیمات مراقب باشید. زیرا تغییرات زیاد ممکن است ایندکس شدن سایت توسط گوگل را تحت تاثیر قرار دهد. برای اینکه بتوانید محتوایی برای فایل robots.txt خود بنویسید، باید در مورد دو موضوع مهم اطلاعاتی داشته باشید.
user-agents، ربات های خاصی هستند که قوانین بر روی آنها اعمال می شود. disallow، صفحاتی هستند که می خواهید از خزیده یا ایندکس شدن آنها جلوگیری نمایید.
شما باید ورودی هایی را برای ربات های خاص مانند GoogleBot-Mobile، GoogleBot-Image و GoogleBot تنظیم کنید.
برای تست فایل ROBOTS.TXT، بعد از اینکه آدرس خاص خود و ربات هایی که می خواهید در برابر آنها تست انجام دهید را مشخص کردید، می توانید دکمه Test را بزنید.

تست فایل ROBOTS.TXT
تست فایل ROBOTS.TXT

۱۲- مشاهده کردن صفحات در گوگل

معمولا گوگل همه چیز را می بیند و هر چیزی که ببیند را ثبت می کند.

مشاهده کردن صفحات در گوگل
مشاهده کردن صفحات در گوگل

۱۳- مشاهده کردن صفحات سایت از دید ربات های گوگل

یکی از منابع ارزشمند موجود در وبمستر Fetch as GoogleBot نام دارد که به شما اجازه داده تا آدرسی را ارسال نمایید و ببینید کراولرهای گوگل آن را چگونه پردازش می ‌کنند. شما می توانید اتفاقی که با این آدرس ها می افتد را ببینید.
به عنوان مثال اگر ربات های گوگل در خواندن محتوای شما مشکلی داشته باشند در این بخش مشاهده خواهید کرد. شما می توانید با ثبت لینکی که تازه و به روز است در ایندکس شدن محتوا به گوگل کمک نمایید.
اگر می خواهید لینک خود را ثبت کنید به قسمت Crawl > Fetch as Google بروید و آدرس را در جعبه اختصاص یافته وارد نمایید. سپس بر روی Fetch کلیک کنید. بعد از Fetch شدن موفق آدرس، لینک دیگری را مشاهده خواهید کرد که بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود که Submit to index نام دارد. همچنین یک جعبه پیام برای شما ظاهر می گردد و از شما می پرسد تنها می خواهید خود آدرس را ثبت کنید یا قصد دارید آن را به همراه لینک هایش ثبت نمایید.

به کمک این روش، فرآیند خزش در عرض ۲۴ ساعت انجام می شود. گوگل لینک ها را با همان روشی که آدرس ها را به صورت خودکار کشف می کند، پردازش می نماید.
این ابزار روشی را برای اطمینان سریع و دقیق از تایید صفحات و ایندکس شدن آن فراهم می کند. به این معنا نیست که هر محتوای جدید و به روزی را در سایت شما می تواند ایندکس نماید. ربات های گوگل در خزش سایت و یافت صفحات برای ایندکس کردن دقیق هستند. بنابراین لازم نیست در مورد استفاده از دکمه Fetch زیاده روی کنید.

۱۴- تست کردن سرعت سایت

تست کردن سرعت سایت
تست کردن سرعت سایت

سرعت کند بارگذاری صفحات سایت می تواند بازدیدکننده را از سایت خارج نماید. به همین دلیل باید این مشکل را حل کنید. حتی اگر مشکلات اندکی را برای سایت ایجاد کرده باشد. خوب و عالی بودن از هدف قرار دادن مشکلات کوچک به وجود می آید. شما می توانید از قابلیت PageSpeed Insights برای یافتن پیشنهاداتی در مورد نحوه کاهش زمان بارگذاری سایت بر روی تمامی دستگاه ها استفاده کنید.
با هدف قرار دادن این مشکل می توانید بر روی نرخ تبدیل و بونس ریت سایت نیز اثر بگذارید. برای اینکه بتوانید از این ابزار استفاده کنید باید به منوی سمت چپ بروید و بر روی Other Resources کلیک کنید. سپس بر روی PageSpeed Insights از جدول کلیک نمایید.
تنها کاری که شما باید انجام دهید قرار دادن آدرس صفحه ای است که می خواهید ارزیابی کنید. حالا دکمه ANALYZE را بزنید. کاری که این ابزار انجام می دهد، پردازش و ارزیابی صفحات می باشد تا ببیند عملکرد خوبی دارند یا ندارند.

۱۵- حذف کردن آدرس های ناخواسته از ایندکس گوگل

دو روش برای حذف کردن صفحه از نتایج موتورهای جستجو وجود دارد. وبمستر می تواند درخواستی را برای حذف آدرس بنویسد و برای گوگل ارسال کند. اگر صفحه ای را اصلاح کرده یا آن را حذف نموده اید، به طور خودکار رتبه موجود برای آن را از دست خواهید داد. در این شرایط لازم نیست فعالیت خاصی انجام دهید.
درخواست حذف توسط کاربر را می توان با ایجاد یک دستور متنی در فایل robots.txt ایجاد کرد. در این فایل به user-agents گفته می شود بخشی از سایت را نادیده بگیرد یا به طور مستقیم آدرس ها را از بخش ایندکس گوگل حذف نماید. سپس باید بر روی درخواست New removal کلیک کنید و آدرس صفحه ای که می خواهید از نتایج جستجو حذف نمایید را وارد کنید و دکمه Continue را بزنید.
مطمئن شوید از کاراکترها و عناصر یکسان بر روی سایت استفاده می کنید. در غیر اینصورت، این درخواست کار نخواهد کرد. بعد از انجام این فرآیند، باید بر روی Yes کلیک کنید و این صفحه را حذف نمایید و سپس درخواست خود را ثبت کنید.
مطمئن شوید که فعالیت های موردنیاز را برای حذف کامل صفحه از سایت انجام می دهید. زیرا درخواست حذف تنها ۹۰ روز فعال خواهد بود. بعد از این مدت، ربات های گوگل صفحات شما را خزش خواهند کرد و دوباره آنها را ایندکس خواهند نمود. برای اینکه مطمئن شوید محتوای آن صفحه دوباره در نتایج جستجو دیده می شود کارهای زیر را انجام دهید.
آن صفحه را از روی سایت خود حذف کنید. از فایل robots.txt برای مسدود کردن دسترسی ربات های گوگل به آن صفحه استفاده نمایید. تگ متای noindex را به صفحه اضافه کنید.

۱۶- حذف کردن سایت لینک های ناخواسته

Sitelinks همانند پاداش است و صفحات اضافی می باشد که برای سایت خاص در نتایج جستجو اضافه می شود. زمانی که فهرست Sitelinks نادرست است یا طبق نظر شما عمل نمی کند، می توانید آنها را حذف کنید. انجام فرآیند حذف چنین مواردی بسیار ساده است و چند مرحله دارد.
زمانی که بر روی Sitelinks Demotion صفحه خود هستید باید به فیلد For this search result بروید و آدرس دلخواهی که فهرست sitelink به آن تعلق دارد را تایپ نمایید. در ناحیه Demote this sitelink، آدرس لینکی که می خواهید حذف کنید را وارد نمایید.
البته به خاطر داشته باشید که گوگل به صورت فوری این موضوع را انجام نمی دهد. پس باید منتظر بمانید. همچنین این ابزار برای حذف بیش از ۱۰۰ لینک به کار می رود.

۱۷- بهینه سازی روش های ایندکس شدن سایت توسط گوگل

این مرحله توسط چندین ساختار صورت می گیرد. برای بهینه سازی طبق توصیه های گوگل می توانید از ساختار HTML استفاده نمایید. به کمک پارامترهای سفارشی URL، آدرس های خاص را نادیده بگیرید. از بازار DATA HIGHLIGHTER برای بهبود ظاهر سایت خود در موتورهای جستجو استفاده کنید.
برای سایت خود دامنه ارجح تنظیم نمایید که بسیار مهم است. نرخ خزش مطلوب سایت را تنظیم کنید. نرخ خزش ربات های گوگل را می توان دستکاری کرد و بر روی مقدار مطلوب قرار داد. نقشه سایت را ثبت نمایید.
نقشه سایت به موتورهای جستجو کمک می کند سایت شما را طبقه بندی کنند و بر روی آن حرکت نمایند. ثبت این مورد بسیار ساده و سریع است. برای این منظور، بر روی سایت تایید شده در وبمستر کلیک کنید. از منوی سمت چپ Crawl > Sitemaps را انتخاب نمایید. در ابزار نقشه سایت، بر روی دکمه TEST SITEMAP کلیک کنید. حالا نقشه سایت را وارد نمایید. بر روی دکمه Submit Sitemap کلیک کنید.

۱۸- لینک دادن به گوگل آنالیتیکس

لینک دادن به گوگل آنالیتیکس
لینک دادن به گوگل آنالیتیکس

شما می توانید اطلاعات ارزشمندی از گوگل آنالیتیکس به دست آورید. به همین دلیل بهتر است این دو ابزار را به هم ربط دهید. برای اینکه بتوانید داده های گوگل وبمستر را در گزارش های گوگل آنالیتیکس مشاهده کنید باید مراحل زیر را طی نمایید.
در صفحه اصلی گوگل وبمستر، بر روی منوی کشویی مدیریت سایت کلیک کنید و گزینه Google Analytics Propriety را انتخاب نمایید. سپس propriety که می خواهید را انتخاب کرده و بر روی گزینه Save کلیک کنید. شما می توانید سایت را تنها به یک propriety لینک دهید.

۱۹- اضافه کردن کاربر به سایت خود

صاحبان سایت ها یا کاربرانی که permission کامل دارند می توانند تمامی قابلیت ها را مشاهده کنند، به تمامی فعالیت های موجود در ابزارها نیز دسترسی داشته باشند. تنها صاحبان سایت ها می توانند کاربران را اضافه یا حذف کنند. آنها می توانند کاربران را از دسترسی به قابلیت خاص در وبمستر بازدارند.
برای اضافه کردن کاربر، از صفحه اصلی سایت دلخواه خود را انتخاب کنید. بر روی آیکون چرخ دنده کلیک نموده و Users & Site Owners را انتخاب نمایید. بر روی گزینه Add a new user کلیک کنید. آدرس ایمیل را وارد نمایید و سطح permission برای آن کاربر را انتخاب کنید. گزینه Add بزنید.

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + سیزده =